Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka trzech epok zagości podczas koncertu symfonicznego w Gorzowie. W Zielonej Górze usłyszymy natomiast dzieła Beethovena i Webera

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek (20.11) o godz. 19 Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert „Trzy dzieła – trzy epoki”, zaś Filharmonia Zielonogórska – na wieczór, którego głównym punktem będzie m.in. pełen gracji – I koncert fortepianowy L. v. Beethovena. W obu placówkach nie zabraknie także akcentów na Dni Babci i Dziadka.
W piątek (20.11) o godz. 19 Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert „Trzy dzieła – trzy epoki”, zaś Filharmonia Zielonogórska – na wieczór, którego głównym punktem będzie m.in. pełen gracji – I koncert fortepianowy L. v. Beethovena. W obu placówkach nie zabraknie także akcentów na Dni Babci i Dziadka. strona www artysty
W piątek (20.11) o godz. 19 Filharmonia Gorzowska zaprasza na koncert „Trzy dzieła – trzy epoki”, zaś Filharmonia Zielonogórska – na wieczór, którego głównym punktem będzie m.in. pełen gracji – I koncert fortepianowy L. v. Beethovena. W obu placówkach nie zabraknie także akcentów na Dni Babci i Dziadka.

Muzyka trzech różnych epok

W Gorzowie Wlkp., jako pierwsza zabrzmi „Intrada” polskiego kompozytora (choć od lat mieszkającego we Francji) - Piotra Mossa. Mistrz studiował kompozycję w klasie Grażyny Bacewicz, a po jej śmierci u Piotra Perkowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1976-77 odbył studia uzupełniające u Nadii Boulanger w Paryżu. Jest ponadto laureatem wielu nagród i wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kompozytorskich, a jego utwory były wykonywane w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Kolumbii i Afryce Południowej, czas więc najwyższy, aby bardziej promować jego twórczość w Polsce. Po tym utworze, zabrzmi koncert wiolonczelowy nr 1 C-dur Józefa Haydna w wykonaniu Macieja Kułakowskiego. To młody (bo zaledwie 26-letni) muzyk, który naukę gry na wiolonczeli rozpoczął już w wieku lat sześciu. Następnie uczył się w Mannheim i w Berlinie oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej na X. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wraz ze skrzypaczką Celiną Kotz oraz pianistą Łukaszem Trepczyńskim tworzą Trio im. Wiłkomirskich, z którym wspólnie wydali płytę „Anton Arensky Piano Trios”. Program dopełni III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka“ Felixa Mendelssohn'a, będąca swoistym muzycznym wspomnieniem z podróży kompozytora, który wędrując przez Szkocję, zachwycił się jej surowymi krajobrazami. Dzieło było dedykowane (wtedy jeszcze) księżniczce Wiktorii, przyszłej królowej Zjednoczonego Królestwa, a jego prawykonanie odbyło się w 1842 w Lipsku. Orkiestrą FG zadyryguje Tomasz Bugaj. Wstęp płatny. Filharmonia, z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka oferuje ponadto bilety prezentowe na koncerty 20. i 27. stycznia w obniżonej cenie. Szczegóły w kasie.

Potęga fortepianu

Filharmonia Zielonogórska zaprasza natomiast na spotkanie z Przemysławem Winnickim. To pianista młodego pokolenia z dużym dorobkiem artystycznym, który ukończył z wyróżnieniem Krakowską Akademię Muzyczną. W roku 2014 został stypendystą fundacji Piotra Klera. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych w kraju i za granicą m.in. im. I. J. Paderewskiego w Los Angeles. W 2015 roku nagrał swoją pierwszą solową płytę „Piano Recital”. Artysta wykona I. koncert fortepianowy C-dur op. 15 L. v. Beethovena. Zabrzmi ponadto, pochodząca z epoki romantyzmu, uwertura do opery „Wolny strzelec” C.M. Webera. Premiera dzieła odbyła się w 1821 roku, a przyjęcie opery przez publiczność i krytyków przerosło najśmielsze oczekiwania Webera, co skutkowało jej ogromnym międzynarodowym sukcesem. Niejako „na deser” usłyszymy III symfonię F-Dur op. 90 Johannesa Brahmsa. W sobotę (21.01 o godz. 17 i 19) Filharmonia przygotowała dodatkowo dwa koncerty specjalne „Dla Babci i dla Dziadka” z utworami z repertuaru Marka Grechuty, który zadebiutował w 1967 r. i zdobywał liczne nagrody w Krakowie czy w Opolu. Pierwsze dwie płyty nagrał z zespołem „Anawa”, w tym kultowy już krążek pt. „Marek Grechuta & Anawa”, z którego pochodzą m.in. przeboje „Będziesz moją panią” i „Nie dokazuj”. Jego twórczość, w sali kameralnej FZ, przybliży zespół w składzie: Marcin Januszkiewicz i Marta Budrynowicz – wokal, Jakub Kotowski i Mateusz Makuch – skrzypce, Magda Jabłońska-Zembik – kontrabas oraz Katarzyna Neugebauer – fortepian. Orkiestrą FZ zadyryguje Bassem Akiki. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska