Muzyka współczesna, kabaret Hrabi, bachanalia fantastyczne, jazz, country, Kordian w tearze i wielkie łowy. Wydarzenia w Lubuskiem

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Mający swoje korzenie w Zielonej Górze, Kabaret Hrabi niezmiennie bawi niekonwencjonalnym podejściem do wyzwań codzienności i prezentowaniem sposobów na radzenia sobie z przeciwnościami losu.
Mający swoje korzenie w Zielonej Górze, Kabaret Hrabi niezmiennie bawi niekonwencjonalnym podejściem do wyzwań codzienności i prezentowaniem sposobów na radzenia sobie z przeciwnościami losu. fot. Z. Haczek
Udostępnij:
Mamy w czym wybierać jeśli chodzi o różnorodne wydarzenia w najbliższych dniach. W Gorzowie rozpoczyna się Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara, Lubuski Teatr zaprasza na premierę "Kordiana" J. Słowackiego, od 15 do 17 października w Zielonej Górze potrwają Bachanalia Fantastyczne, zaś w Żaganiu - odbędą się Wielkie Łowy. Trwa Międzynarodowy Festiwal Gitarowy - w sali Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się Gala Gitarowa. W Kożuchowie będzie można posłuchać muzyki country, a w Świebodzinie przekonać się dzięki kabaretowi Hrabi, że opera wcale nie jest taka straszna.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Poznajemy uroki muzyki współczesnej

W Gorzowie Wielkopolskim trwa VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara (15 - 29 października 2021). To kontynuacja podjętej przez Filharmonię Gorzowską w 2013 roku inicjatywy artystycznej będącej pierwszym w regionie lubuskim festiwalem, który kładzie nacisk na propagowanie muzyki XX i XXI wieku wśród szerszego grona odbiorców. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie muzyki współczesnej poprzez różnorodne formy działań artystycznych wśród jak najszerszej rzeszy odbiorców, w tym również wśród młodzieży i dzieci. Festiwal to łącznie trzy koncerty symfoniczne, dwa koncerty kameralne, jeden familijny, spektakl Polskiego Teatru Tańca, ale również pokaz filmu „Maksymiuk. Koncert na Dwoje”, połączony ze spotkaniem z maestro, wystawa fotografii Bartka Barczyka oraz gra muzyczna dla dzieci „Młody Współcześniak”. Wśród sław tegorocznej edycji znajdziemy Iwonę Hossa, Ewę Tracz, Jerzego Maksymiuka oraz Adama Sztabę. Koncert inaugurujący wydarzenie odbył się w piątek 15 października. Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej kierował gościnnie znakomity Wojciech Michniewski, zaś na scenie wystąpiło trio jazzowe (Piotr Schmidt / trąbka, Andrzej Święs / kontrabas, Sebastian Kuchczyński / perkusja) oraz Ewa Tracz (sopran). W programie znalazły się utwory Krauzego, Knittela i oczywiście Wojciecha Kilara. Na galę finałową, która odbędzie się 29.października zaproszenie przyjął maestro Jerzy Maksymiuk – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, twórca muzyki symfonicznej, wielka osobowość i wizjoner. Maestro Maksymiuk zadyryguje Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, która wykona jego wybrane kompozycje. Podczas gali finałowej odbędzie się również prawykonanie jednego z utworów skomponowanych przez maestro - Riff na trzy akordeony. Cały festiwal poświęcony jest w szczególny sposób jego patronowi - Wojciechowi Kilarowi. W programie jednego z koncertów znajdzie się prawykonanie kompozycji dedykowanej właśnie Kilarowi autorstwa Adama Sztaby. Festiwalowi towarzyszy także wystawa prac fotograficznych Bartka Barczyka, którą można podziwiać w foyer Filharmonii Gorzowskiej.

KOŻUCHÓW

Starzy Przyjaciele Country ponownie w grze

W sobotę, 16 października, o godz. 17. w Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie odbędzie się koncert muzyki country. Na międzymurzu zamku, zagra zespół Starzy Przyjaciele Country, który wraca w wielkim stylu. Będzie to ich pierwszy koncert po przerwie w działalności. Aktualnie w skład grupy wchodzą Jan Wasik – perkusja, Józef Morski – gitara i wokal, Władysław Górecki – gitara basowa, Tadeusz Szechowski – harmonijka ustna oraz Sławek Ułan – gitara basowa. W repertuarze koncertu znajdą się takie hity jak: „Od jutra zacznij (kiedy wstajesz lewą nogą)”, „Jak ja nie lubię swojej roboty”, „Whisky River” z repertuaru Willie Nelsona, „Pamiętasz dzień”, „Zacznijmy od nowa” , „Jeszcze będziesz zdrowy, młody i bogaty” czy "Tennessee Whiskey". Utwory te są idealne także do wspólnego śpiewania i wypełniają niszę w nurcie stylu country na lubuskim rynku muzycznym. Wstęp wolny.

Koncert Piosenki Francuskiej - 17.10.2021 godz. 17.00 - sala widowiskowa CK Zamek (wstęp wolny)

ŚWIEBODZIN

Hrabi i Jakubiec zachęcą do wizyty w operze
W poniedziałek 18 pażdziernika o godz. 20 sala widowiskowa Świebodzińskiego Domu Kultury zamieni się w operę, ale że będzie w niej także Kabaret Hrabi, to można się spodziewać, że klasycznego repertuaru operowego raczej tam nie wysłuchamy. Będą za to liczne gagi i skecze. Badania dowodzą, że statystyczny Polak do opery idzie raz na …. 150 lat. Dlatego też Joanna Kołaczkowska, Dariusz Kamys, Tomasz Majer, Łukasz Pietsch oraz dodatkowo Czesław Jakubiec (śpiewak operowy, meloman i komik od lat łączący świat muzyczny i komediowy), podczas spektaklu pt. „Ariaci”, udowodnią, że opera może być dla człowieka zrozumiała, pouczająca, wzruszająca i zabawna. Mający swoje korzenie w Zielonej Górze, Kabaret Hrabi niezmiennie bawi niekonwencjonalnym podejściem do wyzwań codzienności i prezentowaniem sposobów na radzenia sobie z przeciwnościami losu. Wstęp odpłatny.

ŻAGAŃ

Wielkie Łowy w Żaganiu
W niedzielę 17 października władze Żagania oraz Polski Związek Łowiecki zapraszają na siódme Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej. Na terenie Pałacu Książęcego odbędzie się jarmark myśliwski, przegląd sygnalistów, otwarcie wystawy myśliwskiej, pokaz sokolniczy, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, pokaz bractwa rycerskiego oraz pogoń za lisem. Warto będzie również odwiedzić stoiska edukacyjne przyrodniczo-łowieckie, zdegustować potrawy kuchni myśliwskiej, obejrzeć pokazu pokazy mody łowieckiej oraz wystawę psów ras myśliwskich. Wydarzenie dodatkowo pozwoli poszerzyć wiedzę na temat ochrony przyrody. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Bachanalia Fantastyczne
Od piątku 15.10 do niedzieli 17.10 potrwa Zielonogórski Festiwal Fantastyki organizowany przez stowarzyszenie Ad Astra. Bachanalia Fantastyczne są festiwalem szeroko pojętej fantastyki, dotyczącym gier, literatury, filmu a nawet muzyki. To jeden z niewielu konwentów tego typu w Polsce, które odbywają się w formule stacjonarnej. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczestników w każdym wieku, m.in.: bloki tematyczne, Games Room prowadzony przez klubową sekcję „Trzymaj Pion”, a także bardzo bogaty blok konkursowy z nagrodami. Wstęp na Bachanalia jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczenia pandemiczne organizatorzy informują na swojej stronie, że akredytację na festiwal otrzymają jedynie osoby, które w dniu pojawienia się na wydarzeniu będą zaszczepione przeciwko Covid-19 obiema dawkami lub jedną w przypadku szczepionek jednodawkowych. Akredytacja jest konieczna do udziału w punktach programu odbywających się wewnątrz budynków.

New Bone Jazz

We wtorek 19.10 o godz. 19 w Hydrozagadce, w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, zagra formacja jazzowa New Bone. To kwintet jazzowy złożony z samych uznanych artystów: Tomasza Kudyka (trąbka, flugelhorn), Dominika Wanię (fortepian), Bartłomieja Prucnala (saksofon altowy), Macieja Adamczaka (kontrabas) i Dawida Fortunę (perkusja). Zespół powstał w 1996 r. z inicjatywy Tomasza Kudyka. Debiutancki album „Something for now”, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą ilością koncertów w całej Polsce. W 2009 r. grupa nagrała drugą płytę „It’s not easy”. W styczniu 2012 r. zespół zarejestrował materiał na trzecią autorską płytę zatytułowaną „Destined”. W sierpniu 2013 r., muzyka Pawła Kaczmarczyka zastąpił Dominik Wania, z którym zespół zarejestrował w 2014 r. album „Follow me”. Autorem większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk. Koncert w Zielonej Górze promuje najnowszą płytę zespołu Longing, którą Kudyk dedykuje swojemu ojcu – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi Jazz Band Ball Orchestra. Pięcioma, w tym trzema autorskimi, płytami muzycy potwierdzają silną pozycję na polskim rynku jazzowym. Wstęp płatny.

Lubuski Teatr
Premiera "Kordiana" w nieco współczesnym klimacie, sobota, 16.10 godz. 19.00

Konkatedra pw. św. Jadwigi
Koncert z cyklu Thesaurus Chori Saganensis, 16.10. 2021, godz. 20:00, wstęp wolny

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy - Gala Gitarowa
W piątek 15.10 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej melomani będą mogli wziąć udział w gali gitarowej. Z orkiestrą symfoniczną FZ, pod dyrekcją Miłosza Kuli, wystąpią sławy tego instrumentu: Andrzej Grygier, Wojciech Jurkiewicz i Robert Kwiędacz. W programie m.in. słynna fantazja J. Rodrigo – „Para un gentilhombre (dosł. dla gentelmena), a także koncert na gitarę klasyczną i fortepian jazzowy – C. Bollinga. Wstęp płatny.

Festiwal Green Town of Jazz 20-24.10.2021

Wśród zaproszonych gości pojawią się przedstawiciele młodego pokolenia polskich jazzmanów, wywodzących się z lubuskiego środowiska jazzowego, studentów i absolwentów uniwersyteckiego kierunku jazz i muzyka estradowa. Festiwal przez lata zdołał zakorzenić się na trwałe w krajobrazie kulturalnym Zielonej Góry. Oprócz koncertów na widzów czekać będą prezentacje różnych muzycznych projektów np. jazzowego kina, ale także seminaria, warsztaty i wystawy. W programie znajdą się m.in. pokaz najnowszego filmowego dokumentu o życiu i twórczości najważniejszego artysty jazzowego świata ostatniego ponad półwiecza - Milesa Davisa: Birth of the Cool, która odbędzie się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w środę 20.10. o godz. 19.00 i wystawa fotografii jazzowej Krzysztofa Niźnika (Biblioteka Norwida, tego samego dnia, ale o godz. 17.30). Warto się wybrać na koncert „Piosenki z ekranu” w wykonaniu Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka z udziałem solistów. To wydarzenie zobaczymy i wysłuchamy w Filharmonii Zielonogórskiej w czwartek 21.10. o godz. 19. Usłyszymy słynne przeboje śpiewane przez zaproszonych solistów, które przypomną wielkich kompozytorów i autorów tekstów, m.in. Henryka Warsa, Jerzego Matuszkiewicza, Krzysztofa Komedę, Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszkę Osiecką. Podczas koncertu zostaną przypomniane kultowe filmy, słynne sceny i popularni aktorzy ostatnich prawie dziewięciu dekad historii polskiej kinematografii i piosenki filmowej. W piątek 22.10. o godz. 19 w muzeum wystąpią Leszek Kułakowski, Maciej Sikała RED ICE, Adam Golicki Trio, a w niedzielę 24.10 o godz. 18 w „Cichej Kobiecie” na Karaiby przeniesie nas Cuban Latino Jazz.

SULECHÓW

Piosenka francuska - koncert, 15.10 godz. 18.00, sala Sulechowskiego Domu Kultury, wstęp płatny

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie