Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka z "Pustyni i w puszczy", "Ogniem i mieczem", ale także fragmenty z "Kingsize" zabrzmiały w Filharmonii. Grał Krzesimir Dębski

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Dębski grał swoje kompozycje na fortepianie z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, był jednak moment kiedy dał popis swoich umiejętności także na skrzypcach.
Dębski grał swoje kompozycje na fortepianie z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, był jednak moment kiedy dał popis swoich umiejętności także na skrzypcach. Jarosław Wnorowski
Krzesimir Dębski zafundował słuchaczom koncertu w sali kameralnej Filharmonii Zielonogórskiej ponad 1,5 godzinny koncert z przytupem (dosłownie). Dębski grał swoje kompozycje na fortepianie z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, był jednak moment kiedy dał popis swoich umiejętności także na skrzypcach.

Nos do melodii

Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980, jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w wielu festiwalach, m.in. w Reno, Paryżu, Berlinie, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu i Baden-Baden. Artysta studiował kompozycję oraz dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W 2000 otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Kompozytor Roku”. Jest autorem muzyki m.in. do filmów „Ogniem i Mieczem", „W Pustyni i w puszczy", „Stara Baśń” czy licznych seriali telewizyjnych. Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych, tworzy także muzykę teatralną i eksperymentalną.

Do melodii trzeba mieć nosa. Można studiować latami, mieć solidne podstawy teoretyczne, ale ta boska iskra jest zawsze potrzebna kompozytorowi, aby stworzyć temat, który zapada w pamięci słuchaczy.

- mówił Dębski.

Piekno kobiecego girls bandu

Koncert odbył się w ramach Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki”. Krzesimirowi Dębskiemu towarzyszył zielonogórski Thalloris Quartet. To żeński zespół smyczkowy założony w 2019 roku. W repertuarze kwartetu znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej jak i muzyki rozrywkowej. W jego skład wchodzą: Kamila Susłowicz - I skrzypce, Beata Gołemberska – II skrzypce, Ewa Schuhmacher – altówka i Anna Szul-Escobar - wiolonczela.

Jazzowo-filmowe Andrzejki

W najbliższą środę, w dniu imienin Andrzejów (30.11) także o 19, ale w sali Międzynarodowego Centrum Muzycznego Filharmonii Zielonogórskiej, gwiazdami wieczoru w koncercie pt. „Tribute to Stan Getz” będą Piotr Baron (saksofon tenorowy) oraz Łukasz Żyta (jazzowy zestaw perkusyjny). „Baron jazzu” jak mówią o nim fani, to jeden z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki tego gatunku. Na scenie zadebiutował już w roku 1977 r. (miał wtedy 16 lat), a zaledwie rok później zdobył wyróżnienie na festiwalu Jazz Nad Odrą. Nagrał ponad sto płyt jako muzyk sesyjny, a także wiele albumów pod własnym nazwiskiem. Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. Łukasz Żyta natomiast to uznany perkusista jazowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Nagrał wiele płyt jako muzyk sesyjny, grał z wieloma sławami jazzu. Jest wykładowcą w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie. W programie koncertu znajdą się: „Tribute to Stan Getz” Krzysztofa Herdzina oraz muzyka filmowa w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FZ, którą poprowadzi Marek Wroniszewski. Wstępy płatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska