Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzykowanie nad wodą

Tomasz Huacał
- Myślimy także nad zagospodarowaniem nabrzeża przy budynku. Tak także można grać – zapewnia Michał Lewiński.
- Myślimy także nad zagospodarowaniem nabrzeża przy budynku. Tak także można grać – zapewnia Michał Lewiński. fot. Aleksander Majdański
W sobotę w Żaganiu gościł architekt, który opracował projekt adaptacji dawnej lecznicy na Europejskie Centrum Muzyczne.

Projekt efektowny, ale na jego realizację trzeba wiele czasu i pieniędzy.

Przypomnijmy, że gdy powiatowy szpital przeniósł się do odremontowanej przychodni, zabytkowa lecznica przy ul. Żelaznej trafiła w ręce szkoły muzycznej. - Na razie konsumujemy 476 tysięcy złotych. Te pieniądzem mają nam starczyć na stworzenie dokumentacji, projektu adaptacji i na wszelkie pozwolenia - informuje Maciej Szafrański z żagańskiej szkoły muzycznej.

Zagrają w kaplicy
Projekt jest już gotowy i został zaprezentowany żaganianom w sobotę, podczas odbywającego się w obiekcie powiatowego pikniku zdrowia. Jego autorem jest zespół z Poznania: Michał Lewiński (główny architekt), Magdalena Dolata - Lewińska (historyk sztuki) i Katarzyna Grabowska (architekt). - Musieliśmy zupełnie zmienić przeznaczenie budynku. Podzielić go na sale lekcyjne, miejsca do koncertów. Także na zewnątrz, na przykład przy oczku wodnym przed wejściem - opowiada M. Lewiński.

.

Miejsce tuż przed wejściem do głównego budynku, przy którym ma powstać oczko wodne i fontanna będzie pełniło funkcję muszli koncertowej. - Zakładamy też powstanie nowych obiektów do koncertowania, jak choćby dobudowanego skrzydła do obecnej pralni. A oczywiście w dalszym etapie wybudowanie dużej sali koncertowej - mówi architekt.

Projekt zakłada m. in. powstanie sal prób, a także z prawdziwego zdarzenia sali do rytmiki. - Będą w niej szatnie i lustra. Natomiast kaplicę szpitalną, chcemy przekształcić na kolejne miejsce do występów - wyjaśnia M. Lewiński.

Optymiści i realiści

Będzie też trochę "zabawy" z przebudową niektórych rzeczy. - Zauważyliśmy podczas prac, że wcześniej budynek był przebudowywany i to dość znacznie. W niektórych miejscach ściany "wchodzą" w okna. Z resztą widać, że część cegły różni się nieco odcieniem od oryginalnej - zauważa K. Grabowska.

Jaka jest szansa, że projekt będzie zrealizowany? - Mając dokumentację i projekt, a w dalszym etapie pozwolenia możemy pisać i wysyłać wniosek o pieniądze unijne - zapowiada M. Szafrański. - Optymiści mówią, że już od listopada ministerstwo będzie przyjmować wnioski, realiści wskazują na wiosnę. Ważne, że jesteśmy teraz bardziej zaawansowani od wielu tego typu projektów w kraju.

Szacunkowo na budowę centrum potrzeba 22 mln. zł. - Choć przy stale zmieniających się cenach materiałów budowlanych i ta kwota może się zmienić - podkreśla M. Szafrański.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska