Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Bydgoskich Dniach Komiksu nie zabrakło Lubuszan

Wojciech Obremski 0 95 758 07 61 [email protected]
Unikatowa wystawa zmarłego w 1991 r. Jerzego Wróblewskiego cieszyła się sporym zainteresowaniem
Unikatowa wystawa zmarłego w 1991 r. Jerzego Wróblewskiego cieszyła się sporym zainteresowaniem fot. Wojciech Obremski
W miniony weekend Bydgoszcz stała się komiksową stolicą Polski. A to za sprawą Bydgoskich Dni Komiksu, które w tym mieście odbyły się już po raz drugi.

- Dotychczas na podobne imprezy jeździłem do Łodzi. Ale widzę, że i Bydgoszcz ma się czym pochwalić - mówił nam Tomasz Kępka z Zielonej Góry, który "zahaczył" o miasto nad Brdą po drodze do Gdańska.

Rzeczywiście, atrakcji dla komiksiarzy było co niemiara. W tym roku wszystkie imprezy udało się zgromadzić w samym centrum miasta. I tak: w Muzeum Okręgowym oraz położonej nieopodal galerii handlowej "Drukarnia" otwarto wystawę prac komiksowych Sławomira Kiełbusa, rysownik znanego m.in. z "Angory". Zaprezentował on plansze do drugiej części albumu "Zaczarowana Altana", którego akcja dzieje się w Bydgoszczy.

Ponadto swoje prace wystawił Maciej Simiński, a Filip Myszkowski, twórca m.in. komiksów z magazynów "Produkt" i "Mix Komiks", poprowadził w muzeum warsztaty, podczas których każdy mógł poznać tajniki komiksowego rysunku.

Wróblewski na topie

Największą jednak gratką dla miłośników gatunku była ekspozycja plansz nieżyjącego już rysownika i scenarzysty z Bydgoszczy Jerzego Wróblewskiego, który był autorem komiksów z serii m.in. Kapitan Żbik, oraz publikowanego w latach 80. na łamach "Świata Młodych" westernu Binio Bill. J. Wróblewski zasłynął także jako autor kilkudziesięciu opowieści rysunkowych, które były drukowane w"Dzienniku Wieczornym" i kultowym magazynie "Relax".

Na wystawie pokazano także unikatowe, nigdzie wcześniej niepublikowane prace Wróblewskiego. Udało się je zdobyć dzięki zaangażowaniu Macieja Jasińskiego, który od lat bada twórczość mistrza z Bydgoszczy. Przedstawione plansze zrobiły prawdziwą furorę wśród zwiedzających.

Były białe kruki

Dużym powodzeniem cieszył się konkurs wiedzy o komiksie, podczas którego można było wygrać atrakcyjne nagrody. Po południu Łukasz Chmielewski poprowadził wykład "Batman - Ikona Popkultury". To zresztą nie jedyny akcent "nietoperzowy": W Pałacu Młodzieży zaprezentowano film "Mroczny Rycerz".

A w korytarzach "Drukarni" swoje stoiska rozstawili fani komiksu oraz znane wydawnictwa. Było czym pohandlować, a jeśli ktoś miał szczęście, mógł trafić na prawdziwego białego kruka. Imprezę zorganizowała Wyższa Szkoła Ekonomiczno - Handlowa w Łodzi, oddział zamiejscowy w Bydgoszczy, przy wsparciu Urzędu Miejskiego. Kolejne Bydgoskie Dni Komiksu za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska