Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co uważać w solarium

(ika)
Bezpieczniejsze od solarium są dla naszej skóry samoopalacze
Bezpieczniejsze od solarium są dla naszej skóry samoopalacze fot. DiGiTouch
Teraz tęsknimy za słońcem. Wszystko jest dla ludzi, ale podpowiadamy, o czym warto pamiętać zanim spieczemy się na frytkę.

Z dermatologicznego punktu widzenia solaria mogą być niebezpieczne. Kwadrans opalania na "łóżku", i to dość słabym, to tyle, co całodniowa sesja "smażenia się" na plaży w pełnym słońcu, bez zabezpieczenia skóry kremami.

Pokremuj się

Bezpieczniejsze są samoopalacze. Korzystając z solariów, przesadzamy i jest tak: najpierw niszczy się nimi skórę, a potem w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych za pomocą kosztownych zabiegów, kremów staramy się ją ratować.

Uwaga! Uzależnienie

Jesienią czy zimą można ostrożnie korzystać z krótkich seansów, w sprawdzonych solariach i po nałożeniu na skórę kremów ochronnych. Z częstotliwością opalania trzeba uważać, bo solarium... uzależnia. Tanoreksja - tak się nazywa uzależnienie od opalania.

Będziesz starsza

Opalanie w solarium przyśpiesza fotostarzenie skóry. To proces naturalny, nie możemy przed nim uciec, bo jest efektem przebywania człowieka na dworze, słońcu, wietrze... Tylko po co go nasilać.

Przeciwskazania

Z solarium nie powinny korzystać osoby chore na tarczycę, serce, nerki, a także cierpiącym na trądzik, opryszczkę oraz rozszerzone naczynka krwionośne. Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, mają - w wyniku opalania - zwiększone ryzyko wystąpienia na skórze plam, przebarwień. U pań stosujących środki antydepresyjne, szczególnie ziołowe specyfiki z dziurawcem czy nagietkiem, też mogą wystąpić po opalaniu nieprzewidziane reakcje typu fototoksycznego, na przykład wysypka, rumień, świąd.

Dopytaj o sprzęt

Wybieraj te gabinety, w których systematycznie wymieniane są lampy. Dobre solaria powinny się tym wręcz chwalić, wywieszać certyfikaty nowych lamp oraz łóżek opalających. Obserwuj, jak są dezynfekowane łóżka, bo możesz nabawić się chorób skórnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska