Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dachu elektrowni wodnej w Dychowie powstały panele fotowoltaiczne. Instalacja częściowo zaspokoi potrzeby energetyczne obiektu

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Na dachu elektrowni wodnej w Dychowie powstały panele fotowoltaiczne.
Na dachu elektrowni wodnej w Dychowie powstały panele fotowoltaiczne. PGE Energia Odnawialna
PGE Energia Odnawialna w dalszym ciągu inwestuje w elektrownię wodną w Dychowie (gmina Bobrowice). W ostatnim czasie na obiekcie zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne.

Na dachu należącej do PGE Energia Odnawialna elektrowni szczytowo-pompowej Dychów zamontowano panele fotowoltaiczne. Blisko 50 kW mikroinstalacja pozwoli w 25 proc. zaspokoić potrzeby energetyczne obiektu związane z bieżąca działalnością pozaprodukcyjną. Jak informują przedstawiciele PGE, instalacja będzie mogła też częściowo zapewnić zasilanie systemom technologicznym bez konieczności poboru energii z sieci.

- Na dachu budynku elektrowni położono blisko 150 paneli monokrystalicznych o mocy 350 W każdy - informuje Maciej Gelberg, rzecznik prasowy spółki PGE Energia Odnawialna. - Sprawność tego typu ogniw szacuje się na poziomie 18-20 proc odzysku energii słonecznej. Mogą one produkować energię elektryczną niezależnie od pogody, nawet przy niskim poziomie naświetlenia, w warunkach typowych dla strefy klimatycznej występującej w Polsce. Żywotność zastosowanych paneli szacuje się na co najmniej 25 lat.

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, która w ciągu roku może wyprodukować ok. 50 MWh energii elektrycznej, nie wpłynie na wolumen produkowanej energii przez elektrownię. Moc mikroinstalacji jest zbyt mała, by mogła oddziaływać na pracę hydrozespołów.

Na dachu elektrowni wodnej w Dychowie powstały panele fotowoltaiczne.

Na dachu elektrowni wodnej w Dychowie powstały panele fotowo...

Nowoczesna Elektrownia Wodna Dychów

Elektrownia Wodna Dychów to najstarsza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Zbudowana jeszcze przed II wojną światową pracuje w systemie hydrowęzła dychowskiego. Jest zasilana przez kanał derywacyjny o długości 20,4 km doprowadzający spiętrzone – na jazie w Krzywańcu – wody rzeki Bóbr do górnego zbiornika elektrowni.

Dzisiejsza Elektrownia Wodna Dychów to nowoczesny obiekt. Jest wyposażony w trzy hydrozespoły pionowe z turbinami Kaplana o mocach 3 x 29,325 MW oraz cztery zespoły pompowe o wydajności 18m³/s każdy z silnikami synchronicznymi o mocach 2 x 5,9 MW i 2 x 5,74 MW. W przypadku wystąpienia w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym awarii katastrofalnej, EW Dychów – pełniąc rolę elektrowni rozruchowej – może zapewnić dostawę mocy rozruchowej przez okres co najmniej 5 godzin przy średnim obciążeniu około 17 MW. Kilka miesięcy temu, podczas awarii w rozdzielni Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Rogowcu, w momencie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną EW Dychów dostarczyła do sieci 75 MW mocy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto