Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jeziorze Reczynek w krótkim czasie padło siedem młodych łabędzi! Co jest przyczyną tej tragedii?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Padło siedem młodych łabędzi, które pływały na jeziorze Reczynek.
Padło siedem młodych łabędzi, które pływały na jeziorze Reczynek. Alicja Matwiejczuk
Na jeziorze Reczynek w przeciągu kilku tygodni padło aż siedem młodych łabędzi. Dwóm z nich wykonano sekcję zwłok, jednak nie udało się ustalić przyczyny śmierci.

Na jeziorze Reczynek do niedawna pływała para dorosłych łabędzi, a wraz z nią siedem, jeszcze szarych, młodych. W ostatnim czasie mieszkańców zaniepokoiły ich tajemnicze zniknięcia. Młodych pływało coraz mniej, aż ostatecznie pozostały jedynie dorosłe ptaki.

Sekcja zwłok nie wykazała przyczyny

Dwa martwe łabędzie odłowiono i przekazano Powiatowemu Inspektorowi Weterynarii w celu przeprowadzenia sekcji zwłok. Marzena Polnik-Pisarska, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Słubicach, informuje, że wykluczono istnienie choroby zakaźnej. Z naszych informacji wynika także, że w żołądkach ptaków nie znaleziono haczyków, ani żyłek wędkarskich, a także innych przedmiotów - w tym jedzenia - które mogłyby im zaszkodzić. Sekcja nie potwierdza ataku innego zwierzęcia, ani człowieka, ale też nie wskazuje przyczyny śmierci. Ze względu na rozkład zwłok, nie przeprowadzono badań toksykologicznych.

Czytaj też: Sensacja ornitologiczna. Sokół wędrowny wrócił do lubuskich lasów!

Co z tą wodą?

Jak informuje mieszkanka Ośna Alicja Matwiejczuk, zaangażowana w sprawę, na wodzie obecnie widoczne są dwie plamy. Nie wiadomo jednak ani co jest ich przyczyną, ani tym bardziej, czy mogły wpłynąć w jakikolwiek sposób na łabędzie. Zostały one zgłoszone do sanepidu i do WIOŚu. Co ciekawe, w pobliżu tych plam znaleziono dwa z ciał łabędzi.

Jedna z plam zauważonych na wodzie przez mieszkankę Ośna.
Jedna z plam zauważonych na wodzie przez mieszkankę Ośna. Alicja Matwiejczuk

Już od dłuższego czasu grupka mieszkańców Ośna przygląda się czystości wody w jeziorze. Informują oni o ściekach spływających do Reczynka podczas deszczu, gdy wybijają studzienki kanalizacyjne zlokalizowane nieopodal. Sprawę zbadał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i sanepid, które potwierdziły obecność ścieków w wodzie i nakazały miastu naprawę kanalizacji. Ogólną jakość wody uznano jednak w ostatnich badaniach za dobrą.

Wideo: Urocze łabędzie cieszą się z porannego spaceru

Źródło: STORYFUL/x-news

Co było przyczyną? Istnieje wiele teorii spiskowych

Jak mówi Matwiejczuk, różni mieszkańcy snują różne przypuszczenia dotyczące przyczyny śmierci młodych ptaków.

Łabędzie niekiedy urzędowały przy żeremiach wykonanych przez bobry. Czy ktoś może próbował pozbyć się bobrów i przez przypadek zaszkodził łabędziom? Czy może woda w jeziorze wciąż jest zanieczyszczona? Niektórzy twierdzą, że małe mogli zabić sami rodzice. Czy może łabędzie zjadły rzęsę z rejonu jeziora, do którego wpływają ścieki? Tych teorii spiskowych jest dużo

- mówi kobieta.

Czytaj też: Lubuskie. Palce diabła - egzotyczny grzyb o wyglądzie ośmiornicy pojawił się w naszych lasach. Wydziela zapach padliny. Jest niebezpieczny?

Zaznacza ona jednak, że wraz z innymi mieszkańcami dąży do poznania prawdy, by zapobiec takiej tragedii w przyszłości. - Zginęło siedem pięknych stworzeń. Chcielibyśmy w przyszłości zabezpieczyć pozostałe. To jest dla nas najważniejsze i po to drążymy temat - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska