Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na kolei

WINCENTY LALKO zastępca dyrektora oddziału ZUS w Zielonej Górze
Kolejarze urodzeni po 1948 r. zachowują przywileje emerytalne do końca 2007 r. Przywileje emerytalne związane z inwalidztwem wypadkowym, wojennym i kombatanctwem zachowują tylko osoby urodzone przed 1949 r.

Po tym roku niektóre stanowiska kolejarskie będą uprawnione do tzw. emerytur pomostowych.

Na kolei

Pracownikowi kolejowemu urodzonemu przed 1949 r. emerytura przysługuje, jeżeli spełni następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,

  • ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei.
    Pracownikom kolejowym urodzonym w latach 1949-1968 kolejowa emerytura przysługuje, jeżeli spełnią do 31 grudnia 2007 r podane wyżej warunki dla kolejarzy urodzonych przed 1949 r. i nie przystąpią do otwartego funduszu emerytalnego. Przyznanie tej emerytury nie jest już warunkowane od rozwiązania stosunku pracy. Warunki do tej emerytury mogą spełnić jedynie pracownice kolei.
    Pracownicy kolejowi, którzy wymagany do przyznania emerytury okres zatrudnienia (20/25 lat) osiągnęli do 31 grudnia 1998 r., w tym co najmniej 15 lat na kolei, będą mogli przejść na emeryturę nawet jeżeli wiek emerytalny (kobiety - 55 lat, mężczyźni - 60 lat) osiągną po 2007 r., pod warunkiem nie przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego.

    Inne przywileje

    Wcześniej na emeryturę mogą przejść inwalidzi wypadkowi, wojenni, wojskowi i kombatanci urodzeni przed 1949 r. Natomiast urodzeni po 1948 r. prawo do emerytury nabędą na ogólnych zasadach, czyli kobieta po ukończeniu 60 lat, a mężczyzna po ukończeniu 65 lat.
    Po wypadku w pracy
    O pięć lat wcześniej mogą przejść na emeryturę osoby urodzone przed 1949 r., które uprawnione są do renty z tytułu wypadku przy pracy, renty z tytułu choroby zawodowej lub do renty z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy zaistniałego do 31 grudnia 2002 r.
    Emerytura przysługuje:

  • kobiecie po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy,

  • mężczyźnie po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

    Do wcześniejszej emerytury uprawnia pobieranie renty wypadkowej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
    Osoba uprawniona do emerytury i renty wypadkowej z tytułu niezdolności do pracy ma prawo pobierać emeryturę powiększoną o połowę renty, albo pełną rentę powiększoną o połowę emerytury. Jeżeli osoba uprawniona do pobierania emerytury wraz z rentą osiąga przychody powodujące zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń, niezależnie od wysokości tych przychodów, ma prawo do pobierania tylko jednego świadczenia.

    Inwalidzi wojenni i wojskowi

    Inwalidzie wojennemu lub wojskowemu, urodzonemu przed 1949 r. przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury w wieku o 5 lub 10 lat niższym od podstawowego.
    Inwalida wojenny lub wojskowy całkowicie niezdolny do pracy może przejść na emeryturę:

  • kobieta po osiągnięciu 50 lat, jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy,

  • mężczyzna po osiągnięciu 55 lat, jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.

    Inwalidzi wojenni i wojskowi uprawnieni do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, jeżeli mają wymagany do przyznania emerytury okres składkowy i nieskładkowy.
    Inwalida wojenny jak i inwalida wojskowy, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą wojskową, po nabyciu prawa do emerytury może pobierać pełną emeryturę i połowę renty albo pełną rentę i połowę emerytury.

    Kombatanci

    Kombatanci urodzeni przed 1949 r. mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, jeżeli mają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku kobiet i 25-letni taki okres w przypadku mężczyzn.
    Kombatanci pobierający rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z deportacją do ZSRR, pobytem w więzieniach i obozach hitlerowskich i radzieckich, mogą przejść na emeryturę w wieku 50 lat (kobiety) i w wieku 55 lat mężczyźni, jeżeli mają wymagany do emerytury okres składkowy i nieskładkowy, czyli 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska