Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na legalizację samowolki budowlanej masz czas do końca roku

oprac. ika
Prawo budowlane przewiduje, że obiekty budowlane wybudowane do 1 stycznia 1995 r. bez wymaganych pozwoleń lub z innym naruszeniem prawa zostaną zalegalizowane z mocy prawa
Prawo budowlane przewiduje, że obiekty budowlane wybudowane do 1 stycznia 1995 r. bez wymaganych pozwoleń lub z innym naruszeniem prawa zostaną zalegalizowane z mocy prawa
Wszystkie nielegalnie wybudowane przed 1995 rokiem domy zostaną zalegalizowane bezpłatnie.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy - Prawo budowlane przewiduje, że obiekty budowlane wybudowane do 1 stycznia 1995 r. bez wymaganych pozwoleń lub z innym naruszeniem prawa zostaną zalegalizowane z mocy prawa.

Ile zapłacisz

Ich właściciele nie będą musieli ponosić z tego tytułu żadnych opłat. Właściciele samowoli, którzy będą chcieli skorzystać z tej abolicji, będą musieli jednak się spieszyć, bowiem wnioski będzie można składać tylko do końca tego roku.

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takiej amnestii, gdyż raz na zawsze chcemy uregulować stan prawny takich budynków. Często są one zamieszkane od lat, a ich właściciele nie mają uregulowanej sytuacji prawnej - mówi Aldona Młyńczak, posłanka PO i sprawozdawca projektu.

Zdaniem Jana Spółczyńskiego, projektanta budowlanego, automatyczna legalizacja samowoli będzie korzystna dla właścicieli. - Dziś mają oni problemy przy sprzedaży domu, podziale nieruchomości, darowiźnie czy staraniu się o kredyt hipoteczny - wyjaśnia Jan Spółczyński.

Musisz złożyc wniosek

Właściciele samowoli budowlanych wybudowanych przed 1 stycznia 1995 r., którzy zechcą je zalegalizować, będą musieli jedynie wystąpić z wnioskiem do organu nadzoru budowlanego o potwierdzenie legalności obiektu.

Jeżeli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy - Prawo budowlane nie było prowadzone żadne postępowanie administracyjne przeciwko właścicielowi samowoli, to będzie musiał wydać zaświadczenie o legalności obiektu.

Potrzebna abolicja

Po wielu latach nadzór budowlany ma coraz więcej trudności z udowodnieniem właścicielowi, że dopuścił się samowoli budowlanej. Dlatego potrzebna jest abolicja.

Jak udało nam się dowiedzieć, na terenie naszego województwa najczęściej samowolkami są nielegalnie postawione lub przerobione garaże i budynki gospodarcze, chlewiki, komórki itp. Zmiana w prawie znacznie ułatwi legalizację tych budowli.

Teraz ustawa, już po poprawkach Senatu, czeka na uchwalenie przez Sejm i podpis prezydenta.

TO JEST WAŻNE

W polskim systemie prawnym wyróżniono kilka rodzajów samowoli budowlanej. Dlatego organ nadzoru budowlanego powinien przede wszystkim wyjaśnić

* kiedy miało miejsce wystąpienie samowoli budowlanej,

* czy została ona zakończona,

* czy przeprowadzenie zrealizowanych prac wymagało uzyskania pozwolenia na budowę, czy też tylko zgłoszenia,

* czy samowola odnosi się do całego obiektu budowlanego, czy tylko jego części.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska