Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na lubuskich polach, w okolicach Trzciela, zwanego szparagowym zagłębiem, pojawiły się tak długo wyczekiwane szparagi

Dariusz Dutkiewicz
Dariusz Dutkiewicz
Na razie na wielki wysyp szparagów trzeba jeszcze poczekać - mówi plantatorka Marlena Banak z Sierczynka.
Na razie na wielki wysyp szparagów trzeba jeszcze poczekać - mówi plantatorka Marlena Banak z Sierczynka. Dariusz Dutkiewicz
W szparagowym trójkącie Trzciel – Międzychód – Miedzichowo plantatorzy wyszli wreszcie na pola. Wokół kopców zaroiło się od zbieraczy. Wśród nich jest też Marlena Banak z Sierczynka, która codziennie rankiem wychodzi wraz z rodziną w pole, aby wyciągnąć z kopców dorodne rośliny. I tak to potrwa aż do lipca. O ile oczywiście słońce dopisze.

Jak podkreśla plantatorka z Sierczynka wartość szparagów, o czym jednak dalej wiele osób nie wie, jest gigantyczna. Inna sprawa to uprawa, bo ta roślina łatwa w uprawie nie jest, a zbiór czasami to jak loteria. – Trzeba mieć oko i wyczucie, aby szybko ustalić, w którym miejscu warzywo się wybija z kopca, ziemia w tym miejscu delikatnie pęka – mówi Lubuszanka. – Nie wolno tego momentu przegapić, bowiem kiedy szparag ujrzy słońce, to po prostu nam sczernieje.

Cenne właściwości szparagów

Szparagi mają liczne właściwości i wartości odżywcze, a przy tym mało kalorii. Mogą zmniejszyć ryzyko powstawania nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu i odchudzają. Ponadto są jednym z najskuteczniejszych afrodyzjaków. Szparagi oraz ich właściwości i wartości odżywcze powinny docenić przede wszystkim osoby, które zamierzają zrzucić wagę, ponieważ są niskokaloryczne i znajdują zastosowanie w diecie odchudzającej. Szparagi są dietetyczne, ponieważ 100 g dostarcza tylko ok. 22 kcal. Mimo niskiej kaloryczności i zawartości aż 95 proc. wody szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Szparag lekarski jest warzywem charakteryzującym się niską wartością energetyczną, przy równoczesnej wysokiej zawartości składników odżywczych. Pędy szparagów zawierają także łatwostrawne białka, cukry.

Wideo: Sezon na szparagi w pełni! Jakie mają właściwości?

Szparagi mają właściwości moczopędne, dlatego są polecane w przebiegu infekcji dróg moczowych. Zawarta w szparagach asparagina wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. W dietach oczyszczających zaleca się picie wody pozostałej po ugotowaniu szparagów. Te warzywa są także skarbnicą beta-karotenu, który nie tylko wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, lecz także pracę oczu. Witamina A, w którą jest przekształcany beta-karoten, jest składnikiem barwnika wzrokowego występującego w siatkówce oka.

W Polsce najpopularniejszy jest szparag biały

Szparagi zielone – ich wypustki wyrastają wysoko nad powierzchnię ziemi i pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. Zielone szparagi są najcieńsze ze wszystkich odmian, bardziej aromatyczne, ostre i wyraziste w smaku. Zielone szparagi są miękkie i nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. W związku z tym posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości, ponieważ pod skórką znajduje się całe bogactwo składników mineralnych, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń. Szparagi zielone są uprawiane na większości amerykańskich upraw. Popularność zyskały także we Francji.

Włoski szparag fioletowy

Szparagi fioletowe rosną tylko kilka centymetrów nad ziemią i posiadają grubą łodygę o barwie purpurowo-fioletowej. Fioletowe szparagi różnią się od zielonych i białych tym, że zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika. Ta odmiana szparagów jest trudna w uprawie, ponieważ mogą one rosnąć jedynie przez krótką chwilę i należy je zebrać, zanim pod wpływem słońca zabarwią się na kolor zielony. W związku z tym spotyka się je dość rzadko (głównie w Anglii i we Włoszech).

Lubusko - wielkopolskie zagłębie

Szparagi białe rosną pod ziemią i nie dociera do nich światło słoneczne, w związku z tym nie mogą wytwarzać żadnego barwnika. Są średniej grubości i charakteryzują się delikatnym i łagodnym smakiem. Białe szparagi są twardsze od zielonych, w związku z tym przed gotowaniem należy je obrać, przez co tracą cenne wartości odżywcze. W Polsce białe szparagi są uprawiane w Wielkopolsce, ale także na Ziemi Lubuskiej.

W tekście wykorzystano materiały z ,,Poradnika Zdrowie''

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska