Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na północy Lubuskiego oceniacie 13 wójtów. Kto jest najlepiej oceniany?

Redakcja
Bartłomiej Kucharyk jest wójtem Przytocznej.
Bartłomiej Kucharyk jest wójtem Przytocznej. Aleksandra Gajewska - Ruc
Dobiega końca czteroletnia kadencja samorządowa. A to idealna okazja do tego, by ocenić, czy ci, którzy zostali włodarzami naszych gmin wywiązali się ze składanych przed kilku laty obietnic. Dziś przyglądamy się Waszej ocenie wójtów z północy Lubuskiego.

Na północy Lubuskiego oceniacie 13 wójtów. Jak to możliwe, że jest ich tylko tylu, skoro gmin jest tu aż 28? Odpowiedź jest bardzo prosta! Pośród wszystkich gmin w pięciu powiatach na północy przeważają gminy miejsko – wiejskie, a w tych szefem samorządu jest burmistrz. My przyglądamy się wójtom.

W naszym plebiscycie najlepiej ocenianym jest Bartłomiej Kucharyk, wójt Przytocznej. On ma dziewięć głosów. I wszystkie pozytywne. Kucharyk kieruje gminą drugą kadencję. Wcześniej był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury.

Taką samą liczbę głosów w piątek o 11.00 (wtedy przygotowywaliśmy ten artykuł) miał Stanisław Peczkajtis, wójt Krzeszyc.
Peczkajtis samorządowcem jest już prawie ćwierć wieku. Przez 20 lat był radnym. To on jest pomysłodawcą imprezy promującej gminę pod nazwą Krzeszycka Jesień. Wczoraj była jej kolejna edycja. Wiele zawdzięczają mu rolnicy. Po tym, gdy w 2010 r. doszło do podtopień, zainicjował złożenie pozwów sądowych. Efekt? 30 rolników otrzymało odszkodowania od Skarbu Państwa na około 3 mln zł.
Pięć punktów w piątkowe przedpołudnie miała też Krystyna Pławska. Ona, co prawda, zdobyła więcej głosów pozytywnych, ale ma jednak na koncie głos negatywny. Pławska wójtem gminy Bogdaniec jest od 1998 r. To jeden z bardziej utytułowanych lubuskich samorządowców. Ma złoty i srebrny krzyż zasługi Prezydenta RP, odznaki za zasługi dla rzemiosła polskiego i kultury. Zdobyła też tytuł Liderki Samorządu Lubuskiego. W czasie jej rządów gmina zrealizowała inwestycje za ponad 90 mln zł. Można byłoby je wymieniać długo. Wspomnijmy więc choćby, że wybudowano szkołę podstawową, gimnazjum i halę sportową. Pławska organizuje też znane w całym regionie Lubuskie Święto Chleba.

Wśród szefów gmin wiejskich nie wszyscy cieszą się jednak pozytywną oceną. „Pod kreską” (przyznajmy, że zaważył jeden głos na nie) jest Józef Ludniewski z gminy Santok. Wójtem został cztery lata temu. Ludniewski może się pochwalić choćby tym, że doprowadził do podpisania umowy na budowę mariny tuż przy ujściu Noteci do Warty. Na razie kończy jednak swoją przygodę z samorządem. W najbliższych wyborach nie wystartuje.

Najwięcej głosów ujemnych (dodajmy, że pozytywnych brak) w naszym plebiscycie ma jednak Tomasz Marć, wójt Zwierzyna. Dwa lata temu zdecydował się zrobić coś, co w samorządzie nie zdarza się często. Zwrócił się z informacją do mieszkańców o stanie swojego zdrowia i zaapelował do nich, by badali się częściej.

W naszym plebiscycie możecie ocenić nie tylko wójtów. Pozytywne i negatywne głosy możecie oddawać także na prezydentów, burmistrzów czy starostów powiatów. Ocenić możecie także pracę radnych. I to zarówno w gminach, miastach, powiatach, ale także w sejmiku województwa lubuskiego (w przypadku radnych głosy można oddawać tylko na tak. Radni, którzy w ten sposób zbiorą najwięcej Waszych głosów, otrzymają tytuł Radny na Medal.

Naszą akcję przeprowadzamy nie bez powodu. Właśnie dobiega końca czteroletnia kadencja w samorządach. A to jest idealny moment na podsumowania i ocenę, czy to, co jeszcze jesienią 2014 r. obiecywali kandydaci, udało się im w trakcie kadencji zrealizować.

Listę wszystkich kandydatów w każdej kategorii, a także instrukcję, jak głosować, znajdziecie na stronie www.gazetalubuska.pl/oceniamywladze. Pod tym adresem znajdziecie też noty, które o sobie przygotowali uczestnicy naszej akcji.
Z oceną samorządowców radzimy nie zwlekać. Głosowanie trwa jedynie do najbliższego piątku 14 września do 19.00.

Po zakończeniu naszej akcji jej laureatów zaprosimy na wielką galę samorządową. Podczas niej zostaną wręczone statuetki Samorządowiec Województwa Lubuskiego oraz pamiątkowe dyplomy. Laureaci otrzymają też zaproszenie do wzięcia udziału w specjalnym szkoleniu dla samorządowców. Będzie ono poświęcone prowadzeniu profilu (tzw. fanpage’a) polityka samorządowego w serwisie Facebook oraz wykorzystywaniu mediów społecznościowych w kampanii przed wyborami samorządowymi.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska