Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na sobotnim Święcie Podgrzybka bawiło się ponad 2 tys. osób (zdjęcia)

(dab)
Wojciech Warzybok i Damian Nagajek z Gimnazjum z Przytocznej razem z koleżankami i kolegami zebrali 39 kg podgrzybków
Wojciech Warzybok i Damian Nagajek z Gimnazjum z Przytocznej razem z koleżankami i kolegami zebrali 39 kg podgrzybków fot. Dariusz Brożek
Aż 218 kg podgrzybków znaleźli gimnazjaliści podczas sobotniego grzybobrania w Puszczy Noteckiej pod Mierzynem.

[galeria_glowna]
Wygrała sześcioosobowa reprezentacja gimnazjum w Lipkach Wielkich, która w dwie godziny zebrała 45 kg grzybów. To 7,5 kg na jednego ucznia! Kolejny rekord ustanowił międzychodzianin Władysław Ziółek, który przy drodze znalazł prawdziwka ważącego 60 deko.

- Bo grzybów jest w bród. Jeśli utrzyma się ciepła i wilgotna pogoda, to jeszcze przez dwa tygodnie w okolicach Krobielewka, Mierzyna i Kaplina będzie sporo podgrzybków - zapewnia leśnik z Międzychodu Piotr Mleczak.

.

Grzybobranie poprzedziło doroczne Święto Podgrzybka, które od siedmiu lat promuje puszczę i integruje mieszkańców lubusko-wielkopolskiego pogranicza. Do Mierzyna przyjechało ponad dwa tysiące osób. Pierwszy raz bawił się tam międzychodzianin Józef Klemt.

- Warto było przyjechać, bo to fajna impreza. Najbardziej mi się podobał koncert młodzieżowej orkiestry. Szkoda, że wystąpili na samym początku, kiedy było jeszcze mało ludzi - mówił.

Wianuszek łasuchów otoczył stoisko Międzychodzkiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, na którym Mieczysława Schaedler częstowała gości chlebem ze smalcem i wyśmienitą kaszanką na zimno. Jedną z atrakcji były zawody siłaczy. Zawodnicy dźwigali ogromne głazy, metalowe belki i odważniki. Po raz czwarty z rzędu tytuł najsilniejszego człowieka puszczy wywalczy Rafał Gomuła z Pszczewa.

Turniej drwali wygrał ubiegłoroczny zwycięzca Witold Laskowski z Karwina, który potem przy pomocy swej piły łańcuchowej wyczarował z pnia drzewa ogromnego podgrzybka. Kolejna impreza za rok w Krobielewku pod Skwierzyna, gdyż Święta Podgrzybka odbywają się na przemian w międzychodzkiej i następnie w skwierzyńskiej części Puszczy Noteckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska