Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na świątecznym stole: jakie ziemniaki do naszych dań

Zbigniew Marecki
Jedne odmiany będa najlepsze do sałatek, inne na kluski, purée, do piecznenia. Wiadomo nawet, z których wyjdą kruche, jędrne, aromatyczne frytki, jakie wszyscy lubimy...

Obecnie ziemniaki w Polsce są wykorzystywane w celach konsumpcyjnych w blisko 40 proc., w krajach „starej” UE - w 50 proc., a na świecie - w 60 proc. W latach 50. XX w. ziemniak stał się jedną z głównych roślin jadalnych. Zawdzięcza to przede wszystkim swoim walorom odżywczym, jak i smakowym. O jego wartości odżywczej decyduje przede wszystkim duża zawartość węglowodanów złożonych (skrobi) oraz wysoka zawartość witaminy C. 

Wartość dietetyczna ziemniaka jest związana z jego znikomą zawartością tłuszczu oraz właściwościami odkwaszającymi organizm dzięki dużej zawartości potasu. 

Opinia, jakoby spożywanie ziemniaków powodowało otyłość jest więc nieuzasadniona, gdyż 100 gramów ziemniaków zawiera tylko 60 kalorii. 

Dobierz ziemniaka do swoich potrzeb 

W grupie odmian jadalnych bardzo wczesnych najbardziej popularne w Polsce są: Lord, Denar; wczesnych: Vineta (co czwarty sprzedawany ziemniak), Owacja; średniowczesnych: Satina, Tajfun; średniopóźnych: Jelly. Odmiany, które najczęściej są wykorzystywane w przetwórstwie na frytki, to: Innovator oraz Zorba, natomiast w produkcji chipsów: Lady Rosetta i Saturna. 

Do sałatek najlepiej użyć odmian, które mają niską zawartość skrobi, są zwięzłe, nie rozgotowują się. Sprawdzą się: Denar, Impala, Ingrid, Bellarosa, Michalina, Vineta, Bartek, Dali, Finezja.  

Znakomite purée, pyzy, kluski i placki uzyskamy z ziemniaków, które mają od 13 do 15 proc. skrobi, np. Fresco, Justa, Miłek, Ewelina, Owacja, Cekin, Ibis i Meridian.

Jeżeli chcemy upiec, można wybrać odmaniy: Fresco, Augusta, Innowator, Agnes, Marlen.  

- Na frytki najlepsze będą ziemniaki o zawartości skrobi od 15 do 18 proc., które „mają dużo mąki“. Sprawdzą się tu odmiany takie jak: Fresco, Augusta, Etola, Etiuda, Finezja, Legenda, Jelly i Syrena - mówi Tomasz Lenartowicz z Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych. 

Polub Strefę AGRO na Facebooku

Trochę historii
Ojczyzną ziemniaka jest Ameryka Południowa, gdzie w jednym z peruwiańskich banków genów przechowywanych jest 10000 jego odmian. Około 1570 roku został sprowadzony do Europy przez Hiszpanów, którzy traktowali go jako  ciekawostkę botaniczną. Zapoczątkowało to  jego triumf na naszych polach i stołach.

Jednak dopiero na początku XIX w. (po wojnach napoleońskich) ziemniak stał się  podstawowym źródłem pokarmu dla większości Europejczyków, ratując ich, jak się później okazało, przed widmem głodu.

Dziś uprawiany jest na szeroką skalę na niemal całym świecie w klimacie umiarkowanym. Liderem produkcji są Chiny. Do Polski pierwsze sadzonki ziemniaka trafiły za panowania króla Jana III Sobieskiego, a obecnie uprawiamy około 130 jego odmian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na świątecznym stole: jakie ziemniaki do naszych dań - Głos Pomorza

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska