Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na urlop z cukrzycą

(syl)
fot. Paweł Janczaruk
Jesteś diabetykiem? Podróż na pewno nie zaszkodzi twojemu zdrowiu. O ile odpowiednio się do niej przygotujesz.

Wybierając miejsce na urlop, osoby z cukrzycą muszą zwrócić uwagę, aby klimat był raczej umiarkowany. Przed urlopem warto odwiedzić lekarza, aby omówić z nim swoje plany.

A przed wyjazdem zaopatrzyć się np. w wisiorek z adnotacją "choruję na cukrzycę" - po polsku i po angielsku, oraz nauczyć się kilku przydatnych zwrotów w języku, jaki obowiązuje w danym kraju, np. "mam cukrzycę", "przyjmuję insulinę", "daj mi cukier".

Co do torby?
Oprócz stroju i olejków do opalania koniecznie należy spakować: zapas insuliny, igieł, pasków testowych i dodatkowy wstrzykiwacz. Insulinę najlepiej przewozić w dwóch torbach, w ilości co najmniej dwa razy większej niż to konieczne na czas podróży. Podobnie z glukometrami i dodatkowymi bateriami. A osoby chore na cukrzycę typu 1 powinny mieć zestaw do ratunkowego podania glukagonu. Do podręcznego bagażu należy włożyć przekąski (np. cukierki) i coś, co zastąpi posiłek, jeśli ten będzie opóźniony np. krakersy, batoniki. Nie można zapomnieć o lekach i dodatkowych receptach.

Jakie dokumenty?

  • W kraju - potwierdzające fakt ubezpieczenia zdrowotnego np. legitymacja ubezpieczeniowa, aktualny formularz RMUA, odpowiednie zaświadczenie od pracodawcy.

  • Za granicą:
    - dokument dla służb celnych (najlepiej w języku kraju, gdzie wyjeżdżamy), w którym lekarz potwierdza, że wyjeżdża osoba chora na cukrzycę, która musi mieć przy sobie insulinę, urządzenia do jej wstrzykiwania oraz testy do badania poziomu glukozy we krwi.
    - paszport i karta informacyjna na temat choroby, polisa ubezpieczeniowa na leczenie i ewentualną hospitalizację.
    - Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawaną przez NFZ

    Nie przestawiamy zegarków

    Cukrzycy jadący do krajów tropikalnych, mogą się szczepić oraz przyjmować leki przeciwmalaryczne. Kilka dni przed podróżą powinny jednak skontaktować się z liniami lotniczymi, aby przygotowano im specjalny posiłek. Warto zapytać, w jakich godzinach będą podawane posiłki, aby dostosować do tego schemat wstrzyknięć insuliny.

    Modyfikacja dawek insuliny nie jest wymagana przy podróży na północ lub południe, a także zwykle nie jest potrzebna przy przekraczaniu mniej niż pięciu stref czasowych. Jeżeli jednak ktoś przekracza kilka stref, musi wiedzieć, że podczas lotu na zachód doba się "wydłuża", a więc przy intensywnej insulinoterapii należy dostrzyknąć 1-2 dawki insuliny w zależności od liczby posiłków. Podczas lotu na wschód, doba się "skraca", a więc trzeba zmniejszyć dawki insuliny, która będzie wstrzykiwana w krótszych odstępach czasu. Najlepiej więc nie przestawiać zegarków podczas lotu i podczas przyjmowania insuliny nadal kierować się czasem miejsca zamieszkania.



    WAŻNE WSKAZÓWKI

  • Jeżeli w podróży insulina została zniszczona lub zgubiona, musisz iść do najbliższego szpitala lub apteki. Tam ją dostaniesz, bo jest lekiem ratującym życie. Wystarczy, że masz przy sobie dokument stwierdzający, że chorujesz na cukrzycę
  • Jeżeli jedziesz z biurem podróży, poinformuj, że chorujesz na cukrzycę. Dowiedz się, czy w danym kurorcie możesz liczyć na specjalne posiłki i ewentualną szybką pomoc lekarską.
  • Jeżeli podróżujesz daleko własnym samochodem, często odpoczywaj. Nie rozpoczynaj jazdy, jeśli odczuwasz objawy hipoglikemii i zawsze zabieraj ze sobą glukozę lub cukier na wypadek wystąpienia niedocukrzenia (np. podczas zmiany koła).

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska