Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na urzędnika możesz się poskarżyć

(gm)
Joanna Wolańska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna sp. p.
Joanna Wolańska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna sp. p.
Czy mogę złożyć skargę na działania pracownika urzędu miasta?

Czytaj też: Urzędnik zapłaci za błędy

Na pytanie Czytelnika "Gazety Lubuskiej” odpowiada Joanna Wolańska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna sp. p.

Prawo skargi na organy gwarantuje nam art. 63 Konstytucji RP. Warunki przyjmowania i tryb rozpatrywania skarg precyzują: ustawa z 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 200r., nr 98, poz. 1071 ze zm.) – dalej k.p.a., oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków z 8 stycznia 2002 r. (Dz.U. z 2002, nr 5, poz. 46), a czasem także wewnętrzne regulaminy organizacyjne urzędów lub statuty organów.

Zgodnie z treścią art. 227 k.p.a. przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Czytaj też: Urzędnicy będą roznosić pisma w sprawie podatku

Bez opłat

Skargę, która jest wolna od jakichkolwiek opłat, wnosi się na piśmie osobiście, listownie, faksem albo pocztą elektroniczną. Na żądanie interesanta urzędnik powinien potwierdzić jej przyjęcie. Można poskarżyć się także ustnie do protokołu. W związku z faktem, iż celem postępowania skargowego jest zwrócenie uwagi właściwym organom na nienależyte wykonywanie zadań przez ich organy niższe lub pracowników, albo w ogóle brak działania (bezczynność, zaniechanie) - organami właściwymi do rozpatrzenia i załatwienia skarg są organy wyższego stopnia lub organy sprawujące bezpośredni nadzór ( art. 229 k.p.a.).

Bez zbędnej zwłoki

Skarga musi być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, najpóźniej jednak w ciągu miesiąca. Czasem jej rozpatrzenie może wymagać zbadania i wyjaśnienia sprawy, organ zbiera wtedy niezbędne materiały. W razie niezałatwienia skargi w terminie urząd powinien zawiadomić interesanta o powodach opóźnienia i podać nową datę jej załatwienia.

O sposobie rozstrzygnięcia sprawy urząd powiadamia skarżącego się. Zawiadomienie powinno zawierać: oznaczenie organu, od którego pochodzi; wskazanie, w jaki sposób skarga została załatwiona; podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego urzędnika upoważnionego do jej załatwienia. Zawiadomienie o odmownym załatwianiu skargi powinno zawierać ponadto uzasadnienie faktyczne i prawne. (art. 238 k.p.a.).

Interesant niezadowolony z rozpatrzenia skargi może ją ponowić. Jednakże w przypadku, gdy skarżący nie wskaże nowych okoliczności organ właściwy może podtrzymać swoje dotychczasowe stanowisko. O załatwieniu w taki sposób skargi wniesionej ponownie urząd zawiadamia organ wyższego stopnia.

Czytaj też: Biznes nagrodził skarbówkę za życzliwość. A urzędnicy opowiedzieli o najczęściej spotykanych przekrętach.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska