Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Zawarciu w Gorzowie stanął maszt telefonii komórkowej. Mieszkańcy boją się, że to 5G!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na jednym z parkingów stadionu żużlowego w Gorzowie stanął masz telefonii komórkowej. Okoliczni mieszkańcy boją się, że to 5G!
Na jednym z parkingów stadionu żużlowego w Gorzowie stanął masz telefonii komórkowej. Okoliczni mieszkańcy boją się, że to 5G! Magdalena Marszałek
Metalowy maszt stanął na jednym z parkingów stadionu żużlowego w Gorzowie. Pojawienie się konstrukcji wzbudziło niepokój i obawy okolicznych mieszkańców. Najwięcej emocji wywołały pojawiające się pogłoski, że może to być maszt sieci 5G, co do której w internecie krąży wiele teorii.

Nie chcą masztu telefonii pod swoimi oknami

Nikt nas nie pytał o zdanie, ani nawet nie raczył powiadomić - mówią rozgoryczeni mieszkańcy domków jednorodzinnych przy ulicy Kwiatowej i Lipowej.

Wybudowali nam wieżę - najprawdopodobniej telefonii komórkowej i w dobie tego strachu przed 5G obawiamy się, że to może być właśnie to. Próbowaliśmy się dowiedzieć, co to dokładnie jest, ponieważ wcześniej nikt nas nie poinformował, że tuż za płotami naszych domów ma powstać taka konstrukcja - mówi jedna z mieszkanek.

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy tej części miasta muszą walczyć o swoje racje. Podobnie było kilka lat temu, kiedy w ich sąsiedztwie wybudowano bloki socjalne.

Wtedy też zrobiono to bez naszej wiedzy. Na początku pojawiła się informacja, że to ma być osiedle domków jednorodzinnych. Dopiero później okazało się, że powstają tam mieszkania socjalne.

Informacja była w BIP i na tablicy ogłoszeń

O szczegóły inwestycji zapytaliśmy w gorzowskim magistracie. Dowiadujemy się, że w miasto wydało pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej przy ulicy Lipowej w połowie ubiegłego roku. Informacja o przebiegu tej procedury oraz decyzja dotycząca zgody na budowę zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń urzędu miasta. Stroną w tej sprawie jest jednak inwestor i właściciel działki, na której taki masz powstał.

Jak się okazuje - działka należy do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorzowie, który wydzierżawił fragment terenu firmie Polkomtel.

Temat użyczenia działki temu operatorowi sieci komórkowej pod budowę masztu pojawił się już kilka lat temu. Długo się opierałem, ale pojawiła się epidemia, a wraz z nią niższe wpływy do kasy ośrodka. Szukaliśmy sposobu na załatanie tych braków - mówi Włodzimierz Rój, dyrektor OSiR w Gorzowie.

Chodzi o pieniądze i lepszy dostęp do sieci

Na dzierżawie gruntu Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie zarobi miesięcznie 4 tysiące złotych. Rocznie do jego kasy trafi więc prawie 50 tysięcy. Ale nie o same pieniądze chodzi - podkreśla Włodzimierz Rój.

Zdarzały się sytuacje, kiedy prowadziliśmy transmisję meczu żużlowego i trzeba było ją przerywać ze względu na problemy z Internetem, który był za słaby - teraz takich kłopotów juz nie będzie.

Metalowy maszt szpeci otoczenie

Coraz lepszy zasięg i dostęp do internetu leży także w interesie mieszkańców, choć trudno dziwić się, że nie są zadowoleni z perspektywy posadowienia kilkudziesięciometrowego giganta tuż za płotami ich domów.

Dlaczego nie postawili tego masztu w innym - bardziej odludnym miejscu, tylko kilkanaście metrów od naszych domów? On w ogóle nie komponuje się z krajobrazem i po prostu szpeci otoczenie! - denerwują się mieszkańcy.

Nie ma mowy o 5G. Jaki maszt stanął przy Lipowej w Gorzowie?

Właściciele domków jednorodzinnych przy Lipowej i Kwiatowej martwią się też o swoje zdrowie. Sporo słyszeli o 5G i teraz zastanawiają się jaki wpływ na otoczenie będzie miał maszt, który codziennie widzą ze swoich okien. Zapytaliśmy o to firmę Polkomtel.

Stacja w Gorzowie powstaje na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę wydanego we wrześniu ubiegłego roku przez prezydenta miasta. Jest to tak zwana stacja odtworzeniowa i ma na celu utrzymanie obecnego zasięgu naszej sieci na tym obszarze i umożliwienie dalszego świadczenia usług dla mieszkańców. Jest niezbędna, bowiem powstaje w zastępstwie stacji, która zostanie zlikwidowana pod koniec bieżącego miesiąca. Stacja ta umożliwi dalszą realizację komórkowych połączeń głosowych oraz transmisji danych w technologii 4G LTE - mówi starszy specjalista działu komunikacji korporacyjnej Arkadiusz Majewski.

Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska