Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na życzenie Czytelniczki podajemy przepisy na dania gotowane na parze

(oprac. staw) Źródło: www.kulinarny.net
Fot. DiGiTouch
- Mam parowar, ale nie znam przepisów na potrawy gotowane na parze. Czy moglibyście podać kilka przepisów - poprosiła nas w ub. tygodniu Czytelniczka. Spełniamy życzenie.

W ub. tygodniu napisaliśmy o zaletach przygotowywania potraw na parze. Dziś ciąg dalszy tematu. Prosimy też Czytelników, którzy mają pomysły i doświadczenie w takim przyrządzaniu dań, aby podzielili się nimi na łamach gazety. Zapraszamy więc do wspólnego gotowania i prosimy o nadsyłanie przepisów, a opublikowane nagrodzimy książkami.
Kontakt: "Gazeta Lubuska", al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra, mail: [email protected]

**Co to za urządzenie

**

Najpierw kilka słów o parowarze. To urządzenie elektryczne do gotowania na parze. Składa się ze zbiornika na wodę i pojemników na potrawy oraz pokrywy. Do podstawy wlewa się wodę i układa kolejno pojemniki z potrawami. Każdy z pojemników przykrywa się specjalną pokrywą. Gotowanie na parze jest zdrowsze od tradycyjnego gotowania w wodzie. Pozwala, bowiem zachować więcej składników odżywczych - witaminy C i z grupy B oraz soli mineralnych (magnezu, potasu, żelaza). Potrawy przyrządzane na parze są dobrą propozycją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, którzy chcą odżywiać się zdrowo i preferują dietę lekkostrawną. Do potraw gotowanych na parze nie trzeba dodawać tłuszczu ani soli.

**Co możesz ugotować

**

Potrawy przyrządzane w ten sposób zachowują naturalny smak, aromat oraz kolor.
Na parze można również odgrzać potrawy, które wcześniej były gotowane w wodzie np. pierogi. W parowarze można gotować prawie wszystkie warzywa, mięso, ryby, owoce morza, ryż i kasze. Korzystając z parowara oszczędzamy czas, ponieważ można w nim równocześnie przygotować całe danie (w 30-35 min.) a potrawy nie wymagają pilnowania - nie przypalą się i nie wykipią. Niestety w tym urządzaniu nie można przyrządzać dań panierowanych.

Dobry elektryczny parowar powinien mieć dużą moc - najlepiej 2000W. To pozwoli szybko uzyskać parę w pojemniku. Ale także odpowiednią pojemność np. 11 litrów oraz programator, który daje nam ustawienie czasu gotowania, podtrzymywanie ciepła i opóźniony start.
Przydatne są także: funkcja uzupełniania wody podczas gotowania, system łatwego przenoszenia żywności (służy do wyjmowania delikatnych potraw np. szparagów, które mogą rozpaść się podczas przekładania na talerz), pojemnik na ryż, podstawkę na jajka.

**Filety z łososia

**

Składniki: 4 filety z łososia, 400 g świeżych kiełków soi, 2 łyżki nasion sezamu, sok z 1 limonki, 1 łyżka sosu sojowego, sól i pieprz.

Przygotowanie: kiełki soi przebrać. Umyć ostrożnie, tak aby nie wypadły nasiona.
Dodać łososia, sok z limonki, olej i sos sojowy. Gotować przez 15 minut. Doprawić.
Ułożyć filety z łososia i kiełki soi na półmisku, posypać ziarnami sezamowymi i polać sosem.

**Kurczak w sosie koperkowym

**

Składniki: 140 g piersi z kurczaka, 50 g kopru włoskiego, 50 g koziego sera, 100 g jogurtu
szczypior, ząbek czosnku, tymianek, sól.

Przygotowanie: mięso oczyścić, umyć i osączyć, delikatnie doprawić gałązkami tymianku i solą. Naciąć "kieszeń" na farsz. Bulwę kopru włoskiego pokroić w cienkie wiórki. Lekko posolić, dodać kilka gałązek tymianku i startego koziego sera, wszystko wymieszać. Farszem napełnić kieszeń, spiąć wykałaczką, gotować na parze około 20-25 minut. Z jogurtu czosnku i szczypioru przygotować sos. Po ugotowaniu z mięsa wyjąć wykałaczkę i pokroić pierś pod skosem, ułożyć na talerzu i polać sosem.

**Kalafior ze szczypiorkiem

**

Składniki: 1 średni kalafior, 250 ml rzadkiej śmietany, 3 łyżki świeżego, posiekanego szczypiorku, sól i świeżo zmielony pieprz.

Przygotowanie: kalafior obrać i podzielić na różyczki jednakowej wielkości, a następnie umyć. Włożyć do dolnej i środkowej miski. Przykryć pokrywą i gotować przez 30 minut, aż lekko zmięknie. W rondlu powoli podgrzać śmietanę z solą i pieprzem. Dodać posiekany szczypiorek. Ułożyć kalafior na podgrzanym półmisku i polać sosem.

**Sałatka warzywna

**

Składniki: 150 g marchewki, 100 g groszku cukrowego, 2 ziemniaki, 2 cukinie, 150 g kalafiora, 100 ml oliwy, sok z jednej cytryny, sól, posiekana zielenina.

Przygotowanie: obrać marchewki i ziemniaki. Z groszku usunąć włókna. Kalafior podzielić na różyczki. Marchewki, ziemniaki i cukinie pokroić w kostkę. Groszek pokroić w paski. Wszystkie warzywa włożyć do miski parowej i gotować przez 20 minut. Wyłożyć warzywa do salaterki i posypać posiekaną zieleniną. Podawać ciepłe z winegretem przyrządzonym z oliwy i soku z cytryny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska