Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do Narodowych Sił Rezerwowych

(q)
fot. archiwum
fot. archiwum
5. Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie prowadzi nabór kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Poszukiwani są ochotnicy: żołnierze rezerwy, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową oraz byli żołnierze zawodowi, czyli osoby po przeszkoleniu wojskowym.

W szczególności poszukiwani są kierowcy z kategorią B i C prawa jazdy oraz uprawnieniami ADR, obsługi dział 2 S1, obsługi wyrzutni rakietowych "Langusta”, a także lekarze i sanitariusze.

Więcej informacji można uzyskać w godz. 8.00 do 15.00, tel. 68 456 96 19 lub kom. 606 147 656. Odpowiedzi udzieli oficer sekcji personalnej pułku.

Kandydat do przyjęcia obowiązków w ramach NSR powinien mieć obywatelstwo polskie, odpowiedni wiek oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej.

Po spełnieniu podstawowych wymogów zainteresowany podpisze z dowódcą 5. LPA kontrakt na okres od 2 do 6 lat. Po przeszkoleniu żołnierze rezerwy - ochotnicy otrzymają przydział kryzysowy, który będzie oznaczał zaliczenie ich do Narodowych Sił Rezerwowych i nałoży na nich obowiązek pełnienia czynnej służby wojskowej lub dyspozycję do jej pełnienia w razie zaistnienia potrzeby. Kontrakt może być zawarty wyłącznie z żołnierzem rezerwy, który ochotniczo zgłosił się do jego zawarcia, a ponadto spełnia – oprócz wyżej wymienionych – łącznie następujące warunki:

1) ma orzeczenie wojskowej pracowni psychologicznej o braku przeciwwskazań do pełnienia czynnej służby wojskowej;

2) nie był przeznaczony do służby zastępczej;

3) nie był karany za przestępstwo umyślne;

4) ma wykształcenie co najmniej gimnazjalne przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych lub co najmniej średnie przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla podoficerów albo wyższe przewidziane dla stanowisk przeznaczonych dla oficerów;

5) ma przygotowanie zawodowe oraz kwalifikacje i umiejętności przydatne w służbie wojskowej;

6) zaliczył z oceną pozytywną sprawdzian z wychowania fizycznego zorganizowany przez dowódcę jednostki wojskowej;

7) pełnił służbę przygotowawczą i zdał egzamin na jej zakończenie, w przypadku żołnierza rezerwy, który wcześniej nie odbywał czynnej służby wojskowej.

Zawarcie kontraktu

Zawarcie kontraktu może być również uzależnione od posiadania przez żołnierza rezerwy:

1) orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o jego zdolności do pełnienia służby poza granicami państwa;

2) poświadczenia bezpieczeństwa.

Ochotnik, który zgłosi się do NSR, będzie miał obowiązek uczestniczenia w organizowanych przez wojsko szkoleniach do 30 dni w ciągu roku. W tym czasie wojsko wypłaci mu żołd, a także zrekompensuje straty jego pracodawcy. Po podpisaniu kontraktu będzie nadal wykonywał swoją pracę, a do jednostki zostanie wezwany wtedy, gdy będzie potrzebny.

Żołnierzom NSR przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas ćwiczeń i okresowej służby wojskowej, prawo do zwrotu kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia czynnej służby wojskowej i z powrotem oraz inne świadczenia finansowe. Okres urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę jest wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Żołnierzowi NSR przysługuje możliwość dofinansowania kosztów studiów lub nauki albo stażu, kursu lub specjalizacji, zwłaszcza w specjalnościach wojskowych wymagających podwyższonych kwalifikacji.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska