Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadal brakuje na rynku fachowców

Natalia Zarychta
Krzysztof Łabuńka jest uczniem III klasy Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie. Jako jeden z pięciu uczniów zakwalifikował się do trzeciego etapu konkursu "Na najlepszego ucznia w zawodzie elektrycznym 2010”.
Krzysztof Łabuńka jest uczniem III klasy Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie. Jako jeden z pięciu uczniów zakwalifikował się do trzeciego etapu konkursu "Na najlepszego ucznia w zawodzie elektrycznym 2010”. fot. Natalia Zarychta
Rośnie zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem zawodowym. Kuratorium Oświaty chce promować szkoły zawodowe. Same szkoły też robią wszystko, by zachęcić do uczenia się u nich - oferują nowe kierunki i organizują atrakcyjne konkursy.

Założeniem programu Lubuskiego Kuratorium Oświaty jest przede wszystkim przywrócenie pozytywnego myślenia o kształceniu zawodowym. - Jeszcze niedawno była taka presja społeczna, żeby wybierać ogólniak. Na szczęście to przekonanie, że szkoła zawodowa to gorszy wybór powoli mija - mówi Teresa Paszkowska wicedyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Dąbrowskiego w Gorzowie. Dodaje, że mniej więcej od dwóch lat obserwuje rosnące zainteresowanie nauką konkretnych zawodów. - Okazało się, że na rynku brakuje pracowników z takim wykształceniem. Widać także pozytywne głosy w mediach - przyznaje T. Paszkowska.

Głównym celem Lubuskiego Kuratorium Oświaty jest dostosowanie oferty edukacyjnej do aktualnych potrzeb rynku pracy. Szkoły zawodowe mogą liczyć na rozszerzenie oferty kształcenia i pomoc finansową. Kuratorium dąży także do zmodernizowania funkcjonującej sieci szkół w całym województwie. - Uczniów jest mniej ze względu na niż demograficzny, ale klasy nie są likwidowane. Wyjątkiem były licea profilowane, które się po prostu nie sprawdziły - przyznaje wicedyrektor T. Paszkowska. W jej szkole nadal największym zainteresowaniem cieszy się kierunek: mechanik pojazdów samochodowych. W tym roku szkolnym placówka skorzystała z dofinansowania i utworzyła nowy: mechanik monter maszyn i urządzeń ze specjalizacją spawacz. - Wyszliśmy naprzeciw potrzebom rynku pracy i utworzyliśmy tę specjalizację. W ten sposób osoba, która ukończy ten kierunek, będzie miała jednocześnie dwa zawody - wyznaje T. Paszkowska.

Popularność kształcenia zawodowego jest odbudowywana również poprzez różnego rodzaju konkursy. Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Pomorskiej w Gorzowie już po raz trzeci ogłosiło konkurs na "Najlepszego ucznia w zawodzie elektrycznym i mechanicznym 2010". - Ten konkurs ma na celu przede wszystkim podwyższenie kompetencji uczniów i rozwinięcie współzawodnictwa. Poza tym to także dobra mobilizacja do nauki - mówi Anna Panyszak dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego.
Konkurs składał się z trzech etapów. Eliminacje odbyły się w szkołach. Najlepsi uczniowie 24 i 25 marca przystąpili do egzaminu teoretycznego. Ostatnim etapem był konkurs praktyczny, do którego zakwalifikowali się uczniowie z największą ilością punktów. - Trzech najlepszych otrzyma nagrody rzeczowe. W tamtym roku wśród nagród znalazł się laptop, aparat fotograficzny i narzędzia. Jest, o co walczyć - zapewnia A. Panyszak.

W tym roku zacznie się w województwie też duży projekt finansowany z dotacji unijnych, który ma podnieść poziom kształcenia w szkołach zawodowych - "Lubuska Szkoła Zawodów". Ma on młodzieży dać lepsze kwalifikacje, a przedsiębiorcom zapewnić potrzebnych fachowców.

Natalia Zarychta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska