Nadchodzący weekend i tydzień maja bogaty w atrakcje. Indyjsko w Zielonej Górze, militarnie w Drzonowie, celtycko w Świdnicy, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy zaprasza na Noc Muzeów, której tematem przewodnim będą Celtowie oraz ich tajemnice. Od godz. 16 do 21, na gości czekają liczne warsztaty np. tworzenia biżuterii czy robienia celtyckich tatuaży. Całości w „strefie wiedzy” towarzyszą wykłady, w strefie zabawy odbędą się warsztaty tańca celtyckiego oraz koncert zespołu Folky Leaks. Będzie także okazja spróbowania potraw z przeszłości.
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy zaprasza na Noc Muzeów, której tematem przewodnim będą Celtowie oraz ich tajemnice. Od godz. 16 do 21, na gości czekają liczne warsztaty np. tworzenia biżuterii czy robienia celtyckich tatuaży. Całości w „strefie wiedzy” towarzyszą wykłady, w strefie zabawy odbędą się warsztaty tańca celtyckiego oraz koncert zespołu Folky Leaks. Będzie także okazja spróbowania potraw z przeszłości. mat. organizatora
Ten weekend obfituje w liczne atrakcje związane z obchodami Europejskiej Nocy Muzeów. Większość placówek zaplanowała ciekawe wydarzenia tematyczne. Nikt nie będzie się nudził. Zobaczmy dokąd i kiedy warto pójść. Oto kilka wybranych ofert.

DRZONÓW

W godz. 19-22, w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie (gmina Świdnica), odbędzie się XVI. Europejska Noc Muzeów. W programie wiele ciekawych akcentów militarnych m.in. iluminacje eksponatów ciężkiego sprzętu wojskowego, pokaz woltyżerki kozackiej „Apolinarski Group”, potyczki i tańce rycerskie, pokazy sprzętu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, wojskowa grochówka i wiele innych atrakcji. Najlepiej dojechać od strony Leśniowa Wielkiego, Radomii czy Buchałowa. Wstęp wolny.

ŚWIDNICA

Z kolei Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy zaprasza na Noc Muzeów, której tematem przewodnim będą Celtowie oraz ich tajemnice. Od godz. 16 do 21, na gości czekają liczne warsztaty np. tworzenia biżuterii czy robienia celtyckich tatuaży. Całości w „strefie wiedzy” towarzyszą wykłady, w strefie zabawy odbędą się warsztaty tańca celtyckiego oraz koncert zespołu Folky Leaks. Będzie także okazja spróbowania potraw z przeszłości. Wstęp wolny.

ŚWIEBODZIN

W piątek, 20.05 w godz. 16.30-21, Muzeum Regionalne w Świebodzinie zaprasza na „Noc Muzeów”. W programie przewidziano wiele bezpłatnych atrakcji m.in. wejście na taras widokowy wieży ratusza, możliwość kompleksowego zwiedzenia wystaw muzeum. Nasza redakcja objęła wydarzenie swoim patronatem. Uroczyste otwarcie nastąpi o 16.30 i będzie połączone z przekazaniem placówce daru do jej zbiorów - obrazu z widokiem Łagowa. Po nim, około 17. nastąpi wernisaż wystawy „Szepty natury" – malarstwo Katarzyny Sanockiej-Tureczek. Około 18., wykład pt. „Tragiczne dzieje średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej w Lubrzy", wygłosi dr Arkadiusz Michalak - dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z/s w Świdnicy. Po nim o 19. prezentację pt. „Pomiędzy muzeum a archiwum społecznym - zbiory fundacji TRES i jej działalność popularyzatorska" przedstawi Wojciech Olejniczak. O 19.30 podczas przerwy uczestnicy będą mogli liczyć na słodki poczęstunek. Całość, o 20. zakończy recital Danuty Urbańskiej „Żyj z całych sił".

ŻARY

W sobotę 14.05 od godz. 10.00, w Żarskim Domu Kultury, w sali widowiskowej „LUNA” odbędzie się I. Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Z pewnością usłyszymy takie przeboje jak: „Puszek okruszek”, „Pan Tik-Tak”, „Co powie tata” czy „A ja wolę moją mamę”. Celem wydarzenia jest szeroko rozumiane promowanie dziecięcej twórczości muzycznej oraz popularyzacja śpiewania piosenek wśród najmłodszych. W festiwalu mogą wziąć udział dzieci uczęszczające do przedszkoli miasta Żary (wyłącznie solistki/soliści), a każde przedszkole może zgłosić maksymalnie czwórkę reprezentantów. Każdy wykonawca będzie mógł przedstawić jedną, dostosowaną do wieku i wykonywaną w języku polskim piosenkę o dowolnej tematyce. Wybrany utwór powinien być przygotowany z akompaniamentem, ewentualnie z półplaybackiem. Laureaci i wyróżnieni zaprezentują się na scenie plenerowej podczas miejskich obchodów ,,Dnia Dziecka”. Wstęp wolny.

SULECHÓW

W sobotę, 14.05 na scenie w parku Sulechowskiego Domu Kultury, o godz. 21.00, zaśpiewa Dawid Kwiatkowski. Finał obchodów dni miasta rozpocznie się wcześniej bo o 15. Przewidziano prezentacje uczniów oraz lokalnych artystów m.in. Studia Tańca „Jump”, Jakuba Szczerby, Danuty Urbańskiej, Daniela Hutora, „Popelyny” oraz zespołu „Nie do pary”. Swoje umiejętności o 18 zaprezentuje zespół „Lepiej późno niż wcale”, a o 18.45 żołnierze dadzą pokaz sztuk walki, a po nich zaśpiewa zespól „Nie wiem”. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Noc Indyjska

Muzeum Ziemi Lubuskiej przyzwyczaiło nas do tego, że organizuje tematyczną noc muzeów. Wydarzenie skupia się od jakiegoś czasu na prezentacji wybranego kraju, jego kultury, historii, atrakcji turystycznych, ale także i kuchni, choć nie tylko. Była już m.in. noc grecka, chińska, czeska, hiszpańska czy węgierska. W tym roku, w sobotę 14 maja w godz. 17.00 – 23.00 krajem przewodnim będą Indie, a wydarzenie odbywa się pod raz piętnasty. Na zróżnicowany program składać się będą warsztaty plastyczne, koncerty, muzyka i taniec, pokaz strojów, konkursy, degustacje kulinarne czy pokazy filmowe.

Czytaj więcej, zobacz program

Premiera w Lubuskim Teatrze

W sobotę 14.05 o godz. 19, w Lubuskim Teatrze, czeka nas premiera próba bardziej współczesnego przedstawienia losów bohatera „Sługi dwóch panów” z commedii dell’arte Carla Goldoniego. Takiego zabiegu podjął się brytyjski komediopisarz Richard Bean. Przeniósł on akcję pierwowzoru z XVIII-wiecznej Wenecji do Brighton w 1963 roku. Główny bohater sztuki "Człowiek dwóch szefów" nazywa się Francis Henshall, jest drobnym angielskim cwaniaczkiem, który próbuje urządzić się w życiu i za grosz nie ma ochoty na uczciwą pracę. W tym celu podjął pracę u dwóch pracodawców jednocześnie. Jak się wkrótce okazuje, tę dwójkę łączą niecodzienne i raczej niebezpieczne relacje. Lawirując między szefami, Francis musi nieźle się nakombinować, żeby prawda o jego podwójnym etacie pozostała dla nich tajemnicą. Jedno jest pewne, będzie wesoło. Spektakle także w inne dni. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim, wraz z filiami, przygotowało na 14 maja wiele niespodzianek dla gości Nocy Muzeów. W akcji biorą udział Zespół Willowo-Ogrodowy (przy ul. Warszawskiej), Spichlerz oraz Muzeum Grodu Santok. Wszystko, między 18 a 23.00. Zebraliśmy dla Państwa informacje, co i o jakiej godzinie oferują poszczególne placówki.

Zespół Willowo-Ogrodowy
18:00 – otwarcie wystawy ubiorów unikatowych autorstwa Natalii Ślizowskiej „Welcome, Dubai! Greetings from Lubuskie!”. 18:15-22:00 – koncert kameralny zespołu Sonata, projekcja materiałów audiowizualnych z pokazów Natalii Ślizowskiej. To projektantka z pasji i wykształcenia. Pierwsze ubiory realizowała w Liceum Plastycznym. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, Politechnice Łódzkiej i Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. 18:15-23:00 – maraton filmowy „A jednak działa!”. 19:00-22:00 – zwiedzanie muzealnych ekspozycji z historykiem sztuki, Krzysztofem Jędrzejczakiem. 20:00 i 21:00 – spotkania z Julią Medyńską, autorką wystawy malarstwa „Aurora”. Medyńska to malarka i aktorka. ukończeniu szkoły średniej i maturze wyjechała do Nowego Jorku, aby w Lee Strasberg Theatre oraz The Neighborhood Playhouse studiować aktorstwo. Występowała na OFF-Broadway w Manhattan Ensemble Theatre. W 2009 roku podjęła studia sztuk wizualnych w Columbia University, zdobywając tytuł magistra. Za swoje obrazy otrzymała nagrody i wyróżnienia.

Spichlerz
18:00-22:00 – gra Nocny Tropiciel Muzealny, 18:00-23:00 – bezpłatne zwiedzanie wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”, 19:00 – otwarcie wystawy fotografii Wacława Wantucha „Platinum”, spotkanie z artystą. Wacław Wantuch to najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf specjalizujący się w kobiecych aktach. Jest autorem ponad siedemdziesięciu wystaw i trzech albumowych bestsellerów, stanowiących kanon czarno-białego aktu polskiego w XXI wieku. 19:00-20:30 – zajęcia plastyczne dla dzieci w Kąciku Malucha, 21:00-23:00 – maraton filmowy „A jednak działa!” oraz „Muzeum utracone”.

Muzeum Grodu Santok
18:00-23:00 – zwiedzanie wystaw stałych oraz wystawy malarstwa Wojciecha Plusta „Bliżej oka – Santok”. Wojciech Plust to artysta malarz, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1997 roku otworzył pierwszą w Gorzowie Wielkopolskim autorską galerię, którą następnie przekazał grupie plastyków działających przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Aktualnie jego pracownia znajduje się w Santoku, gdzie mieszka od lutego 2015 roku. W latach 2017 oraz 2018 był pomysłodawcą i komisarzem pleneru w Santoku.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

 • 14.05. – I. Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, Żarski Dom Kultury,
 • 14.05. – Noc muzeów w Muzeum Ilustracji Książkowej, Biblioteka Norwida, Zielona Góra,
 • 14.05. – oficjalne otwarcie Lubuskiego Muzeum Browarnictwa, Witnica,
 • 15.05. – rozgrywki rodzinne w Dolinie Gęśnika, ZOK Zielona Góra,
 • 21.05. – koncert „Wojciech Pilichowski Band”, Kostrzyn nad Odrą,
 • 22.05. – koncert Michała Bajora „Kolor Cafe”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 26.05. – występ kabaretu „Mumio”, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 28.05. – koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Żagański Pałac Kultury,
 • 28.05. – XXIV. Turniej Rycerski, Kożuchów,
 • 28.05. – koncert Katarzyny Groniec, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
 • 28.05. – XXXIV Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” 2022, Gorzów Wlkp.,
 • 28.05 – VIII. Ogólnopolski Festiwal Tańca „Dance, passion and life”, Przytoczna,
 • 30.05 – 02.06 – cykl edukacyjny „Ginące zawody i umiejętności”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli,
 • 31.05. – występ „Kabaretu Młodych Panów”, Skwierzyński Ośrodek Kultury,
 • 3.06. – występ kabaretu „Nowaki”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 4.06. – X. Międzynarodowe Święto Czekolady, Kargowa,
 • 4.06. – premiera sztuki „Piękna i Bestia”, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 4-5.06 – święto miasta „Rybobranie”, Krosno Odrzańskie,
 • 6.06. - Stand-up Abelard Giza – Program „Zaodrze”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 10-12.06 – Wiosna nad Nysą, Gubin,
 • 11.06. – premiera sztuki „Jutro wrócimy do domu”, Lubuski Teatr w Zielonej Górze,
 • 11.06. – występ „Benshi” – Rafał Pacześ, CRS Zielona Góra,
 • 11.06. – Koncert z okazji jubileuszu klarnecisty FZ – B. Krzystka, Filharmonia Zielonogórska,
 • 16-19.06 – Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, Zielona Góra,
 • 26.06. – festyn „Dobre, smaczne bo lubuskie”, Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie