Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadinsp. Helena Michalak przechodzi na emeryturę po 24 latach w policyjnym mundurze. Była Komendantem Wojewódzkim Policji w Gorzowie Wlkp.

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Nadinsp. Helena Michalak służyła w Polskiej Policji 24 lata. Zdjęcia z archiwum Lubuskiej Policji
Nadinsp. Helena Michalak służyła w Polskiej Policji 24 lata. Zdjęcia z archiwum Lubuskiej Policji Lubuska Policja
Piątek, 8 maja 2020 r., był ostatnim dniem służby w Policji nadinsp. Heleny Michalak. Gorzowianka była Komendantem Wojewódzkim Policji od lipca 2018 r.

Jak pisaliśmy wcześniej, w piątek, 8 maja 2020 r., ze służbą w policyjnym mundurze pożegnała się nadinsp. Helena Michalak.

Jako pierwsza kobieta w historii polskiej policji

Pochodząca z Gorzowa Wlkp. nadinsp. Helena Michalak od 24 lipca 2018 roku była Komendantem Wojewódzkim Policji w Lubuskiem.

Jak podkreśla nadkom. Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie Wlkp., nadinsp. Helena Michalak już wcześniej obejmowała kierownicze stanowisko w Lubuskiej Policji. Była Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. nadzorując pion logistyczny. Wysokie kompetencje, zaangażowanie i pełen profesjonalizm sprawiły, że w styczniu 2016 roku, jako pierwsza kobieta w historii, została Zastępcą Komendanta Głównego Policji.

Druga kobieta, która otrzymała w Policji generalskie szlify

- Ogromna determinacja do pracy będąca w swoistej symbiozie z talentem oraz doświadczeniem skutkowała we wrześniu 2016 roku odebraniem awansu na stopień nadinspektora Polskiej Policji i tym samym zapisaniem się złotymi zgłoskami w jej historii jako pierwsza kobieta - generał i zastępca komendanta głównego, oraz drugą kobietą, która otrzymała w Policji generalskie szlify – stwierdza nadkom. Marcin Maludy. - Ale te dystynkcje dały zapał i motywację do dalszej służby, która równie skutecznie i profesjonalnie, jak z pozycji Warszawy, były wykorzystywane w Jej rodzinnym Gorzowie Wlkp., do którego powróciła 24 lipca 2018 roku jako Komendant Wojewódzki Policji.

Szlify oficerskie zdobyła w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie

Nadinspektor Helena Michalak urodziła się 10 stycznia 1969 r. w Gorzowie Wlkp. Jest magistrem finansów i bankowości - absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2012 roku ukończyła studia podyplomowe w zakresie logistyki w bezpieczeństwie kraju w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Służbę w Policji pełni od 1996 roku. Szlify oficerskie zdobyła w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, którą ukończyła w 2000 roku. Od początku swojej kariery zawodowej związana była z Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim gdzie też zdobywała i doskonaliła swoje umiejętności zawodowe pełniąc służbę m.in. w pionie zajmującym się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, czy w Wydziale Finansów tej jednostki.

Jak zostaje się generałem w policji?

Od 2001 roku piastowała stanowiska kierownicze w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., gdzie w 2001 roku została najpierw Kierownikiem Sekcji I Wydziału Finansów, a następnie w 2002 roku Kierownikiem Sekcji do spraw Budżetu i Wydatków Osobowych. Kolejnym etapem było objęcie w 2003 roku stanowiska Zastępcy Głównego Księgowego-Naczelnika Wydziału Finansów tej jednostki, później w 2004 roku Naczelnika Wydziału Zaopatrzenia i Inwestycji, Naczelnika Wydziału Gospodarki Materiałowo-Technicznej, aż wreszcie w 2011 roku została Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Służbę na tym stanowisku pełniła do 14 stycznia 2016 r.

Od 24 lipca 2018 nadinsp. Helena Michalak była Komendantem Wojewódzkim Policji w Gorzowie Wlkp.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, na wniosek Komendanta Głównego Policji powołał ją na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji. Nadinsp. Helena Michalak w lipcu 2016 r. odebrała nominację generalską. Jest ona drugą kobietą w historii Policji, która została mianowana na stopień generalski i jedyną. Od 24 lipca 2018 była Komendantem Wojewódzkim Policji w Gorzowie Wlkp.

Lubuskie ma nowego komendanta policji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska