Nadleśnictwo Babimost wspiera leśne kształcenie zawodowe

Paweł Smoliński
W dniach 9-10 czerwca w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu odbyła się ciekawa konferencja. Była ona skierowana do wszystkich związanych z pracą w lasach, a także kształceniem leśnym. Przybyli goście reprezentowali leśników, właścicieli Zakładów Usług Leśnych, przedstawicieli edukacji formalnej, naukowców, a także inne podmioty związane z szeroko pojętą gospodarką leśną.

Spotkanie miało na celu zachęcenie uczestników do dialogu na temat efektów kształcenia w leśnych szkołach zawodowych i technikach leśnych oraz problemach i wyzwaniach, które przed tą branżą pojawią się w przyszłości. Bardzo ważnym elementem dyskusji były też nowoczesne technologie, które są i będą w niedalekiej perspektywie wykorzystywane w leśnym kształceniu zawodowym.

Jednym z takich nowoczesnych narzędzi wykorzystywanym w edukacji przyszłych operatorów wielooperacyjnych maszyn leśnych jest niewątpliwie Symulator Komatsu Forest 400. Jest to bardzo nowoczesne urządzenie, które pozwala na szybkie, płynne i bezpieczne przejście od teoretycznej edukacji do świata realnego. Symulator służy do wirtualnej nauki obsługi wielu maszyn leśnych, a nauka odbywa się w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych. Oprogramowanie bardzo realistycznie odwzorowuje warunki środowiska uwzględniając zachowanie samej maszyny oraz surowca. Dzięki temu uczeń może w bezpieczny sposób przećwiczyć różne sytuacje, które zdarzają się przy pracy realną maszyną. Bardzo dobrze sprawdza się do symulowania zdarzeń, które są zbyt niebezpieczne aby trenować je na prawdziwej maszynie.

Podczas konferencji Technikum Leśne w Rogozińcu stało się posiadaczem tego wspaniałego urządzenia, które w całości zostało sfinansowane ze środków Nadleśnictwa Babimost. Dla szkoły jest to wielkie wyróżnienie, ponieważ tego typu urządzeń w Polsce do tej pory nie było.

Zakup symulatora nigdy nie doszedł by do skutku gdyby nie wielkie zaangażowanie i pomoc ze strony Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Pana Leszka Banacha oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Babimost Pana Sławomira Majsnera.

Swoje wsparcie zapewniła również firma KOMATSU, która jest producentem urządzenia. Dzięki promocyjnej cenie symulatora był możliwy jego zakup przez Nadleśnictwo.

Mamy nadzieję, że urządzenie dobrze przysłuży się młodym adeptom sztuki leśnej i dzięki niemu absolwenci będą lepiej przygotowani do wykonywania zawodu. A co za tym idzie będzie im łatwiej odnaleźć się w przyszłości na rynku prac

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie