Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Czerniejewo: Chronione storczyki zostały zniszczone przez myśliwych i zwierzęta

Marta Danielewicz
O sprawie w mediach społecznościowych poinformował Maciej Jędrzejczak, przyrodnik, który od lat zabiegał o ochronę obuwika na tych terenach. Sam odkrył jego występowanie w 2007 roku.
O sprawie w mediach społecznościowych poinformował Maciej Jędrzejczak, przyrodnik, który od lat zabiegał o ochronę obuwika na tych terenach. Sam odkrył jego występowanie w 2007 roku. Archiwum prywatne
Niezwykle unikalna populacja storczyka - szczególnie chroniona w Nadleśnictwie Czerniejewo została zniszczona przez myśliwych i zwierzęta. Przyrodnicy załamują ręce. - Populację myśliwi zasypali kukurydzą. Resztę dopełniły dziki i inne zwierzęta, które przegrzebały runo razem z tą przywiezioną zanętą. Nie ma ich. Większość została wyjedzona. Nie ma kawałka mnie i mojej historii związanej z troską o te lasy - pisze Maciej Jędrzejczak.

Obuwik pospolity to gatunek rośliny z rodziny storczykowatych. Pospolicie nazywane orchideami lub storczykami. Gatunki z tej rodziny najczęściej można kupić w kwiaciarniach, ale obuwika pospolitego w naturze zobaczyć można jedynie w kilkudziesięciu miejscach w Polsce na nizinach lub pogórzu. Obuwik pospolity na Czerwonej Liście Roślin Naczyniowych Wielkopolski oznaczony jest jako gatunek krytycznie zagrożony.

Czytaj też: Rogalin: Naukowcy Polskiej Akademii Nauk sklonowali Rusa, 800-letni dąb rogaliński

Jego występowanie na terenach nizinnych jest niezwykle rzadkie. Wielkopolska ma zaledwie dwa stanowiska: w Nadleśnictwie Pniewy i do niedawna w Nadleśnictwie Czerniejewo. Do niedawna, bowiem na przełomie marca i kwietnia osobniki zostały... zasypane kukurydzą.

O sprawie w mediach społecznościowych poinformował Maciej Jędrzejczak, przyrodnik, który od lat zabiegał o ochronę obuwika na tych terenach. Sam odkrył jego występowanie w 2007 roku.

- To była najlepiej zachowana populacja obuwika w północno-zachodniej części kraju na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo – opowiada Maciej Jędrzejczak ze stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska. - Jego występowanie zgłosiłem niegdyś Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. Niestety, pomimo opisania stanowiska nie została utworzona dotychczas strefa ochrony tej populacji, np. w postaci użytku ekologicznego. Dla przykładu obuwik występujący w Nadleśnictwie Pniewy znajduje się w rezerwacie przyrody Huby Grzebieńskie - dodaje.

Tym samym społecznicy sami doglądali rośliny w okolicy Łubowa. Nie kryją więc rozczarowania, gdy na początku kwietnia zamiast wychodzących storczyków zastali rozrytą ściółkę. Dziki w wyniku rozsypania przez myśliwych kukurydzy zbuchtowały dno lasu.

Dlaczego myśliwi rozsypali zanętę na dziki na chronionym terenie? Jakie działania podjęto, aby uniknąć takich zdarzeń w przyszłości? O tym przeczytasz w artykule w serwisie Plus:

Chronione storczyki w Czerniejowie zostały zniszczone przez myśliwych i zwierzęta

Jak zadbać o storczyki w ogrodzie? Zobacz:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nadleśnictwo Czerniejewo: Chronione storczyki zostały zniszczone przez myśliwych i zwierzęta - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska