MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Zielona Góra za nami. Radni przegłosowali zmiany w budżecie. Na horyzoncie nowe inwestycje

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Wideo
od 16 lat
Mimo wakacji zielonogórscy radni spotkali się, aby omówić zmiany w budżecie na bieżący rok oraz w wieloletniej prognozie finansowej. Na jakie inwestycje są potrzebne pieniądze?

W czwartek, 11 lipca odbyły się obrady IV nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zielona Góra. - Dzisiejsza sesja dotyczy sytuacji priorytetowych związanych z realizacją inwestycji — mówił prezydent miasta, Marcin Pabierowski, dodając, że przesunięcie środków z budżetu umożliwi przygotowanie projektów planowanych zadań oraz realizację inwestycji drogowych.

- Problemów jest wiele. Chcę zbudować zespół ekspercki, który będzie to realizować, ale potrzebujemy funduszy — dodał.

Zmiany w budżecie

Zadania inwestycyjne to budowa nowoczesnej sali sportowej przy Zespole Edukacyjnym Nr 1 w dzielnicy Chynów, utworzenie Centrum Zdrowia 75+, rekreacyjne zagospodarowanie Parku Piastowskiego, remont zielonogórskiego deptaku od al. Niepodległości do Pomnika Bachusa oraz rozbudowa Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk”.

Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry przedstawił założenia dotyczące inwestycji drogowych. Zmiana uchwały ma pozwolić bowiem na rozpoczęcie remontu przy ul. Jagodowej (odcinek 1 km, koszt ok. 2,5 mln zł.), dużej przebudowy ul. Poznańskiej (2,5 km od ronda przy CRS do granicy z Nowym Miastem, szacowany koszt 9 mln zł.) i remont ul. Zjednoczenia (od ronda PCK do ronda na skrzyżowaniu ulic Zjednoczenia i Herberta, odcinek 300 m, 2,2 mln zł.). Jak mówi wiceprezydent, ten odcinek, choć krótki jest sporą realizacją, a przegłosowanie uchwały pozwoli na rozpoczęcie jeszcze tego lata. Planowane jest także zabezpieczenie pieniędzy na kontrolowanie przeprowadzanych w mieście inwestycji drogowych, przez specjalistyczne laboratorium.

Radni za zmianami

W związku z planowanym remontem deptaku Jacek Budziński, radny PiS podniósł m.in. temat kina Nysa, które zostało kupione przez prywatnego przedsiębiorcę, które planował rozbudować. - Na jakim etapie jest dziś to kino? Czy powstanie tam zapowiadany obiekt rozrywkowo kulturalny, czy nie? A może będzie chciał odsprzedać obiekt miastu? - pytał radny. - Mogę zadeklarować, że podejmę rozmowę z właścicielem [...] i przedstawię uzgodnienia na kolejnej sesji. [...] Ten obiekt dziś to ból serca – przyznał prezydent Pabierowski.

Radny Robert Górski z Zielonej Razem zasugerował natomiast, że przy inwestycjach drogowych warto współpracować ze środowiskiem rowerowym, bo ubiegłe lata pokazały, że są oni w stanie wyłapać wiele podstawowych błędów proponowanych przez projektantów.

Zielonogórscy radni zatwierdzili zmiany. Za przyjęciem obu uchwał głosowało 25 radnych, czyli wszyscy obecni tego dnia na obradach.

Czytaj też: Zmiany w budżecie obywatelskim Zielonej Góry. Nowe zadania do zgłoszenia. Miasto będzie podzielone na okręgi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska