Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajne środki na walkę z wodą

Robert Gromadzki. [email protected] 68 324 88 12
Konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim.Od lewej: członek zarządu województwa Stanisław Tomczyszyn, marszałek Elżbieta Polak, dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Janusz Marciniak
Konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim.Od lewej: członek zarządu województwa Stanisław Tomczyszyn, marszałek Elżbieta Polak, dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Janusz Marciniak fot. Robert Gromadzki
Zakup 250 tysięcy worków, geowłókniny, usuwanie zatorów na kanale Siedlickim - to decyzje zarządu województwa. Tym samym 500 tysięcy złotych z rezerwy samorządu województwa zostało przekazanych na walkę z powodzią.

Oprócz tego wykorzystane zostaną oszczędności z przetargów z pieniędzy unijnych przeznaczonych na meliorację. - 25 mln złotych jest jeszcze do wykorzystania. W marcu zorganizujemy przetarg - powiedziała marszałek Elżbieta Polak.

Okazuje się, że ten termin jest potrzebny beneficjentom na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do napisania projektów. Przedstawiciele zarządu nie ukrywają, że jednym z przyszłych beneficjentów jest Gorzów Wlkp. - To są nasze uzgodnienia- dodaje członek zarządu województwa Stanisław Tomczyszyn.

Powstaną kolejne inwestycje, które uchronią mieszkańców Gorzowa. - Chcemy pomóc mieszkańcom Zakanala. To na wniosek społecznego komitetu wydajemy pieniądze na bieżące usuwanie zatorów na kanale Siedlickim- dodaje marszałek E. Polak.

W perspektywie wydamy 160 mln

Sprawa ochrony przeciwpowodziowej staje się priorytetem działań zarządu, gdyż w niedługim czasie uruchomione zostaną kolejne przetargi z pieniędzy przeznaczonych na meliorację i ochronę przed wielką wodą.

Oprócz tego samorząd będzie wnioskował o pieniądze z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szacuje się, że na inwestycje w postaci budowy wałów przeciwpowodziowych, dużych zbiorników wodnych, meliorację oraz prace modernizacyjne wydanych zostanie 160 mln złotych.

Co dalej z pogłębieniem Odry i Warty?

Jest jeszcze jeden problem niezależny od działań samorządu. Nadal nie jest rozwiązana sprawa pogłębiania Odry i Warty. Od ponad kilkunastu lat nie były prowadzone żadne prace na obu lubuskich rzekach. Tym zajmują się Regionalne Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Wrocławiu.

- Postaramy się tę sprawę umieścić w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej. To ma kolosalny wpływ na sytuację powodziową- zapowiedziała marszałek E. Polak.

Jak udało nam się dowiedzieć, podpisane zostało porozumienie pomiędzy rządami Polski i Niemiec na temat pogłębienia Odry w pasie transgranicznym. Jednak nikt nie był w stanie udzielić odpowiedzi, kiedy rozpoczną się pierwsze prace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska