Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody kulturalne i nowi honorowi obywatele Zielonej Góry [WIDEO, ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas
Honorowi obywatele miasta Zielona Góra prof. dr hab. Tadeusz Biliński i Małgorzata i Roland Hellmann
Honorowi obywatele miasta Zielona Góra prof. dr hab. Tadeusz Biliński i Małgorzata i Roland Hellmann Mariusz Kapała / GL
We wtorek, 5 września, w Planetarium Wenus odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której wręczono tytuły honorowych obywateli miasta Zielona Góra oraz nagrody kulturalne miasta Zielona Góra.

- Zebraliśmy się tutaj, żeby wręczyć medale i dyplomy honorowego obywatelstwa naszego miasta nowym, honorowym obywatelom - mówił podczas uroczystości przewodniczący rady miasta, Adam Urbaniak. - Panu Profesorowi Tadeuszowi Bilińskiemu i państwu Małgorzacie i Rolandowi Hellmann. Pragniemy w ten sposób wyrazić nasze uznanie i wdzięczność za to, co zrobili dla naszego miasta i dobra wspólnego.

Postaci to dla miasta rzeczywiście wyjątkowe...

- Profesor zwyczajny, doktor habilitowany, inżynier Tadeusz Biliński, na szczęście dla Zielonej Góry, jest związany z naszym miastem od 1976 roku - wyjaśnił Adam Urbaniak. - To człowiek o niezwykłej osobowości. Działa na rzecz rozwoju miasta, reprezentuje je na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Posiada bogate osiągnięcia w zakresie dydaktyki, nauki, wychowania kadr oraz działalności społecznej i sejmowej.

Prof. Biliński ukończył Politechnikę Poznańską na Wydziale Budownictwa, w latach 60. uzyskał stopień doktora, następnie doktora habilitowanego, a w latach 70. tytuł profesora nauk technicznych. W latach 80. XX wieku pełnił funkcję prorektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, przez lata był także posłem, przez całą karierę naukową napisał ponad 300 prac związanych z budownictwem...

Miasto zdecydowało się też docenić Małgorzatę Hellmann oraz jej męża, Rolanda.

- Roland Hellman pierwszy transport humanitarny zorganizował i przewiózł 23 grudnia 1981 roku, w okresie dla Polski, chyba najczarniejszym, kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego - opowiadał Adam Urbaniak. - Były to lekarstwa, materiały opatrunkowe, żywność... Ten pierwszy transport miał wartość ponad 120 tys. marek zachodnioniemieckich.

Małżeństwo przez lata organizowało kolejne transporty humanitarne, zbiórki pieniędzy m.in. na rzecz zielonogórskiej lecznicy. Ale to nie jedyna ich działalność na rzecz Zielonej Góry. Są też oni autorami albumów i książek o naszym regionie, które promują go nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Postaci to więc rzeczywiście wyjątkowe.

Miasto zdecydowało się również przyznać nagrody kulturalne dla tych, którzy przez lata zmieniali artystyczne oblicze Winnego Grodu. W tym roku powędrowały one do:
Mirosława Musioła z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, Leszka Kani, dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, artysty Jerzego Fedry, twórcy kartek upominkowych - Remigiusza Marczuka, rysownika, malarza, autora projektów Bachusików - Artura Wochniaka, Stowarzyszenia Pomocy Szkole Muzycznej "Pro Musica", Orkiestry Dętej Zastal i Zielonogórskiego Towarzystwa Śpiewaczego "Cantores".

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy niezwykłego wyróżnienia.

Zobacz też wideo: Winobranie 2017 - rozpoczęcie[/b]

Zobacz też: Winobranie 2017. Znamy program Winobrania! Kto wystąpi w Zielonej Górze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska