Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodziliśmy zwycięzców plebiscytu „Lubuska Wieś Europejska”. Była radość i łzy wzruszenia [ZDJĘCIA]

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 9 czerwca podczas Dnia Europejskiego w Gozdnicy nagrodziliśmy laureatów plebiscytu „Lubuska Wieś Europejska”, którego organizatorem była "Gazeta Lubuska".

Dlaczego właśnie w malowniczej Gozdnicy zorganizowano „Dzień Europejski”? Odpowiedź jest prosta! To właśnie ta lubuska gmina uzyskała rekordowe poparcie dla wejścia Polski do Unii Europejskiej - aż 92 proc.! Taki wynik robi wrażenie i jest doskonałym powodem ku temu, by to właśnie to lubuskie miasteczko hucznie uczciło akcesję Polski do Unii.

Z okazji 15-lecia referendum o przystąpieniu Polski do UE, na wszystkich gości odwiedzających dziś Gozdnicę czekała moc atrakcji. Całość rozpoczęła konferencja samorządowo-społeczna, w której udział wzięli Jan Klemt, dyrektor Towarzystwa Inicjatyw Społecznych “Nowy Świat”, Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Krzysztof Jarosz, burmistrz Gozdnicy oraz starosta żagański, Henryk Janowicz. W trakcie konferencji odbyła się również debata panelowa posłów do Parlamentu Europejskiego z Dariuszem Rosatim i Bogusławem Liberadzkim na czele.

Radość i łzy wzruszenia

Wielkie emocje towarzyszyły laureatom, którzy podczas gali „Lubuskiej Wsi Europejskiej” odbierali nagrody przyznane im w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Lubuską. Przypomnijmy, że plebiscyt był organizowany w ramach projektu „Polska Wieś Europejska”, który pochyla się nad dokonującym się na obszarach wiejskich postępem i ukazuje jego spektakularne rezultaty. Inicjatorem całości był Jan Klemt, sekretarz, dyrektor generalny Zarządu Krajowego Towarzystwa Inicjatyw Społecznych "Nowy Świat".

– Z pewnością ten projekt dał nam pretekst do tego, aby jeszcze więcej uwagi poświęcić w naszych mediach lubuskim wsiom – mówił podczas uroczystej gali Grzegorz Widenka, prezes zielonogórskiego oddziału Grupy Polska Press, wydawcy „Gazety lubuskiej”.

Nadmieńmy, że w głosowaniu SMS, które trwało do 31 maja, czytelnicy Gazety Lubuskiej oddawali głosy na kandydatów zgłoszonych w trzech kategoriach:

  • organizacja społeczna / stowarzyszenie,
  • sołectwo / sołtys,
  • przedsiębiorstwo / rolnik

Organizatorzy i partnerzy plebiscytu zdecydowali się nagrodzić aż pięciu laureatów z każdej kategorii. Kto zatem odebrał cenne nagrody podczas gali?

W kategorii organizacja społeczna/stowarzyszenie zaszczytne, pierwsze miejsce zdobyło Stowarzyszenie „Buszów dla nas” (528 głosów). Tuż za nim uplasowały się: Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa, Klub Aktywnego Seniora, Stowarzyszenie Stoki Przyjazna Wieś oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „STOKROTKI”.

W kategorii sołectwo/sołtys zwyciężyła Anna Wąsowicz (2882 głosy). Nagrody powędrowały również do Franciszka Jamniuka, Romana Janczewskiego, Krzysztofa Grzelaka oraz Urszuli Stafeckiej.

W kategorii przedsiębiorstwo/rolnik pierwsze miejsce wywalczył Zbigniew Czmuda i jego Pałac Wiechlice (761 głosów). Tuż za nim znalazło się Gospodarstwo Rolne Piotr Przybyszewski. Kolejne miejsca zajęli: Anna Fechner, Tomasz Kwiatkowski oraz SAWA Patrycja Sawicka.

Radość towarzyszyła dziś wszystkim laureatom, którzy odbierali zasłużone laury:
Gorąco zachęcam wszystkich sołtysów do brania udziału w tego typu plebiscytach – mówiła po zakończeniu gali Anna Wąsowicz, zwyciężczyni w kategorii sołtys/sołectwo.

Z kolei Roman Janczewski, zdobywca III miejsca w tej samej kategorii, skwitował:
To była świetna przygoda połączona z zabawą, no i oczywiście ogromna radość ze zdobytej nagrody. Każde miejsce w plebiscycie, które gwarantuje jakiekolwiek wyróżnienie, przynosi szczęście i dumę.

Warto organizować tego typu plebiscyty, by pokazać, że polska wieś nie tylko bierze, ale również coś od siebie daje. Na co dzień możemy zauważyć, jak bardzo obszary wiejskie zmieniły się dzięki funduszom europejskim – mówił Tomasz Kwiatkowski, zdobywca IV miejsca w kategorii przedsiębiorstwo/rolnik.

Laureaci plebiscytu „Lubuska Wieś Europejska” otrzymali nagrody rzeczowe, które z pewnością doskonale sprawdzą się m.in. podczas prac w ogrodzie. Rozdanie nagród poprzedziła konferencja samorządowo-społeczna.

Nagrodziliśmy zwycięzców plebiscytu „Lubuska Wieś Europejska...

Pałac Wiechlice nie jest obiektem, który znajduje się w mieście, nie jest miejscem atrakcyjnym turystycznie, bo przecież zlokalizowany jest na „głębokiej” wsi. Ten plebiscyt pozwolił jednak na kolejną promocję Pałacu, z czego niezmiernie się cieszymy – mówił Zbigniew Czmuda, który podczas gali odebrał nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii przedsiębiorstwo/rolnik.

Do tej pory byliśmy nierozpoznawalni, a dzięki temu plebiscytowi poznało nas całe województwo! Już we wrześniu nasz klub organizuje rajd rowerowy Borami Dolnośląskimi, na który serdecznie wszystkich zapraszam – zachęcał Henryk Laskowski, prezes Klubu Aktywnego Seniora z Gozdnicy, który zdobył III miejsce w kategorii organizacja społeczna/stowarzyszenie.

Warto było wziąć udział w plebiscycie „Lubuska Wieś Europejska” ponieważ już sama nominacja pokazała, że mieszkańcy sołectwa doceniają to, co robię jako sołtys. Plebiscyt pokazał doniosłą rolę, jaką odgrywa społeczność sołecka, podkreślił potrzebę budowania więzi pomiędzy mieszkańcami i podejmowania kluczowych decyzji dla rozwoju sołectwa. Inicjatywy tego typu promujące polską wieś są niezwykle potrzebne, ponieważ zwracają uwagę na aktywność małych społeczności, na potrzebę budowy jedności wśród mieszkańców wsi – mówił jeszcze przed galą Franciszek Jamniuk, który zdobył II miejsce w kategorii sołectwo/sołtys.

Niewątpliwie dzięki obecności Polski w UE i licznym dotacjom z funduszy unijnych nastąpiło głębokie przeobrażenie wizerunku rodzimej wsi – wsparcie finansowe przyniosło wiele zmian, otworzyło przed mieszkańcami nowe perspektywy i możliwości. Ten fakt podkreślali dziś wszyscy nasi laureaci.

– _Z pewnością bez środków europejskich nasza wieś byłaby na znacznie niższym poziomie niż jest obecnie, bez nich rozwój byłby bardzo ograniczony, może nie niemożliwy, ale na pewno mocno ograniczony _– mówił Roman Janczewski z sołectwa Zasieki.

Cenne nagrody dla laureatów

Laureaci plebiscytu „Lubuska Wieś Europejska” otrzymali nagrody rzeczowe, które z pewnością doskonale sprawdzą się m.in. podczas prac w ogrodzie.

Kategoria: przedsiębiorca/rolnik:

  • I miejsce: tytuł lidera, statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz kosiarka spalinowa marki NAC.
  • II miejsce: statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz myjka wysokociśnieniowa marki HECHT.
  • III miejsce: statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz spawarka inwentorowa.

Kategoria: organizacja społeczna/stowarzyszenie

  • I miejsce: tytuł lidera, statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz profesjonalny, plenerowy grill gazowy marki Landmann.
  • II miejsce: statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz komplet biesiadny 16-osobowy do prowadzenia imprez plenerowych Garden Line.
  • III miejsce: statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz namiot plenerowy, rozmiar 3x6 m.

Kategoria: sołectwo/sołtys

  • I miejsce: tytuł lidera, statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz profesjonalna kosa spalinowa marki NAC z silnikiem Hondy.
  • II miejsce: statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz komplet biesiadny 16-osobowy do prowadzenia imprez plenerowych Garden Line.
  • III miejsce: statuetka, dyplom, zaproszenie na galę „Lubuskiej Wsi Europejskiej” oraz namiot plenerowy, rozmiar 3x6 m.

W puli nagród za IV i V miejsca były m.in. warnik gastronomiczny x 2, wyciskarka wolnoobrotowa, zestaw narzędzi, myjka ciśnieniowa oraz wkrętarka akumulatorowa.

Dodajmy także, że zwycięzcy poszczególnych kategorii odebrali dodatkową nagrodę – wyjazd do Europarlamentu.

Partnerami plebiscytu zorganizowanego przez "Gazetę Lubuską" byli: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”.

A po uroczystej gali…

Jednak nie samą galą żyła dziś Gozdnica! Poza wręczeniem nagród w plebiscycie, organizatorzy przygotowali rozmaite atrakcje, w tym koncerty, quizy, animacje dla najmłodszych i występy zespołów. Był również pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez 11. Batalion Dowodzenia w Żaganiu, a nawet... przegląd potraw z poszczególnych regionów Europy zorganizowany przez uczniów szkół powiatu żagańskiego. A wszystko w serdecznej, rodzinnej atmosferze i przy skocznej muzyce, która rozbrzmiewała do późnych godzin.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Uważajcie! Banda szopów praczy grasuje nad Odrą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska