Zamknij

Gazeta Lubuska

Najbardziej malownicze trasy rowerowe w Lubuskiem. Widoki zapierają dech, nogi i rower niosą ku przygodzie! - lista najpiękniejszych szlaków

trasy rowerowe lubuskie, lubuskie gdzie na rower, ścieżki rowerowe lubuskie, piękne trasy rowerowe lubuskie, malownicze trasy rowerowy lubuskie, tra

Archiwum GL

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [3/18] Poprzednie Następne

Rowerem dookoła Lubniewska

Rowerem dookoła Lubniewska
- Niebieski szlak to mój ulubiony. Najchętniej wybieram się na wycieczkę dookoła Lubniewska rowerem. Jadąc tak na spokojnie, z przystankami zajmuje mi to ok. 4 godzin. Lubię jeździć w to miejsce, ponieważ teren jest bardzo zróżnicowany. Są liczne podjazdy i zjazdy. No i jest tam też po prostu pięknie - mówi mieszkanka Lubniewic.Jezioro Lubniewsko łączy się z Lubiążem (jeziorem w centrum miejscowości z plażą miejską). Jego walory to czysta woda, piaszczyste dno i... cisza. Do jeziora trzeba dojechać. Nie ma tu plaży miejskiej, nie jest w centrum żadnych miejscowości. To jest plus. Można tutaj spokojnie spędzić wolny czas i się zwyczajnie zrelaksować. Niestety w tych czasach, o takie miejsca nie jest łatwo.

Teren dookoła jeziora ze względu na ciekawą konfigurację oraz walory krajobrazowe został nazwany Zespołem Przyrodniczo - Krajobrazowym „Uroczysko Lubniewsko”. Nic też dziwnego, że właśnie w tym miejscu wyznaczono szlaki: rowerowy i pieszy. Obydwa są stosunkowo łatwe. Największym utrudnieniem jest fakt, że prowadzą przez liczne wzgórza, a podłoże jest dość wilgotne (z pewnością spowodowane jest to położeniem szlaku), co momentami utrudnia spacer, czy też rowerowy rajd.Pomimo tego, że szlak jest stosunkowo niedługi - liczy ok. 14 km. - to różnice w wysokości terenu dochodzą nawet do kilkudziesięciu metrów. I zauważymy to nie tylko gołym okiem, ale poczujemy też w kościach.

Teren położony przy Lubniewsku przypomina te podgórskie. I nie jest to żart! Liczne wzniesienia i wąwozy to raz, a dwa to roślinność. Dzięki zróżnicowanemu mikroklimatowi występuje to wiele gatunków roślin i drzew. Są sosny, świerki, buki, daglezje, dęby, bluszcz i nawet rosiczka. A to, co może najbardziej zachwycić turystów z większych miast, to nic innego jak zapach, powiew świeżości. W tym miejscu aż pachnie naturą! Woda, las, piękna roślinność, bluszcze, szum liści i przedzierające się między gałęziami promienie słońca. Czego więc chcieć więcej?

Trasa wokół jeziora:
Szlak najlepiej rozpocząć od przesmyku, w którym krzyżują się też dwa inne szlaki piesze. Trasa liczy około 14 km. Spokojnie do miejsca jego rozpoczęcia można dojechać samochodem. Jak? Jedziemy główną ulicą Lubniewic. Prosta od ratusza jest naszą ostatnią. Chwilę później mamy skrzyżowanie w pobliżu szkoły, na którym skręcamy w prawo i jedziemy już dalej prosto (dla pewności można śledzić banery zapraszające do ośrodka Stilonowskiego). Kilkaset metrów dalej będzie widoczny parking po lewej stronie. Ale jeżeli jesteśmy leniwi, możemy skorzystać z parkingu w lesie. Wjeżdżamy leśną drogą i dokładnie 200 metrów dalej jest strzeżony parking.

Autor: Sandra Soczewa

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy