Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najcieplejszy 1 listopada od 30 lat. To efekt globalnego ocieplenia

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Wysokie temperatury w październiku i listopadzie to niewątpliwie efekt globalnego ocieplenia
Wysokie temperatury w październiku i listopadzie to niewątpliwie efekt globalnego ocieplenia fot. jickaro/123rf.com
Zapowiada się najcieplejszy od 30 lat 1 listopada. Termometry pokażą nawet 21 stopni Celsjusza. Będzie praktycznie bezwietrznie. Cały długi weekend raczej letni niż jesienny - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. - Kożuchy i futra zostawmy w szafach. Może przydadzą się 11 listopada. Natomiast na Wszystkich Świętych odpowiedni będzie ubiór wiosenny. Lekki płaszcz albo delikatna kurtka, a może i tę wierzchnią odzież będzie można zdjąć. Szykuje się wręcz letnia aura - podkreśla.

W ostatnich 30 latach najcieplejszy Dzień Wszystkich Świętych był w 2018 r. Wówczas 20 stopni wskazywały termometry tylko w Małopolsce, na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny. Jeżeli sprawdzi się prognoza, to najbliższy 1 listopada będzie rekordowy - przewiduje rzecznik IMGW.

Z resztą, mijający październik też był rekorodowo ciepłym miesiącem. Zapisał się jako drugi najcieplejszy październik od lat 50. XX wieku! Czy możemy więc mówić o prawdziwych zmianach w naszym klimacie? Jakie są powody jego ocieplenia?

Przyczyny ocieplenia klimatu

Główną przyczyną globalnego ocieplenia jest działalność człowieka – obecnie średnia temperatura na świecie jest statystycznie blisko o 1,1 stopnia wyższa niż przed rozpoczęciem tzw. epoki przemysłowej. To wówczas rozwój technologiczny po raz pierwszy zaczął tak znacząco wpływać na przyspieszenie zmian klimatu.

Przyczyny i skutki globalnego ocieplenia
A. Kowalko

Dlaczego zmienia się nasz klimat? Bezpośrednią przyczyną drastycznego wzrostu temperatury jest wieloletnie spalanie przez człowieka paliw kopalnych (węgla, ropy, gazu) wykorzystywanych do produkcji energii elektrycznej, transportu, czy w przemyśle.

Efekt cieplarniany zachodzi w atmosferze dzięki obecności gazów, które pochłaniają promienie podczerwone. Atmosfera przepuszcza dużą część promieniowania słonecznego (energii słonecznej), dzięki temu na powierzchni Ziemi jest ciepło. Na ocieplenie klimatu wpływa ilość energii słonecznej, ale także procesy wulkaniczne.

Globalne skutki zmiany klimatu

Obecnie trudno jest precyzyjnie określić, jaki dokładnie będzie wpływ stopniowego wzrostu temperatury na ekosystemy i życie człowieka. Z całą pewnością jednak będzie się pogłębiał zapoczątkowany już proces topnienia lodowców i intensywnego parowania wód, który wpłynie na kształt globalnej gospodarki wodnej. Jednocześnie będą powiększać się obszary pustynne, wymierać określone gatunki roślin i zwierząt.

Coraz częściej także obserwować można ekstremalne zjawiska pogodowe, które dotąd były rzadkością lub zdarzały się jedynie w określonych rejonach Ziemi. Niespotykane wcześniej fale upałów, silne wiatry, susze czy powodzie zdarzać się będą coraz częściej także w naszej strefie klimatycznej.

lena

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najcieplejszy 1 listopada od 30 lat. To efekt globalnego ocieplenia - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska