Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze choroby psów rasowych. Wypadające gałki oczne, dyskopatia, wymioty u psa. Na co trzeba uważać?

Jacek Katos
Na co najczęściej chorują psy rasowe? Zobaczcie >>>
Na co najczęściej chorują psy rasowe? Zobaczcie >>>pixabay.com
Wypadające gałki oczne, dyskopatia, wymioty, chrapanie to choroby i przypadłości psów rasowych uwarunkowane genetycznie, których musi być świadomy każdy właściciel.

Psy rasowe

Decydując się na posiadania psa rasowego, podejmujemy nie tylko sporą kwotę z rachunku na jego zakup. Cena takich pupili waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. A zakup szczeniaka jednego z rekordzistów pod względem ceny, teriera niemieckiego to uwaga, bagatela, bo jedyne 130 tysięcy złotych!

Zobacz najpopularniejsze rasy psów w Polsce w 2020 roku:

Pomińmy jednak te najdroższe psy świata, skupiając się na tych bardziej dostępnych dla przeciętnego miłośnika czworonogów. Jak już wspomnieliśmy, pierwszą niemałą kwotę wydajemy już przy nabyciu szczeniaka z uznanej hodowli. To ważne, o czym za chwilę. Aby zwierzę wraz z rozwojem dobrze się prezentowało, a przede wszystkim nie cierpiało, kolejne pieniądze wydajemy praktycznie non stop w ciągu całego jego życia. Bowiem psy rasowe to zwierzęta uwarunkowane genetycznie wymagające stałej wnikliwej uwagi i opieki weterynaryjnej. A psy takie jak pudle czy inne rasy psów długowłosych wymagają również systematycznych wizyt u psiego fryzjera. Jedna tak wizyta kosztuje od 100 do 300 złotych w zależności od rasy. A nawet więcej w zależności od czasu, jaki nasz pupil spędzi w swoim salonie piękności.

Rasy psów dla biegaczy:

Psy dla biegaczy. Poznaj najlepsze rasy psów dla biegaczy. Te psy kochają sport! >>>

Sportowe rasy psów. TOP 11 ras psów dla biegaczy i osób żyją...

WIDEO: Zielona Góra Drzonków. Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych - Zielona Góra 2019

Choroby psów rasowych

Wróćmy jednak do chorób psów rasowych. Choroby genetyczne przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Tworzenie jakiejkolwiek rasy oznacza selekcję genetyczną. Czyli wybór najbardziej pożądanych cech definiujących daną rasę u kolejnych pokoleń. Każda z ras, jakby na to nie patrzeć sztucznie wyhodowanych, ma poza walorami i cechami dla niej charakterystycznymi również predyspozycje do zapadania na poszczególne choroby. Najbardziej narażone są czworonogi z pseudohodowli, w których często dopuszcza się krzyżowanie psów spokrewnionych ze sobą. Prawdopodobieństwo dziedziczenia chorób genetycznych jest wówczas znacznie wyższe. Profesjonalny hodowca dba o szczepienia ochronne, opiekę weterynaryjna, a nawet badania genetyczne, które zazwyczaj są bardzo drogie. Metryczka psa rasowego to dowód jego pochodzenia, predyspozycji i przede wszystkim zdrowia. Kupując zatem psa rasowego, nie warto kusić się na tzw. okazje.

Istnieje powszechna opinia, że psy mieszane są zdrowsze, ponieważ dominują zawsze te zdrowe geny. Prawda jednak wcale nie musi być taka piękna. Psy mieszane również mogą popadać w choroby genetyczne, jakie mogą dziedziczyć po jednym z rodziców. U psów rasowych sklasyfikowano około 400 chorób genetycznych. Nigdy nie wiadomo, na którą może zapaść statystyczny kundelek.

Jedno jest pewne. Podjęcie decyzji o przyjęciu psa na kolejnego członka rodziny to nie tylko powód do radości, ale i odpowiedzialność. Pies, jak człowiek i każdy członek rodziny potrzebuje nie tylko serca, ale i stałej opieki swojego lekarza rodzinnego. W tym wypadku weterynarza.

Sprawdźcie, na co najczęściej chorują psy rasowe:

Na co najczęściej chorują psy rasowe? Zobaczcie >>>

Najczęstsze choroby psów rasowych. Wypadające gałki oczne, d...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska