Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najdłuższy zagraniczny kontrakt PeBeKi dobiegł końca

(abi)
(fot. archiwum)
(fot. archiwum)
Roboty spólki należacej do koncernu KGHM, rozpoczęły się w listopadzie 2004 roku. Zleceniodawcą był państwowy właściciel niemieckich kopalni węgla kamiennego - Deutsche Steinkohle AG.

Ponieważ chodnik prowadził przez nierozpoznany geologicznie obszar kopalni, napotkano na nieprzewidziane zaburzenia tektoniczne, które przysparzały dodatkowych problemów i spowalniały tempo drążenia. Wiedza fachowa polskich górników i dozoru pozwoliła skutecznie pokonać te trudności. Ze względu na rolę drążonego wyrobiska jako chodnika wentylacyjnego dla późniejszego pola eksploatacyjnego i głównej drogi transportu między szybami, jego gabaryty wynosiły minimum 30 mkw., dochodząc nawet do 50 mkw. na skrzyżowaniach lub w komorach.

Po wykonaniu wyrobiska odbył się oficjalny odbiór chodnika w miejscu zbicia do szybu przez dyrektora kopalni w obecności przedstawicieli wszystkich służb kopalni. PeBeKa otrzymała wiele słów uznania za jakość robót, osiągnięte wydajności i bezwypadkową pracę.

PeBeKa jest obecna na niemieckim rynku już od prawie 30 lat. W latach 1980-2000 pracowała w tamtejszych kopalniach jako podwykonawca. Wysoka jakość usług i profesjonalizm polskich pracowników zadecydowały o powierzeniu firmie w 2003 r. roli generalnego wykonawcy i kolejnych, samodzielnych już kontraktach w Zagłębiu Ruhry i Saary. Zadanie obejmowało roboty przygotowawcze, rozcinkę złoża, drążenie szybików wentylacyjnych oraz podziemnych zbiorników na węgiel. W obrębie tego kontraktu wykonano chodniki dla kopalń "Auguste Victoria”, "Walsum” i "Ensdorf” o łącznej długości wyrobisk ok. 8000 mb. Oprócz tego prace obejmowały dwa zbiorniki retencyjne w kopalniach Auguste Victoria o średnicy 8,6 m i głębokości 22 metry oraz w kopalni West o średnicy 9 m i głębokości 53 metrów.

Roboty realizowała grupa pracowników PeBeKa, licząca w różnych okresach od 36 do 120 osób, obsługująca bardzo nowoczesne i skomplikowane maszyny oraz urządzenia produkcji niemieckiej np.: samojezdne pomosty hydrauliczne do wykonywania obudowy podporowej wyrobisk. Trzon załogi stanowili wiodący pracownicy PeBeKi, którzy pracowali na tym kontrakcie od początku do końca. Po przepracowanych 23 dniach, wracali na kilkudniowy odpoczynek do domu. Warunkiem koniecznym kwalifikującym do pracy w niemieckich kopalniach była znajomość języka w stopniu komunikatywnym.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa Spółka Akcyjna z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. PeBeKa działa w ramach Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A., który jest właścicielem 100 proc. akcji przedsiębiorstwa.

Spółka jest notowana w rankingach 500 największych polskich firm Rzeczpospolitej i Polityki.

Lubińskie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 1.600 osób. Świadczy usługi w zakresie budownictwa specjalistycznego ogólnego i inżynieryjnego, dysponuje własnym, nowoczesnym parkiem maszynowym, możliwościami produkcyjnymi na poziomie pozwalającym na kompleksową realizację kontraktów - od prac projektowych po pełne zakończenie inwestycji. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na rzecz górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży ochrony środowiska. Geneza PeBeKa jest związana z odkryciem złóż miedzi i początkami Zagłębia Miedziowego. W początkowym etapie firma głębiła i uzbrajała szyby nowopowstających kopalń, rozszerzając później zakres działalności o tworzenie pełnej infrastruktury zakładów górniczych.

Pracownicy PeBeKa budowali kopalnie od podstaw, jako pierwsi dotarli do pokładów złoża rudy miedzi, głębili kolejne szyby i poszerzali sieć wyrobisk chodnikowych. Powstał w ten sposób zespół nowoczesnych kopalń czołowego światowego producenta miedzi, które PeBeKa rozbudowuje do dziś.

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska