1/6
Akt oskarżenia w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej,...

Akt oskarżenia w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej, zatrzymania w związku z tzw. mafią lekową, aresztowanie Sławomira Nowaka, zatrzymanie Ryszarda Krauzego i oskarżenie działaczy, którzy przewrócili pomnik ks. Jankowskiego - czytaj więcej o najgłośniejszych kryminalnych sprawach Pomorza 2020 na kolejnych slajdach >>>

2/6
1. Akt oskarżenia w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej...
fot. CBŚP

1. Akt oskarżenia w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej

7 osób, w tym notariusz trafi przed sąd, oskarżonych łącznie aż o 123 przestępstwa na szkodę 79 pokrzywdzonych. O takim finale jednego z gigantycznych śledztw dotyczących tzw. mafii mieszkaniowe śledczy poinformowali w grudniu, „na ostatniej prostej” 2020 roku. Sprawa, dotyczyła, opisywanego w „Dzienniku Bałtyckim” procederu wyłudzania mieszkań od osób z poważnymi kłopotami finansowymi.

- Zarzuty dotyczą oszustw przy zawieraniu z pokrzywdzonymi umów pożyczek poprzez wykorzystanie ich dramatycznego położenia oraz niezdolności do zrozumienia podejmowanych czynności prawnych z powodu sędziwego wieku, nieporadności czy też złego stanu zdrowia. Notariusza oskarżono o popełnienie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, 19 przestępstw niedopełnienia obowiązków związanych z rzetelnym sporządzaniem aktów notarialnych. Ponadto, podejrzanym zarzucono działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy - poinformowała prokurator Marzena Muklewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Szerzej o zakończonym śledztwie przeczytasz TUTAJ >>>.

Warto przypomnieć, że schemat działania rzekomo stosowany przez Marcina P. i 6 innych ostatnio oskarżonych, przez lata był w Trójmieście i okolicach dość powszechny, a śledczy stopniowo rozpracowują poszczególne posługujące się nim grupy i o postawieniu przed sądem innej „mafii mieszkaniowej” powiadomili nas już w styczniu 2020 r., co szerzej relacjonowaliśmy TUTAJ >>>.

3/6
2. Zatrzymania w związku z tzw. mafią lekową...
fot. materiały prasowe policji

2. Zatrzymania w związku z tzw. mafią lekową
Równolegle do mieszkaniowego procederu pomorscy prokuratorzy rozpracowują inne, równie głośne grupy przestępcze ochrzczone dla odmiany jako „mafia lekowa”. Działający najczęściej w oparciu o tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków, domniemani (bo wciąż nie skazani prawomocnymi wyrokami) przestępcy wielokrotnie stawali się bohaterami medialnych doniesień w mijających 12 miesiącach.

- Przestępczy proceder możliwy był dzięki stworzeniu i wykorzystaniu fikcyjnie działających placówek medycznych zlokalizowanych w Warszawie i Łodzi oraz ściśle z nimi powiązanych hurtowni farmaceutycznych. Deficytowe leki zamawiano we współpracujących z przestępcami aptekach. Fikcyjne przychodnie nie świadczyły żadnych usług medycznych, ale wykorzystywały lekarzy do składania zapotrzebowania na leki. Po dostarczeniu leków, z pominięciem pacjentów, przekazywano je do hurtowni farmaceutycznej w celu wywozu z kraju – relacjonowała już w lutym 2020 r. prokurator Teresa Rutkowska–Szmydyńska, szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Informowała wówczas o zatrzymaniu kolejnych 16 osób z Trójmiasta i okolic, które dołączyły do 21 już wcześniej podejrzanych m.in. o nielegalny wywóz z Polski deficytowych leków onkologicznych i kardiologicznych, wartych co najmniej 15 mln zł.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>>>

4/6
3. Aresztowanie i zarzuty dla Sławomira Nowaka...
fot. Marek Szawdyn

3. Aresztowanie i zarzuty dla Sławomira Nowaka

W przeciwieństwie do wiadomości na temat prowadzonych od lat postępowań, prawdziwym gromem z jasnego nieba było zatrzymanie 20.07.2020 r., a następnie osadzenie w areszcie Sławomira Nowaka byłego gdańskiego posła Platformy Obywatelskiej oraz ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. Polityk (a być może już ex-polityk) od początku przekonuje o swojej niewinności, a działania prokuratury nazywa „polityczną ustawką”. Dlatego zdecydował się m.in. zgodzić na publikację pełnego nazwiska.

Według śledczych miał m.in. żądać udzielania korzyści majątkowych w zamian za decyzje o przyznawaniu zleceń przy budowie dróg, jako szef ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor oraz kierować grupą przestępczą.

Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie okazał się zdaniem sądu na tyle mocny, że b. szef resortu transportu, co najmniej do połowy stycznia pozostanie za kratami, a obok niego wśród podejrzanych znaleźli się np. także były prezes PKN Orlen Dariusz K., były wiceprezes PGE - Wojciech T., którzy za intratne stanowiska wręczyć mieli politykowi łapówki. O zagmatwanej i wielowątkowej sprawie szeroko pisaliśmy TUTAJ >>>.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Nocny wypadek.  Samochód wypadł z drogi. W akcji śmigłowiec LPR

Nocny wypadek. Samochód wypadł z drogi. W akcji śmigłowiec LPR

Byliście na meczu Lechii z Polonią? Znajdźcie siebie na zdjęciach

Byliście na meczu Lechii z Polonią? Znajdźcie siebie na zdjęciach

Czwarta edycja Slow Space by PUMA zawita do Gdańska!

Czwarta edycja Slow Space by PUMA zawita do Gdańska!

Zobacz również

13 zachwycających atrakcji Mazur na majówkę. Idealne miejsca na zabawę i relaks

13 zachwycających atrakcji Mazur na majówkę. Idealne miejsca na zabawę i relaks

Czwarta edycja Slow Space by PUMA zawita do Gdańska!

Czwarta edycja Slow Space by PUMA zawita do Gdańska!