Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najgłupsze rzeczy, które możesz zrobić nad wodą [WIDEO]

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Ratownicy przestrzegają, że najczęstszą przyczyną tragedii nad wodą jest alkohol.
Ratownicy przestrzegają, że najczęstszą przyczyną tragedii nad wodą jest alkohol. pixabay
Alkohol, skoki na główkę, wchodzenie do wody bez uprzedniego przygotowania organizmu - to najgłupsze rzeczy, które możesz zrobić w czasie wypoczynku nad wodą.

Przed nami wakacje, ale już teraz temperatury dają się we znaki. Plaże pękają w szwach, a ratownicy jak co roku biją na alarm. Wiele osób wciąż nic nie robi sobie z przestróg i wchodzi do wody pod wpływem alkoholu lub robi inne, nierozsądne rzeczy, które niestety mogą się skończyć tragicznie.

Zobacz też: W Nowej Soli utonął mężczyzna [WIDEO]

- Szacunkowo aż 70 procent utonięć wynika z jego nadmiernego spożycia alkoholu. Ludzie bardzo często przeceniają swoje możliwości. Najczęściej toną wędkarze po 50. roku życia, którzy po jego wypiciu wpadają z łódki do wody. Drugą przyczyną wypadków jest niepilnowanie dzieci przez rodziców na kąpieliskach. Dorośli uważają, że to ratownik ma obowiązek opiekować się ich dziećmi. Ratownik nie jest opiekunką. Często zdarza się, że ludzie pływający na rowerach wodnych czy kajakach nie zakładają kamizelek ratunkowych, choć jest to wymóg prawny - mówi Anna Korczak, wiceprezes zielonogórskiego WOPR. - Chciałabym, aby wszyscy kąpiący się zachowali zdrowy rozsądek i pamiętali, że alkohol zaburza percepcję. Nawet ktoś, kto jest pewny swoich umiejętności pływackich, po spożyciu alkoholu nie może bezgranicznie sobie ufać. Apeluję również, żeby ludzie korzystający z kąpielisk pilnowali swoich dzieci - daje ratownik.

Jak uratować tonącego?

Szacunkowo aż 70 procent utonięć wynika z jego nadmiernego spożycia alkoholu. Ludzie bardzo często przeceniają swoje możliwości. Najczęściej toną wędkarze po 50. roku życia, którzy po jego wypiciu wpadają z łódki do wody.

Aby oszczędzić ratownikom pracy i przede wszystkim bezpiecznie spędzić czas nad wodą wystarczy dostosować się do kilku prostych zasad.

  • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
  • Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Nie wchodzimy do wody będąc głodnym lub też po obfitym posiłku oraz po wypiciu nawet najmniejszej dawki alkoholu, a także z ciałem spoconym i nagrzanym słońcem.
  • Nie umiejąc pływać nie wchodzimy do głębszej wody niż sięgającej do klatki piersiowej.
  • Z chwilą poczucia chłodu, wystąpienia „gęsiej skórki”, natychmiast wychodzimy z wody.
  • Unikamy kąpieli i pływania w miejscach bagnistych i zarośniętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska