Najlepsze seriale HBO - „Mare z Easttown”. Rewelacyjna Kate Winslet w labiryncie zbrodni [RECENZJA]

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Najlepsze seriale HBO - „Mare z Easttown” HBO
Co tu się dzieje?! – „krzyczały” komentarze na Facebooku po emisji szóstego odcinka „Mare z Easttown” (HBO). A przed fanami (określenie chyba nie na wyrost?) był jeszcze siódmy odcinek finałowy.

Bo też jeśli ktoś, widząc w pierwszym odcinku zwłoki nagiej dziewczyny w rzece, wskaże zabójcę, to jest… chyba współscenarzystą tej opowieści. Dlaczego tak trudno odgadnąć, kto zabił? Ano dlatego, że wzorcowe swoją amerykańską prowincjonalnością Easttown jawi się niczym labirynt. Skręcasz w lewo – natrafiasz na dramat matki złodzieja narkomana. Odbijasz w prawo – lądujesz w domu staruszków, którzy twierdzą, że nęka ich podglądacz. Kolejny zakręt i wyskakuje ksiądz, za którym ciągnie się podejrzana przeszłość… A Mare (Kate Winslet) goni po tym labiryncie niczym gończy pies. Bo też policjantką jest urodzoną. I jeszcze zna tu wszystkich. Co wcale nie ułatwia! Przeciwnie – tylko plącze czy zaciera tropy.

Najlepsze seriale HBO - „Mare z Easttown”

W młodości Mare tworzyła z rówieśniczkami drużynę, były gwiazdami parkietu. Teraz dojrzałe kobiety są matkami nastolatek. Te flirtują, zachodzą w ciążę, rodzą dzieci… I czasem giną. Zamordowane albo chyba porwane. Jak córka dawnej przyjaciółki Mare, której nie widziano od roku… Serial gęstnieje z odcinka na odcinek. Rośnie galeria postaci, podnosi się temperatura oskarżeń i emocji. Ekran pęcznieje od kolejnych zagadek. Ale największym walorem „Mare z Easttown” jest przekonujące aktorstwo. Wierzymy w te wszystkie podrapane, obolałe skrawki życiorysów, które się przed nami ujawniają.

Najlepsze seriale HBO - „Mare z Easttown”

Ale na pierwszym planie jest ona – Kate Winslet jako Mare: taka zwyczajna, styrana codziennością, rozkwitająca chwilami - gdy na przykład pojawi się pisarz, grany przez Guy’a Pearce’a. Bo też Mare, której były mąż zamieszkał z młodszą tuż za płotem, tak bardzo chce się zdobyć… na kobiecość. Ale trauma związana z samobójczą śmiercią syna nieustannie ciąży. To dlatego kryminalna intryga w którymś momencie musi ustąpić pierwszeństwa dramatowi osobistemu, gdy pani detektyw jest po prostu matką. Matką, w której zmęczonych oczach musi pojawić się pytanie: to, że ma prawo i obowiązek zwrócić dziecko innej matce – to oczywiste, ale czy może innej matce dziecko odebrać?

Najlepsze seriale HBO - „Mare z Easttown”

Pięknie nam Kate Winslet dojrzała od czasów „Titanica”. Oczywiście, jej poruszająca rola w „Mare Easttown” to nie pierwsza wspaniała kreacja dramatyczna (przypomnijmy sobie choćby „Drogę do szczęścia” czy „Lektora”). W tym serialu 45-letnia dziś aktorka zdaje się wyznaczać poziom, do którego udanie dobija reszta wielopokoleniowej obsady.

Uczniowie V LO w Zielonej Górze na 29. FilmFestival Cottbus:

Wideo

Dodaj ogłoszenie