Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodszy i najmniejszy Ogród Botaniczny w Polsce ma już 15 lat! To jedno z ulubionych miejsc spacerowych w Zielonej Górze

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Święto Ogrodu Botanicznego uświetniło posadzenie dębu burgundzkiego
Święto Ogrodu Botanicznego uświetniło posadzenie dębu burgundzkiego Urząd Miasta Zielona Góra/FB/Piotr Jędzura
Ogród Botaniczny w Zielonej Górze jest najmłodszym i najmniejszym ogrodem w Polsce. Służy edukacji i rekreacji. Prowadzona przez Uniwersytet Zielonogórski jednostka kończy właśnie 15 lat.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Zielonej Górze. Właśnie skończył 15 lat. Z tej okazji zorganizowano sympozjum z udziałem przyrodników i miejskich ekologów, pod hasłem „Ogród botaniczny w przedwojennej Zielonej Górze”.

Starszy niż się wydaje

Choć Ogród botaniczny oddano do użytku w 2007 r., jego istnienie w Zielonej Górze datowane jest znacznie wcześniej, bo na 1925 r. Inicjatorem budowy było Miejskie Towarzystwo Kultury Rolnej. 1, 78 ha obszar zaprojektował inspektor Rickheben, wcześniejszy kierownik Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. W otaczającym wówczas ogród parku dendrologicznym zbudowano ziemny amfiteatr, jeziorko z wodospadem oraz punkt widokowy. W 1930 r. powstał Dział Roślin Karkonoskich i Alpejskich ze szklarnią, w której swoje miejsce znalazły rośliny tropikalne: opuncje, palmy, figowce i drzewa cytrusowe.

Ogród reaktywowano w latach 2006-2007. Jego powierzchnia wraz z zapleczem technicznym zajmuje 2, 96 ha. Przy ogrodzie działa rozbudowywany obecnie Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ptasi Azyl” oraz również powiększane Mini ZOO.

Decyzję o odtworzeniu ogrodu podjęła była prezydent Bożena Ronowicz.

– Środowisko przyrodnicze miasta zawsze było mi bardzo bliskie - mówi była prezydent. - Nie cały ogród dało się odtworzyć, bo na części ogrodu z 1925 r. po wojnie powstał Zespół Szkół Budowlanych, a po drugiej stronie ulicy bloki mieszkalne. Bardzo się cieszę jednak, że ogród działa i wierzę w to, że będzie się rozrastał – przekonuje.

Dbają o różnorodność

- Choć jesteśmy najmniejszym i najmłodszym ogrodem botanicznym w Polsce, zostaliśmy zarejestrowani w światowym systemie ogrodów botanicznych - wyjaśnia profesor Leszek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ. - Mamy zgodę na gromadzenie rzadkich roślin, ich przechowywanie, hodowanie oraz odtwarzanie gatunków, które wyginęły. Przy doprowadzaniu tego miejsca do obecnego stanu pracy było sporo. Przedwojenny ogród porósł roślinnością, a przez duże zacienienie doprowadziło do wyginięcia roślin zielnych, które były sadzone w tamtym okresie. W tej chwili mamy ponad 1500 gatunków roślin z całego świata, podzielonych na sektory według kontynentów z jakich pochodzą - tłumaczy prof. Jerzak.

Mierzymy wyżej

- 15 lat to wciąż niewiele, cieszymy się jednak z tego co udało nam się zrobić – przekonuje Radosław Skrobania, kierownik administracyjny ogrodu. – W szczególności jestem dumny, że rosną u nas potomkowie dębów „Napoleona” i „Chrobrego”. Mierzymy jednak znacznie wyżej. Nie mamy już miejsca do nowych nasadzeń, dlatego planujemy zwiększyć powierzchnię ogrodu o część leśną (w stronę Wzgórz Piastowskich). Na początku byłby to otwarty dla mieszkańców park, w przyszłości zostałby zagospodarowany i wzbogacony o kolejną kolekcję roślin z całego świata.
Jesteśmy dumni
Święto ogrodu uświetniło posadzenie dębu burgundzkiego, który pochodzi z południowo wschodniej Europy i Azji. Drzewo może osiągnąć 35 metrów wysokości. W roli ogrodników wystąpili rektor UZ i zastępca prezydenta.
- Bardzo się cieszę, że z roku na roku nasz ogród botaniczny rozwija się – mówi profesor Wojciech Strzyżewski, rektor UZ . I dodaje: - Mam nadzieję, że ten kolejny dąb jeszcze bardziej zachęci zielonogórzan do odwiedzin w tej bardzo potrzebnej placówce.
- Jesteśmy dumni z naszego ogrodu botanicznego. A najważniejsze jest to, że zadowoleni są zielonogórzanie, którzy bardzo chętnie odwiedzają to miejsce całymi rodzinami – dodał. Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta.
Właścicielem ogrodu jest miasto Zielona Góra. Opiekuje się nim Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Uniwersytet Zielonogórski odpowiada za stronę merytoryczną.

Rocznicę ogrodu uczczono posadzeniem dębu burgundzkiego przez rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Wojciecha Strzyżewskiego i Dariusza Lesickiego, zastępca prezydenta miasta.

Kilka ciekawostek

  • Pierwszym posadzonym w 2007 r. na terenie Ogrodu Botanicznego drzewem był kasztan jadalny. Podarowała go osoba prywatna. Roślina niestety uschła, zaatakowana przez chorobę,

Zobacz wideo: Dzieciaki wybieraki Zielona Góra

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska