Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata. Są śmiertelnie niebezpieczne. Nie wchodźcie im w drogę! [ZDJĘCIA]

Michał Korn
Michał Korn
Nazywana też okularnicą, a to dzięki charakterystycznemu malunkowi okularów na kapturze szyjnym, który kobra rozciąga w chwili zagrożenia. Jej jad jest na tyle silny, że może doprowadzić do śmierci człowieka, jeśli w porę nie poda mu się surowicy.
Nazywana też okularnicą, a to dzięki charakterystycznemu malunkowi okularów na kapturze szyjnym, który kobra rozciąga w chwili zagrożenia. Jej jad jest na tyle silny, że może doprowadzić do śmierci człowieka, jeśli w porę nie poda mu się surowicy. Wikimedia Commons
Zanim spakujecie plecaki i wyruszycie na eksplorację nieznanych, egzotycznych krain, poznajcie zwierzęta, którym lepiej nie wchodzić w drogę… Oto lista najbardziej niebezpiecznych zwierząt, których jad, kły, a nawet sam złowrogi wygląd, sieją postrach nie tylko wśród ludzi, ale i innych stworzeń.

Tajpan pustynny
Poznajcie jednego z najgroźniejszych węży, którego jad jest najbardziej toksycznym na świecie - wpływa m.in. na krzepnięcie krwi. Ciekawostką jest to, że tak niebezpieczne zwierzę ma swojego naturalnego wroga – węża mulga, który jest uodporniony na jad tajpanów i pożera ich młode.
Tajpan zamieszkuje pustynne tereny Australii.

Szkaradnica
Drapieżna ryba, która uważana jest za jedno z najbardziej jadowitych zwierząt morskich. Jej ukłucie może być śmiertelne dla człowieka.

Szkaradnica nazywana jest też „rybą-kamieniem”, a to za sprawą swojego kształtu oraz ubarwienia. Można ją spotkać w Oceanie Spokojnym, Indyjskim oraz w Morzu Czerwonym.

Kobra indyjska
Nazywana też okularnicą, a to dzięki charakterystycznemu malunkowi okularów na kapturze szyjnym, który kobra rozciąga w chwili zagrożenia. Jej jad jest na tyle silny, że może doprowadzić do śmierci człowieka, jeśli w porę nie poda mu się surowicy.

Kobrę indyjską można spotkać na terenie Pakistanu, Indii, Sri Lanki, Bhutanu, Nepalu oraz Bangladeszu.

Osa morska
Osa morska, czyli kostkomeduza śmiercionośna. Poparzenie tego parzydełkowca jest niezwykle bolesne i niebezpieczne dla życia. Trucizna osy morskiej zawiera substancje atakujące jednocześnie skórę, system nerwowy i serce. Śmierć może nastąpić już po kilku minutach! Każdy osobnik kostkomeduzy śmiercionośnej zawiera truciznę wystarczającą do uśmiercenia 60 dorosłych osób.
A gdzie można spotkać osę morską? Meduza ta występuje u północnych wybrzeży Australii oraz wodach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego.

Ośmiornica Blue-Ringed
Gdy ta ośmiornica czuje zagrożenie, ciemne obwódki na jej ramionach i płaszczu nabierają niebieskojaskrawej barwy (stąd jej angielska nazwa: blue-ringed). Jej jad jest śmiertelny dla człowieka, ale cała rozmyślność i spryt natury polegają na tym, że ukłucie tej ośmiornicy jest bezbolesne, a tym samym niewyczuwalne dla ofiary.

Ośmiornice Blue-Ringed zamieszkują wody Oceanu Spokojnego.

Skorpiony z rodzaju Andrctonus
Ich jad zawiera silne neurotoksyny i powoduje szereg zgonów każdego roku. Skorpiony te można spotkać m.in. na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Zachodniej, Pakistanie, Afganistanie i Indiach.

Czarna wdowa
O tym pająku słyszało pewnie wielu z was. Ten niewielki stawonóg (długość ciała dorosłej samicy wynosi od 8 do 10 mm) zamieszkuje wszystkie stany USA (poza Alaską), Meksyk Gwatemalę, Kubę, Kostarykę czy Jamajkę i Dominikanę. Jad czarnej wdowy jest aż 15 razy mocniejszy od jadu grzechotnika!

Pomimo tego, że pająk ten lubi bytować wśród ludzkich skupisk, nie odnotowano wielu przypadków śmiertelnych po jego ukąszeniu, a to za sprawą małej ilości jadu, którą wstrzykuje pajęczak.

Komar tygrysi
Ten gatunek komara jest najbardziej rozpowszechniony i najliczniej występujący na całym obszarze Azji Południowo-Wschodniej, jednak jego występowanie odnotowano również w Europie, Afryce, Ameryce i Australii. Jego niebezpieczeństwo polega na tym, że jest on wektorem dla wielu wirusów, m.in. żółtej febry, japońskiego zapalenia mózgu czy gorączki Zachodniego Nilu.

Krokodyl różańcowy
Pewnie w czasie wakacyjnej podróży do wschodnich Indii czy Australii nie natkniecie się na tego krokodyla, ale warto przeczytać o tym krwiożerczym gadzie. Krokodyl różańcowy to największy gad, a jednocześnie największy drapieżnik występujący na lądzie i w wodzie. Samiec tego gatunku może osiągnąć rozmiar lekko ponad 6 metrów!

Ten krokodyl poluje na każde zwierzę, w tym człowieka. Co roku odnotowuje się przypadki ataków na ludzi, dlatego też gatunek jest postrachem wśród tubylców.

Człowiek
Zdziwieni? Niepotrzebnie. Człowiek jest najbardziej inteligentną, a zarazem niebezpieczną, śmiercionośną istotą na Ziemi. Ludzie eksploatują przyrodę, niejednokrotnie niszcząc ją bezpowrotnie, przyczyniają się także do wymarcia wielu dzikożyjących gatunków. Nie dość, że dla swoich potrzeb czy zwykłej przyjemności wybijają inne gatunki, prowadzą również wojny między sobą, przyczyniając się do masowych zagład.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska