Najniższa emerytura w Lubuskiem wynosi 69 groszy. A ile dostają rekordziści?

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Groszowe emerytury otrzymuje prawie 6 tysięcy Lubuszan pixabay.com
Emeryturę w wysokości 69 groszy otrzymuje jeden z mieszkańców Lubuskiego. To najniższe świadczenie w województwie. I choć to śmieszna kwota, to i tak jest aż 34,5 raza wyższa od najniższej emerytury w kraju, która wynosi całe 2 grosze!

Rzesza emerytów w kraju liczy blisko 6 milionów, z czego na Lubuskie przypada 159 tysięcy. Średnia krajowa emerytura to 2 5050,12 zł. Ponieważ zarobki w naszym regionie nigdy nie należały do najwyższych, stąd średnia emerytura jest u nas o ponad 200 zł niższa i wynosi 2 295,78 zł.

Groszowe emerytury trafiają do kilkuset tysięcy osób

1200 zł to wysokość emerytury minimalnej. Jej wartość jest waloryzowana w marcu każdego roku. Jest jednak spore grono seniorów, którzy mogą tylko pomarzyć o takiej kwocie. Aż 300 tysięcy osób otrzymuje świadczenia niższe niż kwota minimalna. Ich wysokość zaczyna się od 2 groszy, bo tyle wynosi najniższa emerytura w Polsce, i nie przekracza wspomnianych 1200 zł.

W Lubuskiem ok. 2,2 proc (5,7 tys.) lubuskich emerytów otrzymuje emeryturę niższą niż minimalna, średnia kwota to 781,27 zł, a najniższa - 69 groszy.

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć

Skąd się biorą tak niskie emerytury?

W Polsce system emerytalny jest tak skonstruowany, że nawet jedna składka daje prawo do świadczeń. A ponieważ ich wartość zależy od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE, wypłacana kwota w wielu przypadkach jest niewielka.

Groszowe emerytury otrzymują więc osoby, które nie mają odpowiedniego stażu pracy, a co za tym idzie, nie przysługuje im świadczenie minimalne.

- W tej grupie mogą znajdować się także emeryci mundurowi, którzy np. przed wstąpienie do służby zdążyli popracować w cywilu, albo osoby pobierające świadczenia z KRUS, które, zanim zajęły się pracą w gospodarstwie rolnym, były zatrudnione w innej branży – wyjaśnia Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego. – Jest wiele różnych przypadków.

Minimalna emerytura nie dla każdego

- Warunki otrzymania emerytury minimalnej są określone w art. 87 Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po pierwsze trzeba osiągnąć wiek emerytalny, po drugie posiadać odpowiedni staż pracy - informuje Agata Muchowska. - Wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65 lat, a staż pracy uprawniający do minimalnej emerytury to 20 lat dla pań i 25 lat dla panów.

Do stażu pracy zalicza się okresy składkowe i nieskładkowe, przyjmując zasadę, że na trzy lata składkowe można doliczyć jeden rok nieskładkowy. Do okresów nieskładkowych zalicza się czas pobierania zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, urlop bezpłatnym, a także czas nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia nauki w wymiarze określonym w programie studiów.

Rekordzista dostaje ponad 30 tysięcy zł miesięcznie

34 133 zł to najwyższa wypłacana emerytura w Polsce. Otrzymuje ją mężczyzna, który przepracował 62 lata. Co ciekawe, lata pracy spędził nie w fotelu dyrektora czy prezesa firmy, ale jako zwykły pracownik fizyczny. Składki odprowadzane do ZUS pozwoliły mu zgromadzić kapitał w wysokości 2,4 mln zł. Teraz może się cieszyć pokaźną comiesięczną wypłatą.

Lubuski rekordzista to także mężczyzna. Co miesiąc na jego konto wpływa niemała kwota - 12 093 zł. Kolejny na liście emeryt pobiera 11 667,29 zł. Niestety ZUS nie przekazał nam danych, jak wyglądał przebieg ich pracy zawodowej, z pewnością jednak przepracowali kilkadziesiąt lat.

Praca do osiemdziesiątki

Wśród Lubuszanek rekordzistką jest pani, która na emeryturę przeszła w wieku 82 lat! Prawie 43 lata pracy zaowocowały emeryturą w wysokości 10 252, 62 zł.

Krajowe rekordzistki przepracowały 50-60 lat, a najwyższa kobieca emerytura to 23 837 zł. Trafia ona do seniorki, która była czynna zawodowo przez 61 lat.

Recepta na wyższą emeryturę

Eksperci nie ukrywają, że im dłuższy okres pracy, tym wyższa emerytura. Aktywność zawodowa w wieku 50+, 60+, a nawet 70 + przełoży się wyższe świadczenie. Do tego jednak konieczna jest sprawność fizyczna i dobre zdrowie, o które trzeba zacząć dbać za młodu. Warunkiem przetrwania na rynku pracy jest też stałe podnoszenie kwalifikacji, a nawet zmiana zawodu.

Warto też zacząć oszczędzać na tzw. „starość”. Nawet niewielkie kwoty odkładane co miesiąc, przez kilkadziesiąt lat mogą dać całkiem pokaźną kwotę.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dawny zapier--lacz

Parę lat temu zyskałem w moim szwagrze zapiekłego mojego wroga. Stało sie to podczas rozmowy kiedy on narzekał na wysokość swojej emerytury. Usłyszał ode mnie, że każdy jest kowalem własnego losu.Z tego co wiem jest obecnie gorącym zwolennikiem Pis-u........który w ostatnich latach w żaden sposób nie polepszył jego sytuacji. Natomiast nie może przetrawić, że ja mam więcej :)Pracowaliśmy w pokrewnej ''branży''... ale on kombinował lawirował i sie uchylał .....od pracy też. Znam też byłego długoletniego taksówkarza o podobnych co mój szwagier zapatrywaniach i poglądach.

Ja konsekwentnie twierdzę, że każdy jest kowalem własnego losu. Pomagać oczywiście trzeba ....ale tym ktorzy nie sa winni swojej sytuacji- choroba, nagłe złe zdarzenie itp.

G
Gość

Kto to pisze? W jednym zdaniu podane jest 1200 zł jako minimalna emerytura w Polsce a w drugim że najniższa emerytura w Polsce to 2 grosze. W Lubuskiem zaś 69 groszy. Minimum to minimum. Chyba chodzi o średnią krajową.!!!

Dodaj ogłoszenie