Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsze prace Marka Sobczyka w Galerii BWA w Zielonej Górze. Oglądaj wystawę „Rok Rzeźby” i… czytaj!

Redakcja
8 lutego 2019 r. Otwarcie wystawy „Rok rzeźby” Marka Sobczyka w Galerii BWA w Zielonej Górze
8 lutego 2019 r. Otwarcie wystawy „Rok rzeźby” Marka Sobczyka w Galerii BWA w Zielonej Górze Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Wystawę prac warszawskiego artysty w zielonogórskiej Galerii BWA najlepiej oglądać i studiować z autorskim przewodnikiem w ręku.

Malarz, projektant i teoretyk Marek Sobczyk (urodził się w1956 roku w Warszawie, gdzie studiował malarstwo w ASP i gdzie dziś pracuje) otworzył wystawę „Rok Rzeźby” w zielonogórskiej Galerii BWA w piątek, 8 lutego 2019 r. I jak podkreślał podczas wernisażu dyrektor BWA Wojciech Kozłowski, na ekspozycję składają się prace z roku 2019, a zatem dzieła najnowsze.

Marek Sobczyk o swojej wystawie „Rok rzeźby”: - W tym projekcie ustalamy pewne perspektywy, stosujemy zasady i idee, analizujemy i poddajemy krytyce, kładziemy na stół argumenty, traktując materialność, sztuczność, rzeźbę i malarstwo jako argumenty właśnie. W jakimś sensie konwencja sztuki wizualnej bierze w cudzysłów drugą konwencję. Malarstwo analizuje rzeźbę, wciela ją, nasyca sztucznością. Ciało jest pewnym kryterium. Sztuczność malarstwa jest jego ciałem a nieomal socjotechnika jest ciałem rzeźby. Rzeźba jest uzasadniana socjotechnicznie, mocowana, wskazuje się na jej socjotechniczne oddziaływania, rodzaj skutkującej polityczności. W sumie politykę uprawia też sztuczne malarstwo, jednak ta i tamta są to dwie całkowicie różne polityczności.
Projekt „Rok rzeźby” dyskutuje sześć ważnych (pionowych) kulturowych typów, rytów, pokazując ucieczkę od rzeźby rozumianej socjotechnicznie w sześć innych przestrzeni, konwencji, dyscyplin. Każdej z sześciu prac przestrzennych towarzyszą po dwa płaskie obrazy malarskie, na których to pionowe (ryty, typy kulturowe) jest zderzone z tym co poziome – recepcją (widzki-obserwatorki / widza-obserwatora), w tym miejscu atmosfera oczekiwania i spełniania przypomina kolejkę do KFC: składanie zamówienia, płacenie i otrzymywanie zamówionego zestawu.

Wystawę „Rok Rzeźby” (czynna do 3 marca 2019 r.) najlepiej zwiedzać z dostępnym w Galerii BWA rodzajem przewodnika z autorskimi komentarzami Marka Sobczyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska