Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy sondaż wyborczy. Tylko jednej partii wzrosło poparcie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
CBOS podkreśla, że lutowe notowania rządzącego ugrupowania są najlepsze od ponad pół roku, czyli od pierwszej połowy maja ubiegłego roku.
CBOS podkreśla, że lutowe notowania rządzącego ugrupowania są najlepsze od ponad pół roku, czyli od pierwszej połowy maja ubiegłego roku. PAP/Marcin Obara
Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowało nowy sondaż. Która partia wygrałaby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się one teraz?

Aktualne poparcie dla partii politycznych

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę na Prawo i Sprawiedliwość lub jego koalicjantów zagłosowałoby 36 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 4 punkty proc. poparcia w porównaniu ze styczniem.

CBOS podkreśla, że lutowe notowania rządzącego ugrupowania są najlepsze od ponad pół roku, czyli od pierwszej połowy maja ubiegłego roku. „Notowania pięciu kolejnych ugrupowań, najsilniejszych obecnie partii będących w opozycji, w porównaniu z ubiegłym miesiącem nie zmieniły się” – dodaje.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Chęć oddania głosu na KO deklaruje 22 proc. respondentów.

Trzecie i czwarte miejsce – z takim samym wynikiem po 7 proc. głosów – zajęłyby Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederacja WiN. Przedstawiony w lutym uaktualniony skład koalicji Konfederacja WiN obejmuje jeszcze Wolnościowców, którzy ostatnio znaleźli się poza tą koalicją.

Zgodnie z wynikami badania Lewica mogłyby mieć trudności z wprowadzeniem swoich przedstawicieli do Sejmu. Z sondażu wynika, że poparcie dla Lewicy kształtuje się na granicy progu wyborczego, chęć oddania na nią głosu deklaruje 5 proc. badanych.

Które ugrupowania poza parlamentem?

Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Na Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicję Polską swój głos oddałoby 3 proc. badanych. Na koalicję Agrounii i Porozumienia – 1 proc. Wynik ten nie odbiega od poparcia, jakie miało przed miesiącem samo Porozumienie. Na Kukiz'15 nie zamierzał nikt głosować. Na „inną partię” – także nikt.

W porównaniu ze styczniowym sondażem obniżył się nieco odsetek wyborców, którzy nie wiedzą, na które ugrupowanie oddaliby swój głos (16 proc., spadek o 2 punkty procentowe). 4 proc. odmówiło odpowiedzi.

Frekwencja wyborcza

Jeśli chodzi o frekwencję, to gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w lutym, wzięłoby w nich udział 75 proc. dorosłych Polaków. W porównaniu z ostatnim i przedostatnim pomiarem nie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (13 proc.), natomiast w stosunku do stycznia spadła liczba respondentów z góry odrzucających udział w wyborach parlamentarnych (11 proc., spadek o 2 punkty).

- Luty przyniósł poprawę notowań rządzącej koalicji przy stabilnym, w porównaniu ze styczniem, stanie posiadania partii opozycyjnych. Jeśli chodzi o opozycję, warto zauważyć, że ubiegły miesięczny to spadek poparcia dla Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie okazał się efemeryczny, ale potwierdził się także w lutym – podkreśla CBOS.

Zdaniem CBOS na poprawę notowań rządzącej koalicji mogły wpłynąć przede wszystkim ostatnie wydarzenia na arenie międzynarodowej i często podkreślana w mediach, między innymi przy okazji wizyty w naszym kraju prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, międzynarodowa rola naszego kraju w pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Jak przeprowadzono sondaż?

Sondaż przeprowadzono od 6 do 19 lutego 2023 roku na próbie liczącej 982 osoby (w tym: 58,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 15,7 proc. – CAWI).

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.

od 16 lat

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Najnowszy sondaż wyborczy. Tylko jednej partii wzrosło poparcie - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska