Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsza budowla i najgłębsze jezioro. Śladem lubuskich rekordów

(pik)
Kościół w Starym Żaganiu jest prawdopodobnie najstarszą, używaną do dzisiaj budowlą w województwie.
Kościół w Starym Żaganiu jest prawdopodobnie najstarszą, używaną do dzisiaj budowlą w województwie. Paweł Wawrzynowski / MM Zielona Góra
Zastanawialiście się kiedyś jaką wysokość ma najwyższa góra w Lubuskiem? Albo ile mierzy najwyższy budynek w regionie? A może która budowla jest u nas najstarsza? Zapraszamy na wędrówkę śladem lubuskich rekordów.

Zacznijmy od geografii. Najwyższy szczyt województwa lubuskiego to Góra żarska. Ma 226,9 metrów i leży kilka kilometrów od samych Żar. Niektórzy twierdzą, że najwyższy jest Bukowiec, niedaleko Łagowa. Czasem podaje się też, że jest to któreś ze wzniesień na Wzgórzach Dalkowskich. Ale mapy topograficzne rozwiewają te wątpliwości. Bukowiec ma na nich 225,4 m. Najwyższe wzniesienie Gór Dalkowskich ma co prawda 228,3 m, ale leży już w województwie dolnośląskim. Lubuska część tych wzgórz ma maksymalnie 223,6 m.

Czytaj też: Największa na świecie sałatka owocowa: 7 ton, 150 gatunków owoców (wideo)

Mamy bardzo stare zabytki

Z gór przejdźmy do wody. Największym lubuskim jeziorem jest Jezioro Sławskie. Ma ono 8,28 kilometrów kwadratowych powierzchni. W sumie wszystkie lubuskie jeziora mają 13,4 tys. hektarów powierzchni. Z kolei najgłębszym lubuskim jeziorem jest Ciecz. Akwen leży tuż obok Łagowa. Średnia głębokość to tutaj 19,3 m., ale maksymalnie Ciecz sięga nawet 58,8 metrów w głąb ziemi. Jest tym samym zaliczane do najgłębszych jezior w Polsce. Jest też bardzo czyste. Zgodnie z badaniami z 2000 roku ma II klasę czystości.

Nie w lubuskim, ale tuż obok, jest najdalej na zachód wysunięty kraniec Polski. Wyznaczono go na zakolu Odry niedaleko Osinowa Dolnego w gminie Cedynia. Miejsce to ma współrzędne 14°07' E. Często jednak podawana jest błędna lokalizacja, jakoby to pobliskie Siekierki były najdalej na zachód wysuniętym punktem naszego kraju.

Możemy się też pochwalić naprawdę starymi zabytkami. Katedra w Gorzowie powstała w latach 60. XIII wieku. Jest najstarszą budowlą w Gorzowie i w północnej części regionu. Ale najstarszej budowli w województwie powinniśmy szukać na południu regionu. To kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Starym Żaganiu. Jego powstanie historycy szacują na XII wiek.

Mamy też w regionie całkiem spore budynki. Najwyższa budowla to wieża Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze w Jemiołowie. Wysokość wieży to 314 m. i jest ona widoczna z promieniu wielu kilometrów. Góruje nad pobliskim, leżącym w dole Łagowie. Z kolei największego, zasiedlonego przez ludzi budynku, powinniśmy szukać w Gorzowie. W 1986 roku wybudowano tutaj siedzibę Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i do tej pory jest to najwyższy budynek w regionie. Ma 14 pięter i 68,5 metrów wysokości. Od kilku lat mówi się o jego kapitalnym remoncie, ale na razie inwestycja nie może dojść do skutku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska