Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze kluby piłkarskie w Europie. Niektóre nie przetrwały próby czasu, a inne wciąż pielęgnują piękne tradycje ZDJĘCIA

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Najstarszy klub piłkarski w Polsce utworzony został latem 1903 roku we Lwowie. Powstał dzięki staraniom uczniów III i VI Gimnazjum oraz byłych członków koła futbolistów Sokoła-Macierzy. Historię tego klubu przerwał wybuch II wojny światowej. Do nazwy i biało-zielonych barw nawiązuje utworzona w 1945 roku Lechia Gdańsk.Zdjęcie z roku 1931.
Najstarszy klub piłkarski w Polsce utworzony został latem 1903 roku we Lwowie. Powstał dzięki staraniom uczniów III i VI Gimnazjum oraz byłych członków koła futbolistów Sokoła-Macierzy. Historię tego klubu przerwał wybuch II wojny światowej. Do nazwy i biało-zielonych barw nawiązuje utworzona w 1945 roku Lechia Gdańsk.Zdjęcie z roku 1931. Narodowe Archiwum Cyfrowe
24 października 1857 roku to data założenia pierwszego klubu piłkarskiego na świecie. Mowa o angielskim Sheffield Football Club. FIFA potwierdza, że to najstarszy klub piłkarski globu. Kolejne powstawały na przełomie XIX i XX wieku. W Polsce za pierwszy piłkarski klub uznaje się nieistniejącą już Lechię Lwów, która została utworzona w lecie 1903 roku.

Najstarsze kluby piłkarskie w Europy

Z Zachodu na Wschód - tak w dużym skrócie można opisać kolejność zakładania i rozwijania się klubów piłkarskich w Europie. Za kolebkę futbolu uznaje się Anglię, gdzie jesienią 1857 roku powołano do życia Sheffield F.C. Co ciekawe, to klub, który nadal funkcjonuje, chociaż na amatorskim poziomie, a jednym z jego przydomków jest "The Ancients", czyli.... Starożytni.

W różnych częściach Europy kluby sportowe, a w szczególności piłkarskie, rozwijały się w różnym tempie. Te pierwsze często były wielosekcyjne, a piłka nożna pojawiała się w nich w momencie, kiedy dyscyplina zaczynała zyskiwać na popularności. Część klubów kojarzonych z futbolem nastawionych było w pierwszych latach na ogólną pracę nad kondycją fizyczną, taką jak lekkoatletyka czy rugby.

Część z najstarszych klubów nie przetrwało próby czasu. Część, tak jak w przypadku Lechii Lwów, zniknęła ze sportowej mapy na skutek II wojny światowej. Wiele jednak poradziło sobie i dzięki wsparciu kolejnych pokoleń ludzi sportu rozwijają się po dziś dzień. Nie brakuje także i takich, które w swoich krajach znajdują się w najwyższych ligach.

W formie galerii prezentujemy zdjęcia z epoki, które przedstawiają piłkarzy-pionierów w swoich krajach.

Chcesz uniknąć kontuzji na siłowni? Stosuj się do tych rad
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki