Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najszczęśliwsze kraje na świecie - Finlandia na szczycie listy już 5. rok z rzędu. Polska 48. miejsce na 146

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
11. miejsce na liście należy do Austrii.
11. miejsce na liście należy do Austrii. f11photo / 123RF.com
Finlandia znów została ogłoszona najszczęśliwszym krajem na świecie. Tuż za nią uplasowały się Dania, Islandia, Szwajcaria i Holandia. Na którym miejscu znalazła się Polska? Jakie kraje zostały uznane za najmniej szczęśliwe? Czy ludzie mimo pandemii są bardziej zadowoleni z życia?

Od lat mieszkańcy krajów północnoeuropejskich uznawani są za najszczęśliwszych na świecie. W najnowszym raporcie World Happiness Report [z j. ang. światowy raport o szczęściu] przygotowanego na zlecenie amerykańskiej organizacji SDSN, mieszkańcy Finlandii znów zostali uznani najszczęśliwszymi na świecie. Dlaczego?

Zaufanie to podstawa szczęścia?

Kraje skandynawskie, chociaż nie panuje w nich tropikalny klimat i słońce nie świeci tam przez większą część roku, mogą poszczycić się dobrym systemem opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, wysokim poziomem edukacji, równością i… zaufaniem - zarówno tym sąsiedzkim, jak i do urzędników państwowych. W 2013 roku magazyn Reader's Digest przeprowadził w 16 najważniejszych miastach na świecie „test portfela”. Polegał on na celowym zostawieniu przedmiotu ze zdjęciem rodzinnym, numerem telefonu, wizytówkami i pieniędzmi w miejscu publicznym. W stolicy Finlandii - Helsinkach - 11 z 12 portfeli zwrócono właścicielom.

Spakuj się na wymarzoną podróż!

Najszczęśliwsze kraje na świecie - ranking World Happiness Report

World Happiness Report to publikacja przygotowywana przez amerykańską organizację SDSN [United Nations Sustainable Development Solutions Network, z j. ang. Sieć Rozwiązań na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ]. Zawiera informacje o poziomie szczęścia mieszkańców poszczególnych państw, tworząc tym samym ranking najszczęśliwszych krajów na świecie. Wskaźniki brane pod uwagę podczas tworzenia rankingu to: PKB [produkt krajowy brutto] na osobę, wsparcie socjalne, wolność w dokonywaniu własnych wyborów, hojność, wolność od korupcji czy oczekiwana długość życia w zdrowiu. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 146 państw z całego świata.

Oto 15 najszczęśliwszych państw świata według SDSN:

11. miejsce na liście należy do Austrii.

Najszczęśliwsze kraje na świecie - Finlandia na szczycie lis...

  1. Finlandia
  2. Dania
  3. Islandia
  4. Szwajcaria
  5. Holandia
  6. Luksemburg
  7. Szwecja
  8. Norwegia
  9. Izrael
  10. Nowa Zelandia
  11. Austria
  12. Australia
  13. Irlandia
  14. Niemcy
  15. Kanada

Finlandia już po raz piąty z rzędu znalazła się na szczycie listy. W rankingu od kilku lat przodują także kraje skandynawskie - Dania, Szwecja i Norwegia. W przypadku Luksemburga dane zostały przepisane z roku 2019, nie wiadomo więc, czy zadowolenie z życia mieszkańców księstwa uległo pogorszeniu czy poprawie. Ranking 15 najszczęśliwszych państw na świecie zamyka Kanada. Na którym miejscu listy znalazła się Polska? Nie jest źle, choć mogłoby być dużo lepiej - nasz kraj uplasował się na 48. miejscu, notując spadek z 43. miejsca. Oznacza to, że Polacy odczuwają coraz mniej szczęścia i zadowolenia z życia.

Które kraje należą do najmniej szczęśliwych? Na szarym końcu pojawił się Afganistan, Liban, Zimbabwe, Rwanda, Botswana, Lesotho (wcześniej Basuto), Sierra Leone, Tanzania, Malawi, Zambia i Indie. Łatwo zauważyć, że w większości są to państwa położone na kontynencie afrykańskim. W krajach tych odnotowuje się sporą przestępczość, panuje bieda, a dostęp do edukacji jest utrudniony, co może wpływać na wolność w dokonywaniu wyborów.

Ludzie są coraz bardziej życzliwi?

W rozmowie z CNN John Helliwell, emerytowany profesor Uniwersytetu British Columbia stwierdził, że wzrost okazywanej życzliwości wśród ludzi jest zadziwiający. Średnia trzech wskaźników: przekazywania darowizn na cele charytatywne, wolontariatu i pomocy nieznajomym zwiększyła się o ok. 25 procent w stosunku do lat sprzed pandemii.

Zwłaszcza pomoc nieznajomym w 2021 roku, w porównaniu z pandemią lub 2020 rokiem, znacznie wzrosła we wszystkich regionach świata - powiedział Helliwell.

Według raportu stres i poczucie zmartwienia związane z pandemią koronawirusa spadły o połowę względem 2020 roku - wtedy było to 8 procent. Dziś wiadomo, że w roku 2021 odnotowano wzrost odczuwanego stresu tylko o 4 procent w stosunku do lat przed pojawieniem się COVID-19. Zdaniem profesora wpływ na poprawę miało przede wszystkim to, że sytuacja pandemiczna stała się dla ludzi bardziej przewidywalna i nauczyli się w niej funkcjonować.

Spadek satysfakcji z życia odnotowano szczególnie wśród osób młodych. Wskaźnik równoważony jest za to przez - tu niespodzianka - wzrost zadowolenia u osób po 60. roku życia.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie zbyt mało wierzą w dobrą wolę społeczeństw, w których żyją. W przypadku kryzysu, jeśli ich społeczeństwo reaguje pozytywnie i stara się nieść pomoc innym, podnosi to opinię ludzi zarówno o sobie, jak i o współobywatelach - powiedział Helliwell.

Rzeczywiście, wzrost życzliwości da się zauważyć nawet w naszym kraju. Sytuacją wyzwalającą wiarę w społeczeństwo może być chociażby pomoc niesiona uchodźcom z Ukrainy. Wielu z nas, widząc skalę tragedii u naszych sąsiadów, zaangażowała się w pomoc potrzebującym, podążając tropem wolontariuszy czy nawet znajomych.

Źródło: World Happiness Report, CNN, ferratum.pl

Przygotuj się na słoneczne dni!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska