Największa po wojnie bitwa polskich żołnierzy. Mija 10 lat od obrony City Hall w Karbali (zdjęcia i wideo z bitwy)

Dariusz Brożek
Materiały żołnierzy II zmiany PKW Irak
Wiosną 2004 r. zwiadowcy z międzyrzeckiej brygady, dowodzeni przez kapitana Grzegorza Kaliciaka, przez trzy dni bronili ratusza (City Hall) w Karbali w Iraku przed atakami islamskich bojówkarzy. To była największa bitwa stoczona przez polskich żołnierzy po drugiej wojnie światowej. Brało w niej udział 40 międzyrzeczan wspieranych przez pluton Bułgarów. W środę, 30 kwietnia, o godz. 11 z okazji jej dziesiątej rocznicy na placu za ośrodkiem kultury w Międzyrzeczu odbędzie się jubileuszowa uroczystość. Po wojskowej ceremonii jej uczestnicy przejdą do kina, gdzie odbędzie się spotkanie z weteranami bitwy. Przeczytaj też: Majówka w Międzyrzeczu. Gdzie spędzić wolny czas

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Największa po wojnie bitwa polskich żołnierzy. Mija 10 lat od obrony City Hall w Karbali (zdjęcia i wideo z bitwy) - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

z
zabytkowy
W dniu 06.05.2014 o 09:46, mmike napisał:

Nie mam problemów z porządkiem we własnym domu, ale wprost umieram z ciekawości by dowiedzieć się od naszego forumowego specjalisty wojskowego, znanego taktyka i stratega polskiej armii jakież to znalazłoby się kilka powodów na naszą obecność w Iraku.

 

 

prawda jest taka ze caly swiat wie ze broni masowego razenia w iraku nie bylo a naszej obecnosci irakijczycy nie chcieli. To prawda zolnierz wykonuje rozkazy i tak powinno byc, ale sory chwalic sie nie ma czym.

 

 

W dniu 05.05.2014 o 20:25, zabytkowy napisał:

Krotko mowiac zolnierz nie jest od myslenia ,zolnierz jest od wykonywania rozkazow.Wszelkie pytania do politykow prosze.

p
paka

prawda jest taka ze caly swiat wie ze broni masowego razenia w iraku nie bylo a naszej obecnosci irakijczycy nie chcieli. To prawda zolnierz wykonuje rozkazy i tak powinno byc, ale sory chwalic sie nie ma czym.

m
mmike

Nie mam problemów z porządkiem we własnym domu, ale wprost umieram z ciekawości by dowiedzieć się od naszego forumowego specjalisty wojskowego, znanego taktyka i stratega polskiej armii jakież to znalazłoby się kilka powodów na naszą obecność w Iraku.

m
michal1969zagan
W dniu 05.05.2014 o 20:58, zabytkowy napisał:

Zabawiasz sie w slowna przepychanke.Sednem sprawy jest odpowiedz  pytanie ; dlaczego nasi zolnierze znalezli sie w IrakuMysle o zdanie sie ich nikt nie pytal bo to nie zolnierska rzecz - prawda ? Taktyka to oddzielny temat  :)

 

Wybacz jeśli pomyślałeś że mam zamiar bawić sie w przepychankę..

Ten Irak wygląda naprawdę inaczej niż w telewizji i zajawkach medialnych. Nic nie jest takie proste jak widzimy to w szklanym ekranie.

Uwierz mi ze można się przewartościować widząc ten "prawdziwy"

O powodach "bycia tam" nie będę pisał bo każdy ma prawo do własnego zdania. Ale raża mnie wygłaszane tezy przez teoretyków ( bez obrazy) mających problem z porządkami we własnym domu ale już sa w stanie dawać rady Irakijczykom:)

Dlaczego tam się znaleźliśmy? Uwierz mi że znalazło by sie kilka powodów...

z
zabytkowy
W dniu 05.05.2014 o 20:43, michal1969zagan napisał:

Uogólnienie ciut na wyrost..Nawet strategia wymaga elastyczności i dostosowywania się do sytuacji na bieżąco. Schematyczność działania , rutyna to najgorsza rzecz która może spotkać żołnierza..Nie myślisz, nie analizujesz ( nawet na najniższym szczeblu) to ciebie nie ma....

Zabawiasz sie w slowna przepychanke.

Sednem sprawy jest odpowiedz  pytanie ; dlaczego nasi zolnierze znalezli sie w Iraku

Mysle o zdanie sie ich nikt nie pytal bo to nie zolnierska rzecz - prawda ?

 

Taktyka to oddzielny temat  :)

m
michal1969zagan
W dniu 05.05.2014 o 20:32, zabytkowy napisał:

To raczej dotyczy kazdego mieszkanca naszej planety - zolnierzy takze.Powyzej pisalem  o strategicznym mysleniu.

Uogólnienie ciut na wyrost..

Nawet strategia wymaga elastyczności i dostosowywania się do sytuacji na bieżąco. Schematyczność działania , rutyna to najgorsza rzecz która może spotkać żołnierza..

Nie myślisz, nie analizujesz ( nawet na najniższym szczeblu) to ciebie nie ma....

z
zabytkowy
W dniu 05.05.2014 o 20:29, michal1969zagan napisał:

Nie zgodzę się.. Jeśli we współczesnym świecie żołnierz nie ma poukładane w głowie to.. ginie

To raczej dotyczy kazdego mieszkanca naszej planety - zolnierzy takze.

Powyzej pisalem  o strategicznym mysleniu.

m
michal1969zagan
W dniu 05.05.2014 o 20:25, zabytkowy napisał:

Krotko mowiac zolnierz nie jest od myslenia ,zolnierz jest od wykonywania rozkazow.Wszelkie pytania do politykow prosze.

 

Nie zgodzę się.. Jeśli we współczesnym świecie żołnierz nie ma poukładane w głowie to.. ginie

z
zabytkowy

Krotko mowiac zolnierz nie jest od myslenia ,

zolnierz jest od wykonywania rozkazow.

Wszelkie pytania do politykow prosze.

m
michal1969zagan
W dniu 05.05.2014 o 09:01, mmike napisał:

Michał czy Ty nie widzisz, że to właśnie Ty posługujesz się sloganami ulegając taniej i nieskutecznej propagandzie medialnej. Burmistrz Andrzej napisał Ci o faktach, niezależnie od tego jaki masz stosunek do polskich tzw."misji pokojowych" powinieneś je przyjąć i przestać manipulować faktami.

 

Wiesz w ogóle gdzie leży Irak? W jakiej jego części znajduje sie Karbala? I o co chodziło w tej bitwie? A może porozmawiamy o "Sadrystach" ? Czy może o tym co robili tam polscy żołnierze?

Dla ciebie jak sądzę to tylko teoria.. A może czas na praktykę?

Dla ciebie to bzdety bo nie masz punktu odniesienia innego niz doniesienia medialne. Nic wiecej

m
mmike
W dniu 03.05.2014 o 12:02, michal1969zagan napisał:

Bez obrazy ale pomijając slogany z twojego wpisu zostałby tylko podpis.Bo o tym co napisałem w poście nie ustosunkowałeś sie nawet pół-słowem..Wedle ciebie nie mam pojęcia ?- OK - twoje prawo tak sądzić. Ja sądzę że jednak mam..A ty jakie masz pojęcie pomijając tę garść sloganów którymi mnie uraczyłeś?

 

Michał czy Ty nie widzisz, że to właśnie Ty posługujesz się sloganami ulegając taniej i nieskutecznej propagandzie medialnej. Burmistrz Andrzej napisał Ci o faktach, niezależnie od tego jaki masz stosunek do polskich tzw."misji pokojowych" powinieneś je przyjąć i przestać manipulować faktami.

m
michal1969zagan
W dniu 03.05.2014 o 11:52, Burmistrz Andrzej napisał:

Myślę, że nie masz pojęcia o co chodziło w tej wywołanej przez USA i "sojuszników" wojence. Tam jak twierdziło USA znajdować się miały arsenały broni masowego rażenia (broń chemiczna), które zagrażać miały światu. Oczywiście żadnej broni nie odnaleziono, bo i nie było. Ale Polska na ślepo poparła USA uczestnicząc w wywołanym przez nich konflikcie. Później zaczęto mówić o obalonym reżimie, demokracji i tym podobnych bzdet, bo potrzebny był powód dla mediów. Saddam skończył żywota, a w Iraku od tamtej pory ciągle trwa bratobójcza wojna. USA ma za to tanią ropę, Niemcy, którzy nie uczestniczyli w konflikcie kontrakty, a Polska następnych poległych bohaterów, kombatantów i mogą czcić kolejne rocznice. 

 

Bez obrazy ale pomijając slogany z twojego wpisu zostałby tylko podpis.

Bo o tym co napisałem w poście nie ustosunkowałeś sie nawet pół-słowem..

Wedle ciebie nie mam pojęcia ?- OK - twoje prawo tak sądzić. Ja sądzę że jednak mam..

A ty jakie masz pojęcie pomijając tę garść sloganów którymi mnie uraczyłeś?

B
Burmistrz Andrzej
W dniu 03.05.2014 o 11:32, michal1969zagan napisał:

Wiesz chociaż "kto z kim"? I przede wszystkim dlaczego?Kim byli ci "bojówkarze" i do czego byli zdolni?Trochę trudno rozmawiać z osoba która tak bezkrytycznie stawia tezy i próbuje je udowodnić radykalnymi słowami..W "citi hall" nie było obywateli tegoż własnie kraju? Bardzo śmiała teoria która świadczy że wyjątkowo wybiórczo dobierasz fakty by udowodnić własna teorie..I tak prywatnie.. Sadryści w Karbali zabijali tez swoich rodaków w imię swoich wyższych zasad.. I szybko byś sie przewartościował wiedząc do czego potrafili być zdolni

Myślę, że nie masz pojęcia o co chodziło w tej wywołanej przez USA i "sojuszników" wojence. Tam jak twierdziło USA znajdować się miały arsenały broni masowego rażenia (broń chemiczna), które zagrażać miały światu. Oczywiście żadnej broni nie odnaleziono, bo i nie było. Ale Polska na ślepo poparła USA uczestnicząc w wywołanym przez nich konflikcie. Później zaczęto mówić o obalonym reżimie, demokracji i tym podobnych bzdet, bo potrzebny był powód dla mediów. Saddam skończył żywota, a w Iraku od tamtej pory ciągle trwa bratobójcza wojna. USA ma za to tanią ropę, Niemcy, którzy nie uczestniczyli w konflikcie kontrakty, a Polska następnych poległych bohaterów, kombatantów i mogą czcić kolejne rocznice. 

m
michal1969zagan
W dniu 29.04.2014 o 14:53, mmike napisał:

"Wiosną 2004 r. zwiadowcy z międzyrzeckiej brygady, dowodzeni przez kapitana Grzegorza Kaliciaka, przez trzy dni bronili ratusza (City Hall) w Karbali w Iraku przed atakami islamskich bojówkarzy." Polscy najeźdźcy bronili ratusza przed obywatelami własnego kraju chcąc wyzwolić się spod jarzma okupacji - tak powinno brzmieć to zdanie' "Islamscy bojówkarze" - a jacy mieli być ? Buddyjscy, a może żydowscy ? Nie, nie, wtedy nie byłoby sensu napadać...

Wiesz chociaż "kto z kim"? I przede wszystkim dlaczego?

Kim byli ci "bojówkarze" i do czego byli zdolni?

Trochę trudno rozmawiać z osoba która tak bezkrytycznie stawia tezy i próbuje je udowodnić radykalnymi słowami..

W "citi hall" nie było obywateli tegoż własnie kraju? Bardzo śmiała teoria która świadczy że wyjątkowo wybiórczo dobierasz fakty by udowodnić własna teorie..

I tak prywatnie.. Sadryści w Karbali zabijali tez swoich rodaków w imię swoich wyższych zasad.. I szybko byś sie przewartościował wiedząc do czego potrafili być zdolni

l
lizun9

Poje...ało was? Co ten temat robi w "Żarach"?

Dodaj ogłoszenie