Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe dolnośląskie miasto widmo jeszcze stoi. Czy tam straszy? [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Pstrąże, dolnośląskie miasto - widmo. Przez lata stacjonowała tu Armia Czerwona. Sołdaci mieszkali z całymi rodzinami
Pstrąże, dolnośląskie miasto - widmo. Przez lata stacjonowała tu Armia Czerwona. Sołdaci mieszkali z całymi rodzinami Jerzy Wójcik
Takie miejsca od lat wzbudzają ciekawość. Oto największe "miasto duchów" na Dolnym Śląsku, które choć od kilku lat powoli znika, wciąż jest do odnalezienia w terenie. A jak zaczęła się legenda tego miejsca? Najpierw niemieckie Pstransse, (a w latach 1933–1945 Strans) po wojnie radziecki Strachów i dopiero od 1993 polskie Pstrąże. Wówczas też pojawiły się plany zasiedlenia tego miejsca, ale nie zostały zrealizowane. Kilka lat temu wyburzono część bloków cywilnych, w gruzach organizowane są ćwiczenia służb ratunkowych.

"Miasto widmo" na Dolnym Śląsku. Legalnie tu nie wejdziesz. Zobacz jak wygląda dziś!

Na początku XX wieku rozpoczęto przebudowę wsi Pstrąże dla potrzeb armii niemieckiej. Powstały koszary dla wojska, stajnie (przebudowane potem na garaże), doprowadzono bocznicę kolejową z Leszna Górnego, wybudowano betonowy most na Bobrze. Jak wyglądała niemiecka baza wojskowa, możecie zobaczyć na początku galerii zdjęć, na czarno-białych fotografiach z pierwsze połowy XX wieku (źródło: Fotopolska.eu).

Niemcy się wycofują i wysadzają mosty

Gdy Niemcy wycofywali się na początku 1945 roku z Pstrąża, wysadzono most drogowy i kolejowy na Bobrze. Nie przeszkodziło to Armii Czerwonej w zajęciu bazy wojskowej w lutym 1945 roku. Sowieci odbudowali tylko most kolejowy (stoi do dziś), drogowy pozostał w ruinie, co ułatwiało izolację bazy na terytorium PRL-u. Od tego czasu miejscowość była niedostępna dla Polaków. Do części wojskowej dobudowano część cywilną - osiedle bloków mieszkalnych, ale także przedszkole, szkołę, kawiarnię o nazwie Bajka, kotłownię, plac zabaw i boisko.

Pstrąże znajduje się w gminie Bolesławiec, około 20 km od tego miasta

Część wojskową odgrodzono murem. Wiadomo m.in., że był tam:

  • areszt,
  • punkty kontrolne,
  • stadion,
  • basen,
  • klub garnizonowy dla oficerów,
  • sklepy,
  • magazyny,
  • biblioteka,
  • poczta,
  • ośrodek zdrowia,
  • dwa place defilad,
  • hotel.

Radziecka armia zajmowała Pstrąże do 1992 roku, gdy zaczęła się wyprowadzka. Początkowe plany zasiedlenia tego miejsca przez Polaków nie powiodły się, ostatecznie w 1995 roku zdecydowano, że będzie to teren poligonu wojskowego. Budynki niszczały z roku na rok.

Pstrąże - poligon dla ćwiczeń wielu służb

Zabudowania popadające w ruinę stały się dobrym miejscem do ćwiczeń dla Wojska Polskiego, w tym wojsk specjalnych, a także straży pożarnej, ratownictwa i policji.

Nie tak dawno, bo w 2016 roku zdecydowano o rozbiórce zdewastowanych bloków mieszkalnych w części cywilnej. W ostatniej części galerii zdjęć znajdziecie zdjęcia bloków tuż przed ich wyburzeniem. Teraz pozostały po nich resztki gruzów. Nieco pozostałości można znaleźć w części wojskowej. Widać jeszcze konstrukcje dawnych budynków. Do czasu, bo zapewne to miejsce będzie niszczało przez kolejne lata. Oficjalnie jest to teren poligonu i zgodnie z prawem nie wolno tam wchodzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największe dolnośląskie miasto widmo jeszcze stoi. Czy tam straszy? [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska