Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy wielkanocny jarmark w Zielonej Górze i okolicy. Kaziuki w Muzeum Etnograficznym przyciągnęły tłumy odwiedzających

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli przypomina, że Kaziuki to cieszący się ogromną popularnością, odbywający się od czterystu lat, jarmark odpustowy w Wilnie, organizowany tradycyjnie w dniu św. Kazimierza (4 marca).
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli przypomina, że Kaziuki to cieszący się ogromną popularnością, odbywający się od czterystu lat, jarmark odpustowy w Wilnie, organizowany tradycyjnie w dniu św. Kazimierza (4 marca). Lena Urbanek
Kaziuki to dużo muzyki śpiewu, wystawy, różnorodne potrawy, a przede wszystkim ogromne świąteczne zakupy. Nowe ozdoby na święta wielkanocne wypełniły torby gości jarmarku. Co i za ile można było kupić? Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

Kaziuki 2023. Wielkanocny jarmark przyciągnął tłumy

Fudzijanki rozpoczęły Kaziuki w Zielonej Górze Ochli. Na scenie można kilka razy posłuchać i zobaczyć Łużycki Zespół Wokalny, a także Roztokę, Sasankę, Jutrzenkę i Karolinki z Krabika. Zaprezentowali się również Teatr Bałałajka i Kryniczeńka.

Ale nie tylko dla występów zjechały tłumy. Można było przysiąść w pobliżu sceny i posłuchać piosenek, ale sporo czasu poświęcano też na podziwianie rękodzieła, udział w wielkanocnych warsztatach, oglądanie wystawy misternych wycinanek. Oczywiście były też zakupy. Palmy jedyne w swoim rodzaju mniejsze i większe będą uczczeniem Niedzieli Palmowej i ozdobą świąteczną domu. Zresztą ozdób świątecznych do kupienia było co niemiara. Mogli żałować ci, którzy wzięli mniej gotówki, bo u rękodzielników rzadko można płacić kartą bankomatową.

Jarmark to także możliwości kosztowania różnych potraw, których na co dzień mało kto gotuje w domu. Goście wydarzenia w skansenie mogli dodatkowo zwiedzić czasową wystawę zabawek pt. „Świat dziecka" oraz zobaczyć stałe ekspozycje w chatach.

Kaziuki. Od czego pochodzi nazwa?

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli przypomina, że Kaziuki to cieszący się ogromną popularnością, odbywający się od czterystu lat, jarmark odpustowy w Wilnie, organizowany tradycyjnie w dniu św. Kazimierza (4 marca).

- Historia kaziukowego jarmarku sięga początku XVII wieku i uroczystego przeniesienia relikwii św. Kazimierza do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta II i Władysława IV. Wówczas prawdopodobnie odbył się pierwszy jarmark - opisują muzealnicy. - Od tego czasu co roku uroczyście obchodzono rocznicę przeniesienia relikwii, a świętu kościelnemu towarzyszył początkowo jednodniowy, a z czasem trzydniowy jarmark.

Wydarzenie jest kiermaszem wyrobów artystycznych, rzemiosła ludowego czy produktów regionalnych połączonym z występami artystycznymi.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Zielona Góra. Ultramaraton Zielonogórski Nowe Granice

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska