Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Największym wyzwaniem jest ciągły rozwój". WOPR Świebodzin podsumowuje miniony rok

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
WOPR Świebodzin ma za sobą bardzo pracowity rok.
WOPR Świebodzin ma za sobą bardzo pracowity rok. Anna Moyseowicz
WOPR Świebodzin podsumował 2022 rok i ma już plany na obecny. Jak mówią sami ratownicy, poprzedni był pracowity i ciężki. Na terenie powiatu utonęły trzy osoby.

Bardzo pracowity rok WOPRu Świebodzin

- To był dla nas najbardziej pracowity rok od dawna, bo w 2021 odnotowaliśmy 20 interwencji, a w 2022 prawie 60, to diametralna różnica. Wiąże się to również z tym, że rozpoczęliśmy kształcenie w kierunku działalności poszukiwawczej i w tym się rozwijamy, więc uczestniczymy w poszukiwaniach i akcjach poza powiatem - mówi Oskar Kowalczyk, ratownik WOPR Świebodzin. Jak dodaje, zaginięć co roku jest coraz więcej, a jednostek wykwalifikowanych do poszukiwań nie ma wiele. Ponadto do tej różnicy przyczyniło się ciepłe lato, bo w poprzednim roku jeden miesiąc był zimny, a w tym sezonie dopisała pogoda. Co więcej, po pandemii ludzie są mniej ostrożni. Większość zdarzeń, przy których interweniujemy wynika z ludzkiej głupoty albo po prostu z alkoholu - mówi Oskar.

W całym roku ratownicy podejmowali interwencję przy:

  • akcjach związanych z ratowaniem życia - 22,
  • izolowanych zdarzeniach medycznych - 10,
  • akcjach poszukiwawczo-ratowniczych - 13,
  • akcjach technicznych - 10,
  • akcjach związanych z ratowaniem zwierząt - 3.

Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie Gminy Lubrza. Ponadto WOPR Świebodzin brał udział w trzech akcjach poszukiwawczych poza granicami powiatu - dwa razy w powiecie międzyrzeckim, raz z powiecie wolsztyńskim.

Mniej znana działalność ratowników

Akcje to jednak nie wszystko. Zabezpieczano kąpielisko gminne nr I i II w Niesulicach, a także prowadzono działalność profilaktyczną, w ramach prelekcji pod nazwą „Bezpieczny Lód” i „Bezpieczne Wakacje” przeprowadzono zajęcia edukacyjne w dziewięciu szkołach na terenie powiatu świebodzińskiego, gdzie przeszkolono 1435 osób. Ratownicy brali również udział w pokazach ratowniczych na festynach i zabezpieczali różne imprezy okolicznościowe.

Zobacz też: Radom. Akcja policji z WOPRem przy ulicy Warszawskiej

Nowy sprzęt WOPRu

Pozyskano bardzo dużo nowego sprzętu, który jest konieczny do prowadzenia skutecznych działań ratowniczych. - Ten rok był dla nas od wielu lat sprzętowo najbogatszy, pozyskaliśmy bardzo dużo sprzętu do działań w terenie, w lasach, ale też na wodzie i pod wodą. To sprzęt, który tak naprawdę przez poprzednie lata był dla nas nieosiąglny, niektóre te rzeczy są jedyne w województwie lubuskim, np. zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV). Pozyskaliśmy między innymi nową łódź interwencyjną - opowiada ratownik.

- Największe wyzwanie na przyszły rok to rozwój. Wyposażamy pojazd, który pozyskaliśmy we wrześniu, ale przede wszystkim rozwijamy naszą grupę operacyjną, która 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu prowadzi dyżury i wyjeżdża do każdego zdarzenia. Chcemy żeby jakość naszych działań była jak najlepsza - opowiada Oskar.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska