Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napad na właściciela kantoru w Lubsku. Areszty dla podejrzanych

oprac. (korn), źródło: KPP Żary
Policjanci z Lubska zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w napadzie na kantor w Lubsku.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w poniedziałek, 18 stycznia w Lubsku. Właściciel jednego z kantorów zgłosił, że został napadnięty przez trzy osoby. Napastnicy, którzy zaatakowali go młotkiem, ukradli ponad 300 tys. złotych w różnych walutach. Podczas napadu w obronie mężczyzny stanęła żona, która próbowała zatrzymać sprawców. Wobec niej napastnicy także użyli przemocy.

Po niespełna godzinie od napadu zatrzymany został pierwszy podejrzany, 39-letni mieszkaniec powiatu żarskiego. 19 stycznia nad ranem w ręce policji wpadł 23-latek, a po kolejnych kilku godzinach 26-latek.

Mężczyźni zostali już przesłuchani. 39-latek oraz 26-latek usłyszeli zarzut rozboju z użyciem niebezpiecznego przedmiotu, zaś 23-latek zarzut poplecznictwa.

W czwartek, 20 stycznia sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 39 i 26-latka, którym grozi 12 lat pozbawienia wolności. W przypadku 23-letniego mężczyzny, u którego zastosowano dozór, kodeks karny przewiduje 5 lat pozbawienia wolności.

ZOBACZ TEŻ:

W środę, 20 stycznia w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie odbył się wernisaż promujący bardzo ciekawą wystawę zatytułowaną "Historia ziemi wydarta", gdzie znajdziemy eksponaty pochodzą z obozu jenieckiego w Krośnie Odrzańskim.Wystawę, można podziwiać, dzięki badaniom przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Lubuska Grupa Eksploracyjna "Nadodrze", która we wrześniu 2015 roku trafiła w Krośnie Odrzańskim na trop obozu jenieckiego z okresu I wojny światowej.- Mieliśmy historyczne pojęcie o istnieniu tego obozu, jednak do momentu wykopalisk nie był znany żaden artefakt z nim związany, oprócz wizytówek i zdjęć - mówi Sławomir Stańczak ze Stowarzyszenia Lubuska Grupa Eksploracyjna "Nadodrze". - Znaleźliśmy bardzo dużo rzeczy związanych z ludźmi, którzy tam funkcjonowali i trafiliśmy na kolejne tropy związane z wrześniem 1939 roku, czyli jeńcami polskimi, którzy mogli być tam przetrzymywani - dodaje.Prace pozwoliły nie tylko potwierdzić lokalizacje obozu, ale również obecność w nim żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich, rosyjskich, angielskich, duńskich, francuskich i amerykańskich. Ponadto znaleziono również polskie guziki z orłem, co jest potwierdzeniem działania obozu także podczas II wojny światowej i przetrzymywania w nim Polaków.„S. Stańczak: Z jednego nieśmiertelnika, który znaleźliśmy udało się odszyfrować godność żołnierza francuskiego. Okazało się, że jest wioska, w której nadal mieszkają ludzie o takim nazwisku. Będziemy starali się dotrzeć od tej osoby.”  Wśród eksponatów zobaczyć możemy m.in. różnego rodzaju broń białą oraz palną, rzeczy osobiste i elementy umundurowania żołnierzy. Ta część wystawy ma charakter bardzo osobliwy, emocjonalny. Ponadto znajdziemy tam również smaczki militarne, jak gąsienica radzieckiego czołgu ciężkiego IS-2, karabin maszynowy SG-43, czy żołnierskie hełmy, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Wystawa dodatkowo wzbogacona została o oryginalne kartki pocztowe z 1915 roku, które na co dzień znajdują się w zbiorach biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przypominamy, że znajdująca się w Lubuskiem Muzeum Wojskowym ekspozycja ma charakter czasowy. Można ją podziwiać od 20 stycznia. Muzeum otwarte jest od środy do piątku w godz. 8.30-15.30 oraz w sobotę i niedzielę: 10.00-15.00.

"Historia ziemi wydarta". Niezwykłe znaleziska z obozu jenie...

Sprawdź ofertę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska