Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

Danuta Kuleszyńska
1. Emin Abduliev i Adnan Hajizade z Azerbejdżanu. Ci młodzi aktywiści zostali skazani na więzienie w nieuczciwym procesie. Amnesty International uważa, że dowody przeciwko nim zostały sfabrykowane. Za co trafili za kratki? Ano za to, że satyryczne wideo Adnana krytykujące rząd Azerbejdżanu zostało umieszczone na youtube. Według AI są to więźniowie sumienia, których zatrzymano za pokojowe działania. List nawołujący do natychmiastowego ich zwolnienia można przesłać na adres ambasady Azerbejdżanu 03-941 Warszawa, ul. Zwycięzców 12, lub zostawić wolontariuszom na stoiskach AI w Zielonej Górze.
Rozpoczęło się wielkie pisanie listów w obronie osób prześladowanych. Walczymy o uwolnienie więzionych w Rosji, Chinach, Azerbejdżanie, Egipcie, Białorusi, Etiopii, Kolumbii, Nepalu, Grecji, Gwinei, Uzbekistanu, Wietnamu i na terytoriach palestyńskich.
2. Pokojowi demonstranci z Mińska na Białorusi: Artiom Dubski, Tatiana Tyszkiewicz, Aliaksei Bondar, Michaił Krywau, Aleś Stralcou i Aleś Czarnyszou.
2. Pokojowi demonstranci z Mińska na Białorusi: Artiom Dubski, Tatiana Tyszkiewicz, Aliaksei Bondar, Michaił Krywau, Aleś Stralcou i Aleś Czarnyszou. Zostali skazani na dwa lata” ograniczenia wolności” za to, że uczestniczyli w pokojowej demonstracji w stolicy Białorusi. Skazani muszą przebywać w swoich domach, a milicja wejść może do nich w każdej chwili i o każdej porze. Nie mogą opuszczać miasta, ani dzielnicy w której mieszkają. Warunki "ograniczonej wolności” są tak ciężkie, że AI uważa je jako formę uwięzienia.

Napisz list i wezwij władze Białorusi do ich uwolnienia. Wyślij go do Ambasady Białorusi, 02-952 Warszawa ul. Wiertnicza 58, lub zostaw wolontariuszom

2. Pokojowi demonstranci z Mińska na Białorusi: Artiom Dubski, Tatiana Tyszkiewicz, Aliaksei Bondar, Michaił Krywau, Aleś Stralcou i Aleś Czarnyszou. Zostali skazani na dwa lata" ograniczenia wolności" za to, że uczestniczyli w pokojowej demonstracji w stolicy Białorusi. Skazani muszą przebywać w swoich domach, a milicja wejść może do nich w każdej chwili i o każdej porze. Nie mogą opuszczać miasta, ani dzielnicy w której mieszkają. Warunki "ograniczonej wolności" są tak ciężkie, że AI uważa je jako formę uwięzienia.

Napisz list i wezwij władze Białorusi do ich uwolnienia. Wyślij go do Ambasady Białorusi, 02-952 Warszawa ul. Wiertnicza 58, lub zostaw wolontariuszom

Międzynarodowy Maraton Pisania Listów organizuje na całym świecie Amnesty International. W Polsce akcja startuje już po raz dziesiąty. Kulminacyjnym punktem będzie 24 godzinny maraton pisania, jaki rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00 i zakończy w niedzielę też w samo południe.

W Zielonej Górze wielkie pisanie zaczęło się już wczoraj. Wzięli się za nie uczniowie LO nr 1,3 i 4, Zespołu Szkół Ekologicznych, oraz gimnazjum nr 1 i 6. - Napisali w sumie kilkaset listów - cieszy się Igor Skrzyczewski z Fundacji Kombinat Kultury, który koordynuje akcję w naszym mieście.

Dziś włączają się kolejne placówki, między innymi Uniwersytet Zielonogórski, magistrat, Biuro Wystaw Artystycznych. I tak już będzie do końca tygodnia. - Każdy może napisać taki list odręcznie, a wykaz osób o które w tym roku walczymy dostać można na stoiskach AI. Nasi wolontariusze czekają w szkołach, UZ, w BWA, urzędzie miejskim i marszałkowskim, bibliotece, teatrze i w 4 Różach - zachęca Skrzyczewski. - Na stoiskach są gotowe wzory pism, tutaj też można zostawiać napisane listy, które później prześlemy do Warszawy, a stamtąd trafią do władz krajów, w których łamane są prawa człowieka.

Jest szansa, że podczas tegorocznego maratonu napiszemy w Zielonej Górze kilka tysięcy listów ( w zeszłym roku było ich 900). Pod warunkiem, że do akcji obok uczniów włączą się także mieszkańcy. Gotowi do pisania są już między innymi prezydent Janusz Kubicki i marszałek Marcin Jabłoński.

O nich walczymy:

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

3. Wang Yonghang z Chin. Jest prawnikiem działającym na rzecz praw człowieka w Chinach. Za to, że reprezentował osoby praktykujące Falun Gong, został skazany na 7 lat więzienia. Złożył apelację, jest więźniem sumienia. W trakcie pobytu w areszcie był bity przez policjantów.

Napisz list wzywając władze Chin do bezwarunkowego wypuszczenia Wang'a z więzienia. Wyślij go do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej, 00-203 Warszawa, ul. Boniferaterska 1, lub zostaw wolontariuszom

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

4. Masaad Abu Fagr z Egiptu. Pisarz i działacz praw człowieka, aresztowany dwa lata temu. AI uważa go za więźnia sumienia, który jest przetrzymywany z powodu wyrażania swoich poglądów.

Napisz list do władz Egiptu i wezwij do bezwarunkowego zwolnienia Musaada. Wyślij go do Ambasady Egiptu, 03-972 Warszawa, ul. Alzacka 18, lub przekaż wolontariuszom

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

5. Birtukan Mideksa z Etiopii, przewodnicząca Związku na rzecz Demokracji i Sprawiedliwości. Aresztowana w grudniu zeszłego roku, przetrzymywana w więzieniu Kaliti. Oskarżono ją o naruszenie warunków ułaskawienia. AI uznaje ją za więźnia sumienia, gdyż osadzono ją za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa i zrzeszania się.

Napisz list o jej uwolnienie do Ambasady USA w Etiopii, Entoto Streat P.O. Box 1014 Addis Ababa

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

6. Konstantina Kuneva z Grecji. Jest 45-letnią emigrantką z Bułgarii, liderką związków
zawodowych. Doznała ciężkich obrażeń po tym, jak jakiś mężczyzna oblał jej twarz kwasem, nadal przebywa w szpitalu, straciła oko. Jest szykanowana za działalność związkową. Prowadzący śledztwo umorzyli sprawę.

Napisz do Ambasady Republiki Greckiej i domagaj się, by śledztwo w sprawie napaści wznowiono. 00-432 Warszawa, ul. Górnośląska 35, lub zostaw list wolontariuszom

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

7. Rita Mahato z Nepalu jest obrończynią praw człowieka. Wiele razy grożono jej śmiercią, gwałtami i porwaniem w związku z jej pracą na rzecz kobiet w Centrum Integracyjnym Kobiet, które co jakiś czas jest atakowane przez mężczyzn sprzeciwiających się działalności ośrodka.

Napisz apel wzywający o wprowadzenie w życie takich rozwiązań, które pozwolą Ricie kontynuować działalność. List zostaw wolontariuszom

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

8. Dmitrij Krajuchin z Rosji. Jest redaktorem naczelnym niezależnej agencji informacyjnej w zachodniej Rosji. Uchodzi za przeciwnika rosyjskich ruchów rasistowskich i nacjonalistycznych za co grożono mu śmiercią. Jest też często nękany, między innymi podpalono mu mieszkanie.

Napisz apel do władz rosyjskich o podjęcie szybkiego śledztwa w sprawie podpalenia. I wyślij do Ambasady Rosji, 00-761 Warszawa, ul. Belwederska 49, lub zostaw wolontariuszom

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

9. Azam Farmonov i Alisher Karamatov z Uzbekistanu są przewodniczącymi oddziałów Uzbeckiego Towarzystwa Praw Człowieka. Są szykanowani, byli bici i torturowani, odmówiono im prawa do obrony przed sądem. Zostali skazani na 9 lat więzienia.

Napisz list wzywający władze Uzbekistanu do ich uwolnienia. Wyślij go do Ambasady Republiki Uzbekistanu, 02 804 Warszawa, ul. Kraski 21, lub zostaw go wolontariuszom

Napisz list w obronie więzionych i prześladowanych

10. Nguyen Van Dai oraz Le Thi Cong Nhan z Wietnamu są obrońcami praw człowiaka. Zostali uwięzieni w maju 2007 r. za "prowadzenie propagandy przeciwko państwu". AI uważa ich za więźniów sumienia.

Napisz list wzywający władze Wietnamu do natychmiastowego ich uwolnienia. Wyślij go do Ambasady Socjalistycznej republiki Wietnamu, 02-956 Warszawa, ul. Resorowa 36, lub zostaw wolontariuszom w Zielonej Górze na stoiskach AI.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.12.2009 o 10:30, ~MIA~ napisał:

Szwajcarskie sługusy, WYPUŚCIĆ ROMANA !


ROMANA DO ROSYJSKIEGO WIĘZIENIA
~MIA~

Szwajcarskie sługusy, WYPUŚCIĆ ROMANA !

j
jan bez ziemii

A dlaczego apel nie dotyczy więzionych bezprawnie w amerykańskiej bazie Guantanamo????

G
Gość

Hey, nawiedzeni a kto powalczy za naszych krajowych?

Dodaj ogłoszenie