Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napisz lokalne prawo

Redakcja
Adam Urbaniak. Ma 36 lat, z wykształcenia jest prawnikiem. Interesuje się siatkówką i literaturą Henryka Sienkiewicza.
Adam Urbaniak. Ma 36 lat, z wykształcenia jest prawnikiem. Interesuje się siatkówką i literaturą Henryka Sienkiewicza. fot. Mariusz Kapała
Dzięki naszej akcji zielonogórzanie mogą już składać do rady projekty miejskich uchwał!

Weszła w życie zmiana w statucie, która pozwala 400 mieszkańcom złożyć własny projekt uchwały. A co dzieje się w pozostałych miastach, w których prowadzimy akcję?

GORZÓW WLKP.
Kiedy gorzowianie będą mogli zgłaszać swoje projekty uchwał? - Wczesną wiosną. Lada dzień zaczniemy pracować nad nową wersją statutu - mówi wiceszef Rady Miasta Paweł Leszczyński. Według niego 23 stycznia na sesji wybrana zostanie komisja (po dwóch radnych z klubu i przedstawiciel radnych niezależnych), która ma ułożyć nowe zapisy statutu. Takie, które dopuszczą do składania przez grupę gorzowian projektu uchwały. - Chcemy też zmienić zasady konsultacji społecznych, które mają być w przypadku dużych inwestycji czy pomysłów na miasto. Zależy nam, by ich wynik był dla urzędu zobowiązaniem, a nie tylko luźną podpowiedzią - tłumaczy Leszczyński. Dzięki takim zapisom w lokalnym prawie mieszkańcy mieliby realny wpływ na decyzje magistratu. Plan pracy jest taki: 23 stycznia powstaje komisja do opracowania zmian w statucie miasta, w lutym są głosowane na sesji i najpóźniej w marcu wchodzą w życie. Już jednak w grudniu w ramach naszej akcji przekonaliśmy władze miasta, żeby rokrocznie było organizowane święto Gorzowa.
GŁOGÓW

Powołana specjalnie komisja statutowa wciąż pracuje nad zmianą tego dokumentu. - Najbliższa sesja będzie na początku lutego - mówi przewodniczący Rady Miejskiej Radosław Pobol. Wtedy radni powinni uchwałą zmienić statut miasta, aby uwzględniał projekt "Gazety Lubuskiej". Do 15 stycznia uwagi na ten temat mają przekazać komisji statutowej radni i prezydent. Przy okazji naszej propozycji, radni dokładnie przeanalizowali statut i zgłoszą swoje uwagi także do innych zapisów. Wygląda więc na to, że nowy statut zacznie obowiązywać w lutym. Warunek - radni zagłosują za zamianami.

NOWA SÓL
Radni Nowej Soli już zmienili statut miasta, umożliwiając mieszkańcom składanie obywatelskich projektów uchwał. Nowosolanie, którzy mają własną inicjatywę, mogą zebrać 250 podpisów pod projektem uchwały. A rada musi go wówczas rozpatrzyć.

Jako pierwszy z tego prawa planuje skorzystać Henryk Kochajewski. Ma pomysł, jak wykorzystać pusty plac między os. Konstytucji 3 Maja a Czarną Strugą. Proponuje, aby stworzyć tam mały kompleks rekreacyjno-sportowy z kortami, letnią kawiarnię, ławeczkami, fontannami. Żeby zrealizować swój plan, Kochajewski zamierza zbierać podpisy pod tym pomysłem i złożyć go w formie uchwały do rady miejskiej.

ZIELONA GÓRA
Nowe prawa zielonogórzanom daje uchwała z 30 października 2007 roku w sprawie zmiany Statutu Miasta Zielona Góra. Została już opublikowana w dzienniku urzędowym województwa (nr 126, pozycja 1695) - co oznacza, że weszła w życie. Teraz 400 mieszkańców Zielonej Góry może składać do rady propozycje lokalnego prawa. Dotąd nie mogli tego zrobić - o mieście decydował tylko prezydent i radni. Ale dzięki naszej akcji projekt zmian w statucie miasta złożył klub radnych PO i poooszło... Mamy wspólny sukces! Nawet kiedy jeszcze nie była prawem, uchwała już zrobiła się w mieście znana. Powoływali się na nią mieszkańcy, zabiegając w urzędzie o swoje sprawy. Nawet urzędnicy im doradzali, aby zebrali 400 podpisów pod swoimi propozycjami i złożyli do rady. Akcja "Nasze miasto - nasza sprawa" wciąż trwa. Przyglądamy się nowym rozwiązaniom dotyczącym ścieżek rowerowych w Zielonej Górze, szukamy z mieszkańcami nowych miejsc parkingowych. Czekamy teraz na Wasze propozycje uchwał rady.

ŻAGAŃ

W Żaganiu szukamy nazw dla miejskich mostów i kładek. Mamy już wybrane propozycje nazw dla 14 żagańskich przepraw. O nazwach wybranych z ponad 70 propozycji czytelników zadecydowała kapituła, w której skład wchodzili przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku (to oni wymyślili temat akcji) oraz nasi dziennikarz. Teraz pracujemy nad projektem uchwały i będziemy zbierali pod nim podpisy dorosłych mieszkańców Żagania. Gdy uzbieramy ich sto, projekt trafi do przewodniczącego rady miasta i jeżeli nie będzie przeszkód formalnych, znajdzie się na obradach rady.

WAŻNE SPRAWY DLA LUDZI

Rozmowa z Adamem Urbaniakiem, przewodniczącym zielonogórskiej Rady Miasta.

- No i uchwała o statucie miasta weszła w życie.- Już?

- Sprawdziliśmy, została opublikowana. Teraz czekamy na propozycje mieszkańców. W jakich sprawach mogą się zgłaszać z podpisami? - Tu może być problem, bo w samorządach nie jest tak jak w prawie karnym, że co nie jest zabronione, jest dozwolone. Tutaj dozwolone jest tylko to, co mieści się zapisach prawa samorządowego. Czyli uchwały mogą tylko dotyczyć konkretnych rzeczy.

- Uchwały o tym, że chcemy budowy boiska na osiedlu, nie możemy napisać? - Budżet może bezpośrednio proponować tylko prezydent, nawet radni nie mają takich uprawnień, a przecież budowa boiska to zadanie budżetowe... Radni, jak również mieszkańcy, mają jednak wpływ na projekt budżetu drogą okrężną. Mogą złożyć swoje propozycje wcześniej, aby prezydent uwzględnił je w przygotowywanym projekcie budżetu.

- Nie można napisać propozycji programu usportowienia miasta? - Można, ale wpisanie do takich uchwał zadań inwestycyjnych i tak wiąże się potem z decyzją prezydenta dotyczącą budżetu.

- A program remontów starych kamienic? Mieszkańcy narzekają na budownictwo komunalne. - Tu jest podobny problem.

- Wiele osób pyta o sprawy związane z planami zagospodarowania miasta. Jak przyjmiecie propozycję dotyczącą lokalizacji na przykład parku w naszej dzielnicy?- Niestety, sprawy związane z gospodarka przestrzenną są kompetencją prezydenta.

- Handlowcy z giełdy przy ul. Poznańskiej chcą złożyć uchwałę o tym, by nie przenosić giełdy z Chynowa. Mają szanse na sukces?- W tej sprawie już się ze mną kontaktowano i niestety, ze wstępnych ustaleń wynika, że nie może to być przedmiotem uchwały.

- Co więc na pewno trafi pod wasze obrady?- Mieszkańcy mogą proponować uchwały o nadaniu nazwy ulicy, dotyczące zasad naliczania czynszów, programów profilaktycznych, spraw antyalkoholowych. Mogą też zabiegać o zmianę wysokości podatków lokalnych np. za psa czy od nieruchomości.

- A co jeśli mieszkańcy zbiorą podpisy, złożą projekt, a nie będzie on możliwy do przyjęcia?- W takiej sytuacji tak służby prawne urzędu, jak i radni mogą zaproponować zmiany do projektu uchwały mieszkańców, aby był on zgodny z prawem. Na pewno zrobimy wszystko, żeby nie zmarnować energii i pomysłów tych osób, które chcą w mieście coś zmieniać.

- Jakie uchwały mieszkańcy powinni składać w ratuszu?- Chciałbym, by mieszkańcy zabiegali w ten sposób o konsultacje społeczne dotyczące istotnych spraw miasta np. o drogi przez park, miejskich ulic, wyburzenia Centrum Biznesu. Po prostu tego, co jest dla nich ważne.

- Dziękuję.
ALICJA BOGIEL
0 68 324 88 46
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska